02144444103

پلاک دندان

31 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی مینای دندان

پلاک دندان چیست؟

پلاک دندان یک ماده چسبنده و بی رنگ از باکتری است که به طور مداوم در دندان های ما و در طول خط دندان ها تشکیل می شود. پلاک حاوی باکتری است که باعث ایجاد حفره و بیماری لثه می شود. پلاک گاهی اوقات دکل حفاری نیز نامیده میشود. پلاک کلسفید (یا سخت) است که به مینای دندان بر روی دندان های شما، و همچنین در زیر خط دندان متصل است. پلاک دندان ماده ی سفید رنگی است که پس از صرف غذا روی دندان ها ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

علائم و نشانه ها

بر روی دندان هرکسی پلاک  تولید می شود زیرا باکتری ها در دهان ما به طور مداوم رشد می کنند. پلاک که از روی دندان برداشته نمی شود می تواند باعث التهاب و سوزش در لثه ها و اطراف دندان ها میشود و منجر به (قرمزی، تورم، خونریزی) لثه میشود. اگر لثه درمان نشود، می تواند به بیماری پریودنتال و احتمالا از دست رفتن دندان منجر شود.

شایع ترین علامت پلاک  زرد یا قهوه ای شدن بین دندان های پایین یا خط دندان است. تنها راه حذف پلاک های دندان مراجعه به دندان پزشک حرفه ای جهت پاکسازی است.

علت ایجاد پلاک

بسیاری از آنچه که ما می خوریم و نوشیدیم، مدت ها پس از پایان در دهان ما باقی می ماند. باکتری ها در دهان ما بر روی بسیاری از این غذاها – یعنی قندها و کربوهیدرات – رشد می کنند و اسیدهای تولید می کنند که می توانند روی سطح دندان قرار گیرند. علاوه بر این، اگر مسواک زدن روزمره به طور موثر انجام شود، این امر منجر به جلوگیری از رشد پلاک دندان می شود. پلاک یک سطح پوستی را به وجود می آورد که در آن رشد می کند. اگر از طریق مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان از بین نرود، باکتری های مرتبط با آن می توانند نه تنها لثه ها و دندان های شما را آلوده کنند، بلکه بافت دندان و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند را  از بین ببرند.

روش های جلوگیری از پلاک دندان

پلاک دندان (روش های جلوگیری از پلاک دندان)

پلاک دندان (روش های جلوگیری از پلاک دندان)

جلوگیری از ایجاد پلاک با مراقبت مناسب، آسان است. اطمینان حاصل کنید که:

_ به طور کامل حداقل دو بار در روز به مدت 2 دقيقه مسواک بزنيد تا پلاك را از تمام سطوح دندانهاي خود حذف كنيد.

_ از دهان شویه استفاده کنید تا تمام نقاط دهان (جایی که مسواک نمیتواند تمیز کند) پاکسازی شود.

_ محدود کردن غذاهای شیرین یا نشاسته ای، مخصوصا چاشنی های چسبنده.

_ مراجعه منظم به دندان پزشک (سالانه حداقل 2 بار).

مسواک زدن مناسب، مخصوصا با استفاده از خمیر دندان مناسب و استفاده از نخ دندان برای کاهش پلاک ضروری است. هنگامی که پلاک ایجاد میشود فقط دندانپزشک میتواند آنرا حذف کند.

بیشتر بخوانید ...پلاک دندان چیست؟

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند ایجاد پلاک یا تار تار میشوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟