02144444103

ارتودنسی بزرگسالان

27 خرداد 98 ارتودنسی اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی

ارتودنسی

ارتودنسی یک رشته تخصصی دندانپزشکی است که تمرکز بر تنظیم دندان ها و فک ها برای بهبود لبخند و سلامت دهان و دندان دارد. ارتودنسیست ها هنگام برداشتن برس ها، با استفاده از پرانتز، که لوازم ثابت دندان مصنوعی و وسایل قابل جابجایی دندان را تشخیص داده، درمان می کنند و از بروز بی نظمی دندان ها جلوگیری می کنند.

این دستگاه ها را می توان برای اصلاح دندان ها، اصلاح بی نظمی ، شکاف ناخوشایند و آوردن دندان ها و لب ها به تراز مناسب انجام داد. دندان های کشیده شده که با هم متناسب نیستند، به سختی تمیز و نگه داری میشوند و به همین دلیل بیشتر  در معرض خطر زخم شدن دندان یا بیماری های پریودنتال هستند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

فواید ارتودنسی

ارتودنسی بزرگسالان (فواید ارتودنسی)

ارتودنسی بزرگسالان (فواید ارتودنسی)

مزایای ارتودنسی عبارتند از دهان سالم، ظاهر لذت بخش و دندانهایی که احتمالا طول عمر بیشتری دارند.

سلامت دهان و دندان بسیار مهم است وقتی که شما با استفاده از لوازم جانبی ارتودنسی با خمیر دندان فلوراید برای دو دقیقه، روزانه دندان ها را شسته و برنامه ریزی ملاقات های دندانپزشکی را انجام میدهید به حفظ لثه ها و دندان ها کمک میکنید.

انواع ارتودنسی

گزینه های مختلفی وجود دارد، هر دو ثابت و قابل جابجایی هستند، که به حرکت دندان ها، حفظ عضلات و  رشد فک کمک میکند. آنها با قرار دادن فشار مضاعف روی دندانها که در استخوان فک حرکت می کنند کار می کنند.

ارتودنسی سنتی

شایع ترین روش درمان ثابت، شامل براکت ها، باند های الاستیک و سیم های قوس است. براکت ها به جلو دندان ها متصل می شوند و به عنوان لنگرانی برای پرانتز استفاده می شوند. سیم های قوس از طریق براکت قرار می گیرند و باند های الاستیک کوچک، سیم خاردار را در براکت ایمن نگه می دارند.

سفت كردن سیم قوس باعث ایجاد تنش در دندان ها می شود و به تدریج آنها را به موقعیت مناسب منتقل می كند. ارتودنتیست ها هر 4 تا 6 هفته آنها را تنظیم می کنند تا نتایج مورد نظر را به دست آورند، که این نتایج ممکن است در یک تا سه سال به دست آید.

پرانتز های امروزی کوچکتر و سبک تر هستند و از فلزات بسیار کمتری نسبت به گذشته استفاده میشوند. آنها در رنگ های روشن برای بچه ها ظاهر می شوند و سبک های روشن را که توسط بسیاری از بزرگسالان ترجیح داده می شود.

هنگامی که پرانتز برداشته می شود، یک نگهدارنده در هر دو فک بالا و پایین (یا جایی که پایه ها در اصل قرار گرفته شده است) برای حداقل یک سال استفاده می شود تا دندان ها را در موقعیت جدید نگه دارند.

اگرچه در طول درمان ارتودنسی ناراحتی کمی انتظار می رود، امروزه تركیب ها راحت تر از همیشه است. تکنیک های ارتودنسی جدید و مواد پیشرفته برای حرکت دندان ها در یک دوره کوتاه توسعه یافته اند.

در اینجا یک مرور کلی از بعضی از گزینه های دیگر درمان ارتودنسی ارائه شده است:

دیمون برس

پایه های دیمون لوازم خود را لایتینگ می کنند، به این معنی که به جای استفاده از نوارهای الاستیک برای اتصال سیم قوس به براکت، براکت ها از مکانیزم اسلاید استفاده می کنند. این نیاز به باند های الاستیک را که موجب اصطکاک می شوند و می تواند باعث کاهش سرعت درمان شود حذف می کند.

دندان های دمون می توانند به صورت آزادانه حرکت کنند تا زمان درمان کاهش یابد. ترمزهای Damon زیبایی بیشتری را دوست دارند زیرا براکت ها نسبت به فلزات سنتی کمتر قابل توجه هستند. نکته ی جالب این است که بند های دمون معمولا گران تر از بس های سنتی هستند. با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا پرده های Damon گزینه خوبی برای شما هستند.

Invisalign

Invisalign مجموعه ای از خطوط  واشر پلاستیکی سفارشی است که برای جابجایی دندان ها به موقعیت مناسب طراحی شده اند. حدود دو بار در ماه، بیمار به یک مجموعه جدید از سینی های ترازو احتیاج دارد تا دندان هایشان در موقعیت صحیح قرار بگیرند.

این دستگاه ها برای خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برداشته می شوند و ممکن است به مدت طولانی برای رسیدن به نتایج مطلوب به عنوان پایه در طول درمان ارتودنسی استفاده شود.

ارتودنسی لاتین

این نوع ارتودنسی، ارتودنسی زنجیری نیز نامیده میشود. پایک های نامرئی، در قسمت داخلی دندان (توسط زبان و کام) قرار می گیرد و گزینه ای عالی برای افرادی است که نگران ظاهر خود هستند. پرانتزهای زبانی شامل تنظیمات بیشتر هستند  و ممکن است گرانتر از پرانتزهای سنتی باشند.

 

بیشتر بخوانید ... ارتودنسی دندان: مراحل ارتودنسی و عوارض آن

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند دریافت ارتودنسی میشوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟