02144444103
مراقبت های دهانی در طول بارداری

مراقبت های دهانی در طول بارداری

25 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان کلینیک دندانپزشکی

مراقبت های دهان در طول بارداری

شواهد حاکی از آن است که زنان باردار که دارای بیماری لثه هستند احتمال اینکه نوزاد آنها زودرس و خیلی کوچک باشد زیاد است. بنابراین مراقبت های دهانی در طول بارداری امری بسیار مهم است در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، به نظر می رسد که بیماری های دهان باعث افزایش سطح مایعات بیولوژیکی می شود که می توانند این عمل را تحریک کنند. داده ها همچنین نشان می دهد که وقتی که بیماری لثه در دوران بارداری بدتر می شود، خطر ابتلا به کمبود وزن نوزاد وجود دارد.برای کمک، به حداقل رساندن خطرات در دوران بارداری، در اینجا برخی توصیه های کلی و برخی از شرایط نگهداری از دهان را بررسی میکنیم:

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

شرایط نگهداری از دهان در دوران بارداری

زنان با توجه به حاملگی باید برای بازرسی و درمان هر گونه مشکلات و مراقبت از دهان قبل ار بارداری به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

در طول بارداری، دندان ها و لثه ها نیاز به توجه خاصی دارند، یک رژیم متعادل و مراجعه به یک دندانپزشک به طور مرتب کمک می کند تا مشکلات دندانپزشکی در دوران حاملگی کاهش یابد.

برای برخی از زنان، بیماری صبحگاهی یکی از نشانه های عمده بارداری است. که همراه با حالت تهوع است، اگر اسید اضافی در دهان شما چسبیده باشد، ممکن است دندان هایتان را از بین ببرد. اطمینان حاصل کنید که دهان خود را با آب و یا یک دهانشویه فلوراید شستشو دهید تا سطح اسید را تحت کنترل نگه دارید.

حاملگی باعث خشکی دهان شده به همین دلیل زنان را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات مانند پوسیدگی دندان و عفونت قرار میدهد. برای افزایش هیدراته، و برای افزایش میزان تولید بزاق آب آشامیدنی زیادی بخورید.

 

اکثر زنان در طول بارداری تغییراتی در لثه ها مشاهده می کنند؛ علائم مشترک لثه هایی هستند که در حین مسواک زدن دچار قرمزی و خونریزی می شوند. بعضی از زنان نیز دارای تورم شدید و خونریزی لثه هستند. همه این تغییرات به عنوان “ژنژیویت بارداری” نامیده می شوند و می توانند از ماه دوم بارداری شروع شوند. این وضعیت در ماه هشتم به اوج خود میرسد و پس از تولد کودک اغلب از بین میرود.

این وضعیت بیشتر در دوران بارداری اتفاق می افتد، زیرا افزایش سطح هورمون ها، استروژن و پروژسترون باعث افزایش میزان لایه های واکنش دهنده به مواد سمی در پلاک می شود. در طول بارداری، سطح پروژسترون در بدن شما می تواند 10 برابر بیشتر از حد طبیعی باشد. سیستم ایمنی بدن شما همچنین ممکن است در دوران بارداری متفاوت باشد.

برای به حداقل رساندن اثرات ژنژیویت بارداری، تمرین بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک روزانه 2 بار و به مدت 2 دقیقه الزامی است. استفاده از دهانشویه نیز ممکن است به جلوگیری از التهاب لثه و پلاک دندان کمک کند.

بیشتر بخوانید ...مسائل مربوط به دندانپزشکی در هنگام بارداری

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند بارداری میشوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB