02144444103
دندان مصنوعی ومشکلات مربوط به آن
چسب دندان مصنوعی

دندان مصنوعی ومشکلات مربوط به آن

4 اسفند 98 بهداشت دهان و دندان

بسیاری از افراد به دلایل مختلف مجبور می‌شوند یک یا تمامی دندان‌های خود را بکشند و از دندان‌های مصنوعی به جای آنها استفاده کنند. دندان مصنوعی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، که یکسری از آنها به جای همه دندان‌ها و برخی هم به جای دو تا سه دندان قرار می‌گیرند.

یکی از مشکلات این افراد با تغییر در استخوان و بافت حامی لثه، لقی دندان‌های مصنوعی متحرک بوده که هنگام خوردن و یا تکلم به یکباره از جای خود خارج شده و از دهان بیرون می‌آید. در این موارد یکی از راهکارهای پیشنهادی دندانپزشک به شما استفاده از چسب دندان مصنوعی است که لقی دندان شما را بهبود می‌دهد.

گاهی ممکن است دندان مصنوعی شما متناسب با دهانتان بوده  ولی شما فقط برای امنیت بیشتر  بخواهید از چسب استفاده کنید.

چسب دندان مصنوعی چیست؟

یک از محصولات دندانپزشکی است که در انتهای پروتز‌های دندانی استفاده می‌شود. یک لایه بین پروتز‌های دندانی و لثه ایجاد می‌کند که باعث می‌شود پروتز‌ها برای حرکت در اطراف از محل خارج نشوند.

چسب‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که شامل نوع خمیری، پودری و پد است. در صورت استفاده از هر نوع از چسب برچسب روی محصول را با دقت بخوانید تا از نحوه درست استفاده آن مطلع شوید.

چسب دندان مصنوعی

نحوه استفاده چسب دندان مصنوعی

نحوه استفاده در نتیجه آن موثر است. ابتدا پروتز دندان را تمیز کرده و خشک کنید و به اندازه کافی چسب بر روی آن قرار دهید. هنگامی که از چسب پروتز استفاده می‌کنید باید تمام روز را دوام بیاورد. پروتز فک پایین احتمال شل شدنش بیشتر بوده بنابراین شاید لازم باشد در طول روز چسب پروتز پایین تجدید شود. استفاده زیاد و نابجا از آن ممکن است باعث تخریب لثه و فرسایش دندان‌ مصنوعی شود.

چگونگی عملکرد

این چسب از بزاق دهان قوی‌تر بوده و در بین لثه و دندان به عنوان یک لایه چسبنده و قوی مصنوعی عمل می‌کند. وجود این لایه چسبناک باعث افزایش استحکام و مانع از لیز خوردن دندان مصنوعی می‌شود. به علت اینکه بزاق دهان به دندان مصنوعی و بافت دهان می‌چسبد، پروتز نیز به بافت دهان می‌چسبد. این چسب با چسبیدن به هر دو بافت کار را در سطح قوی‌تری انجام می­دهد. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند معتقدند که با استفاده از چسب پروتز رضایت بیشتری از دندان مصنوعی خود دارند.

مزایا

  •  باعث ثبات بیشتر و در نتیجه عملکرد بهتر در جویدن و تکلم می‌شود.
  • چسب پروتز دندان مانع از لیز خوردن پروتز شده و این باعث امنیت بیشتر می‌شود.
  • افزایش اعتماد به نفس

چه افرادی نباید استفاده کنند

استفاده از این محصول برای همه افراد توصیه نمی‌شود. داشتن واکنش آلرژیک به محصول می‌تواند باعث ممنوعیت استفاده از آن شود. همچنین در صورت از بین رفتن تناسب دندان مصنوعی و نیاز به مقدار چسب بیشتر در هر بار مصرف باید از مصرف چسب خودداری کرده و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. از جمله موارد دیگری که استفاده از آن را ممنوع کرده می‌توان به وجود زخم در دهان و عدم رعایت بهداشت پروتزهای دندانی، استفاده از پروتز نامناسب و بدون ارزیابی دندانپزشک می‌توان اشاره کرد.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟