02144444103
محصولات دندانپزشکی

انتخاب محصولات دندانپزشکی

7 اسفند 98 بهداشت دهان و دندان

انواع محصولات دندانپزشکی

محصولات دندانپزشکی: مسواک

یکی از محصولات دندانپزشکی و موارد مهم در بهداشت دهان و دندان مسواک زدن است، چرا که مسواک زدن از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند. اما این که چگونه مسواک بزنیم و چه مسواکی مناسب است نیز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه نکاتی را در مورد روش صحیح مسواک زدن و انتخاب مسواک مناسب ارائه کرده‌ایم.

امروزه نمونه‌های متنوعی از انواع مختلف مسواک در بازار وجود دارند، حتی امروزه شاهد مسواک‌هایی با ظواهر عجیب و غریب نیز در بازار هستیم. اما در بین این انواع گوناگون مسواک هیچ کدام برتری خاصی نسبت به دیگری ندارند و آنچه که برتری را مشخص می‌کند نحوه درست مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها است.

از نظر دندانپزشکان مسواک‌هایی مناسب هستند که دارای سر کوچکی هستند و موهای نرم داشته باشند، از جنس نایلون ساخته شده باشند و نوک موها گرد باشد (تیز و زبر نباشد.) استفاده از مسواک زبر به مرور زمان باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود.

از نظر اندازه، مسواک باید متناسب با دهان شما باشد تا به راحتی در دهان شما قرار بگیرد و بتواند به راحتی دندان‌های ناحیه انتهای دهان را تمیز کند.

از نکات دیگر که در انتخاب یک مسواک مناسب اهمیت دارد، دسته مسواک است. از نظر دسته مسواک باید مسواکی را انتخاب کنید که به راحتی در دست قرار بگیرد. در واقع به گونه‌ای باشد که کناره‌های دسته مسواک گرد بوده و دست را هنگام مسواک زدن اذیت نکند.

محصولات دندانپزشکی

در شبانه‌ روز باید 2 بار و هر بار به  حداقل به مدت زمان 2 دقیقه مسواک بزنید. مقدار کمی خمیر دندان را بر روی مسواک قرار دهید. الیاف مسواک را با زاویه 45 درجه بر روی شیار لثه قرار دهید سپس با حرکات کوتاه، عمودی و یا مدور و به آرامی دندان‌های خود را مسواک بزنید. سعی کنید دندان‌ها را به صورت تک تک مسواک بزنید.

خمیر دندان

خمیر دندان مناسب نقش بسیار مهمی در سلامت دهان و دندان دارد، اما انتخاب یک خمیر دندان مناسب کمی دشوار است. در ادامه این مطلب نکاتی را در مورد انتخاب یک خمیر دندان مناسب با توجه به نیاز فرد ارائه شده که به شرح زیر می‌باشد:

یکی از مواد ضروری در خمیر دندان فلوراید است. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی بوده که از مینای دندان محافظت کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. پس یک خمیر دندان مناسب باید حاوی فلوراید باشد، البته بسیاری از افراد نیز هستند که از خمیر دندان‌های بدون فلوراید استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب خمیر دندان مناسب داشتن مهر تاییدیه سازمان‌های بهداشتی است. که وجود این مهر به معنای داشتن کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی بهداشتی و دال بر ایمن و موثر بودن خمیر دندان است.

بسیاری از افراد به علت مشکلات خاص دهانی که دارند باید از انواع خاصی از خمیر دندان استفاده کنند. البته به این افراد  توصیه می‌شود حتما قبل از انتخاب خمیر دندان مخصوص دندان خود با دندانپزشک مشورت کنند.

دهانشویه

یکی از محصولات دندانپزشکی که امروزه طرفداران بسیار هم دارد دهانشویه است. در انتخاب دهانشویه مناسب باید بسیار دقت کرد چرا که انتخاب دهانشویه نامناسب ممکن است نتیجه عکس بدهد.

محصولات دندانپزشکی

در کل دهانشویه‌ها به دو دسته درمانی و غیر درمانی تقسیم می‌شوند. دهانشویه‌های درمانی که حتما باید توسط پزشک تجویز شوند زیرا استفاده خودسرانه از این دهانشویه‌ها باعث ایجاد عوارضی برای فرد می‌شود.  از این دهانشویه‌ها برای درمان بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های لثه، بد بویی دهان و.. استفاده می‌شوند. اما دهانشویه‌های غیر درمانی برای موارد بهداشتی به کار برده می‌شود و بعضی حاوی الکل بوده و برخی فاقد الکل هستند.

به طور کل دهانشویه‌های زیادی در بازار وجود دارند که هر یک کاربرد‌های گوناگونی دارند. دهانشویه‌هایی هستند که حاوی فلوراید بوده و به تقویت دندان‌های شما کمک می‌کنند. دهانشویه‌های ضد عفونی کننده که با پوسیدگی دندان مبارزه می‌کنند و نفس بدبو را از بین می‌برند.

نخ دندان

یکی از عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان است. به طور قطع می‌توان گفت که حدود 90 درصد مردم از نخ دندان استفاده نمی‌کنند و بسیاری نیز از نحوه صحیح نخ دندان کشیدن آگاهی ندارند. استفاده منظم و صحیح از نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک‌ها شده و از بروز بیماری‌های دهان و دندان نیز جلوگیری می‌کند نخ دندان همچنین از باقی ماندن ذرات غذا در بین دندان‌ها، از پوسیدگی دندانها و بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند.

انواع مختلفی از نخ دندان نخی، مومی، طعم دار و یا بدون طعم در بازار موجود است و تمامی این نخ‌ دندان‌ها به جلوگیری از ایجاد پلاک دندانی کمک می‌کنند.

افرادی که دارای لثه‌های حساس بوده و لثه آنها خونریزی می‌کند بهتر است که از نخ دندان‌های نرم استفاده کنند. در صورت داشتن دندان مصنوعی از نخ دندان‌های سفت و محکم استفاده کنید. بنابراین نوع نخ دندان مناسب برای هر فرد بستگی به نوع دندان‌های فرد داشته و برای انتخاب بهترین نوع نخ دندان بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟