02144444103
آناتومی دهان و دندان

آناتومی دهان و دندان

23 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی پوسیدگی دندان کلینیک دندانپزشکی مینای دندان

آناتومی دهان و دندان

دهان بخش کوچکی از آناتومی کلی بدن ما است. تمام اجزای دهان برای کارهایی مانند خوردن، نوشیدن، صحبت کردن، لبخند زدن کمک میکنند. در این مقاله مرور کلی بر آناتومی دهان انجام میدهیم:

دندان نیش: این دندان که دندان cusps یا همان دندان نوک نیز نامیده میشود، این دندان ها برای پاره شدن و گرفتن غذا مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها 

دندان اسیای کوچک یا پرمولرها: این دندان ها دو عدد میباشند که دندان دوپایه یا bicuspids نیز نامیده میشوند و برای خرد کردن و بریدن غذا استفاده میشوند.

دندان های مولار یا دندان آسیای بزرگ: این دندان ها به دلیل وجود سطح وسیع برای جویدن غذا بسیار مناسب هستند و به دلیل وجود برامدگی های آن نقش اصلی در ساییدن و خرد کردن غذا بر عهده ی این دندان ها است.

دندان تاج پادشاهی: این قسمت بالای دندان است و تنها بخشی که شما به طور معمول می توانید ببینید.شکل تاج مانند آن، عملکرد دندان را تعیین می کند.به عنوان مثال، دندان های جلو برای برش استفاده می شوند، شفاف و تیز هستند، در حالی که دندان ها دارای سطوح مسطح برای ساییدن و جویدن هستند.

خط لثه: جایی که دندان و لثه به هم میرسند.

ریشه دندان: ریشه دو سوم از دندان را تشکیل میدهد که در اسنخوان تعبیه شده است و به عنوان یک لنگر برای نگه داشتن دندان در محل است.

مینای دندان: مینا قسمت خارجی و سخت ترین بخش دندان است که دارای بافت های معدنی در بدن است. اگر به دندان ها رسیدگی نشود ممکن مینای آنها آسیب دیده و از بین برود و در نتیجه ی آن دندان از بین میرود.

عاج دندان یا دنتین: لایه دندان زیر مینای دندان.- جایی که میلیون ها لوله کوچک به طور مستقیمی به پالپ دندان متصل هستند. اگر پوسیدگی مینای دندان را از بین ببرد، به دنتین دندان رسیده و آن را نیز از بین میبرد.

پاپ: بافت نرم در مرکز تمام دندانها یافت می شود، جایی که بافت عصبی و عروق خونی در آن قرار دارد.اگر پوسیدگی دندان به پالپ رسانده شود، معمولا احساس درد می کنید و ممکن است نیازمند رسیدگی به کانال ریشه داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...همه چیز در مورد کانال ریشه دندان

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند نداشتن اطلاعات کافی در مورد دندان ها میشوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه :با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB