02144444103
چه زمانی گاز گرفتن لب نشانه ای از حالت (وضعیت) های دیگر است؟

چه زمانی گاز گرفتن لب نشانه ای از حالت (وضعیت) های دیگر است؟

21 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی کلینیک دندانپزشکی

گاز گرفتن لب

برای بسیاری از مردم، گاز گرفتن لب فقط یک عادت گاه به گاه و درواقع ناخودآگاه است. با این حال، افراد دیگر ممکن است به دلیل بروز یک وضعیت پزشکی این کار را انجام بدهند. در اینجا برخی از شرایط معمول وجود دارد که می تواند این عادت بد را ایجاد کند، از جمله شرایط دندانپزشکی، شرایط روحی و اختلالات رشدی. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد این موضوع بحث کنیم.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی ( گاز گرفتن لب )

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی ( گاز گرفتن لب )

طبق گزارش انجمن دندانپزشکی کانادایی CDA، مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) که فکتان را به جمجمه شما متصل می کند، یکی از پیچیده ترین مفصل های بدن است. اختلالات این مفصل می تواند ناشی از عوامل متعدد، مانند آرتریت یا آسیب های وارد شده به فک باشد. افراد مبتلا به اختلالات TMJ ممکن است نشانه های مختلفی از قبیل درد در مفصل فک یا مشکل باز و بسته شدن دهان داشته باشند.

مطالعه ای که در مجله Clinical & Diagnostic Research منتشر شده است نشان می دهد که گاز گرفتن لب نیز یک نشانه شایع از اختلالات TMJ است که 37 درصد از افراد مورد مطالعه عادت گاز گرفتن لب و دیگر اشیاء خود را دارند.

مالاکولاسیون (عدم تقارن دندان‌های بالایی و پایینی)

مالاکولاسیون - عدم تقارن دندان‌های بالایی و پایینی ( گاز گرفتن لب )

مالاکولاسیون – عدم تقارن دندان‌های بالایی و پایینی ( گاز گرفتن لب )

Malocclusion به این معنی است که دندان های بالا و پایین به درستی تنظیم نشده اند. موسسه ملی بهداشت (NIH) توضیح می دهد که دندان ها ممکن است تقارن نداشته باشند اگر فک بالا و پایین همان اندازه ناشند. دندان های اضافی، ردیف غیر طبیعی دندان ها یا ناهنجاری های دندان بعضی از علل احتمالی این ناهماهنگی هستند. اکثر مشکلات ترمیم دندان ها جزئی هستند و نیازی به درمان ندارند، اگرچه در بعضی موارد ممکن است افراد دچار مشکل یا ناراحتی هنگام گاز گرفتن یا جویدن شوند. 

سایر شرایط بهداشتی

شرایط دندانی مانند اختلال TMJ و مال اکلوژن (عدم تقارن سطوح جونده دندان های فوقانی و پایین) تنها سناریوهای ممکن نیست که در آن افراد لب های خود را گاز می گیرند. بسیاری از شرایط بهداشتی دیگر نیز می توانند در این عادت دهانی اثر گذار باشد.

گاهی اوقات، شرایط روحی می تواند سبب لرزش لب ها شود. انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) توضیح می دهد که رفتارهای تکراری بدن (BFRBs) یکی از این اختلالات است. افراد مبتلا به BFRB ممکن است بارها و بارها موهای خود را بکشند، پوست خود را انتخاب بکنند، لب های خود را گاز بگیرند یا سایر اقدامات تکراری را انجام دهند.

طبق یک مقاله منتشر شده در مجله بین المللی دندانپزشکی کودکان بالینی، افرادی که مبتلا به اوتیسم (اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود) هستند نیز ممکن است تمایل به رفتارهای خودخواهی خاص خود، مانند گاز گرفتن لب ها داشته باشند.

گزینه های درمان

گزینه های درمان ( گاز گرفتن لب )

گزینه های درمان ( گاز گرفتن لب )

اگر اغلب لب هایتان را گاز می گیرید یا اگر فرزندی با این عادت داشته باشید، به یک دندانپزشک مراجعه کنید. درمان های زیادی در دسترس است .

طبق گفته CDA، اگر طبق تشخیص دندانپزشکتان شما مظنون به اختلال TMJ باشید، ممکن است داروهای خانگی یا اسپلینت را توصیه کند که یک دستگاه پلاستیکی واضح است که روی دندان های شما قرار میگیرد تا بتواند ماهیچه های فک شما را آرام کند. برای درمان اختلالات TMJ گاهی اوقات ممکن است به سایر متخصصین پزشکی مانند فیزیوتراپیست ها یا جراحان دهان مراجعه شود.

ممکن است درمان ارتودنسی برای اصلاح مال اکلوژن و مسائل مرتبط با آن مورد نیاز باشد. دندانپزشک شما ممکن است با استفاده از جراحی یا سایر وسایل ارتودنسی برای تنظیم موقعیت دندان هایتان توصیه شود.  دندانپزشکان درمان های روانشناختی و پیشرفتی از گاز گرفتن لب ندارند، بنابراین دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند تا به دیدن دکتر خانوادگی یا متخصص روانشناس بروید. 

توصیه ما این است که استراحت کنید و مطمئن باشید که گاز گرفتن لب بصورت گاه به گاه احتمالا مشکل نیست با این حال، گاز گرفتن مزمن لب ها می تواند یک عادت ناراحت کننده باشد. اگر شما نگران چگونگی گاز گرفتن لب های خود هستید یا متوجه شوید که فرزند شما این عادت را ایجاد کرده است، با دندانپزشک خود یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید ... چیزهایی که باید در مورد داشتن لبخند زیبا بدانیم

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دهان و دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند گاز گرفتن لب می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم با یک برنامه تمرینی روانشناسی که مانع از دست رفتن سلامت دهان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB