02144444103
قهوه چگونه با پوسیدگی دندان مبارزه میکند

قهوه چگونه با پوسیدگی دندان مبارزه میکند

20 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان دسته‌بندی نشده کلینیک دندانپزشکی

قهوه چگونه با پوسیدگی دندان مبارزه میکند

قهوه برای تمام افراد یک نوشیدنی ضروری است.در کشور لبنان هر فرد به طور متوسط سالانه یک کیلوگرم قهوه مصرف میکند، که بالاترین میزان مصرف در خاورمیانه است. اما ممکن است به دلیل مصرف زیاد نگران سلامتی دهان و دندان های خود باشید. رژیم غذایی شما تأثیر قابل توجهی بر سلامت سطح دندان های شما و سلامت کلی دندان هایتان دارد. بنابراین ما توصیه های خوبی برای نگرانی های شما ارائه میکنیم.

خوشبختانه، نوشیدن قهوه در حالت اعتدال واقعا تاثیر مثبتی بر روی سلامتی دندان های شما دارد. مطالعات نشان می دهد که قهوه بدون افزودنی، باعث می شود تا باکتری هایی که پوسیدگی ایجاد می کنند از پیوند با دندان های شما تا 98 درصد جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

فواید قهوه

علیرغم بحث های اخیر در مورد خطرات بهداشتی قهوه، در واقع قهوه خالص برای سلامت بدن و دندان بسیار مفید است.قهوه  ای که به طور معمول پخته شده و در خانه یا در یک کافی شاپ سرو میشود یک قهوه ایده آل است – قهوه بو داده بالاترین سود را برای سلامت دندان شما دارد.قهوه متوسط که دارای میزان فعالیت آنتی اکسیدانی و همچنین فعالیت ضد باکتریایی است، حتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مفید است و  از چسبیدن باکتری استرپتوکوک موتانس (این باکتری مهم‌ترین عامل پوسیدگی و کرم خوردگی دندان است) به دندان های شما جلوگیری می کند این پدیده به دلیل وجود ترکیباتی است که در هنگام پخت در قهوه شکل میگیرد.

افرادی که به طور منظم قهوه می خورند، به علت داشتن خواص ضد باکتری جزو افرادی هستند که کمتر دچار پوسیدگی دندان شده و دندان های سفید تری دارند.

چگونگی بهره بردن از مزایای قهوه

با وجود این واقعیت که مصرف کنندگان قهوه معمولا دندان های سفید تری دارند، قهوه نوشیدن خطر ابتلا به رنگ آمیزی دندان ها را افزایش می دهد.تانن ها (تانن همان ماده ای است که باعث می شود وقتی میوه های نرسیده را میخوریم در دهانمان احساس گسی کنیم. تانن به صورت بیولوژیکی در گیاهان وجود دارد تا از آن ها در مقابل آفات محافظت کند) مانند سایر مواد که موجب رنگ آمیزی دندان میشوند مانند: شراب و نوشیدنی کولا میتوانند باعث ایجاد رنگ در دندان ها شوند.

علیرغم نگرانی در مورد رنگ آمیزی دندان، بهتر است قهوه بدون افزودنی ها مصرف شود تا خواص آنتی اکسیدان و ضد باکتری ها حفظ شود.شیر به تنهایی بر خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی قهوه تاثیر نمی گذارد، بلکه در ترکیب با شکر یا شیرین کننده های مصنوعی، این خواص به حداقل می رسد.با اضافه کردن قند یا شکر، شما از مزایای قهوه جلوگیری میکنید و احتمال پوسیدگی افزایش میابد.

بر خلاف آنچه شما ممکن است فکر کنید، نوشیدن منظم قهوه واقعا برای دندان های شما مناسب است! در حالت کلی مصرف قهوه در حالت اعتدال توصیه میشود.

بیشتر بخوانید ...اثرات محافظتی قهوه در بهداشت دهان و دندان

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند نوشیدن قهوه می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB