02144444103
تکنولوژی CAD/CAM در دندانپزشکی

تکنولوژی CAD/CAM در دندانپزشکی

20 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی ایمپلنت بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی

تکنولوژی CAD/CAM در دندانپزشکی

پیشرفت تکنولوژی دندان پزشکان را قادر میسازد تا با حداکثر نتایج زیبایی و کاهش زمان و هزینه بیماران را درمان کنند. همچنین پروتز هایی که با تکنولوژی CAD/CAM در دندانپزشکی ساخته شده اند مشکلات قابل پیش بینی تری دارند و در اکثر مواقع نیازی به تغییرات، تعمیر و لحیم کاری ندارند.

طراحی کامپیوتری (CAD) و تولید کامپیوتری (CAM) برای اولین بار در دهه 1970 توسعه یافت و از آن زمان در بسیاری از زمینه ها استفاده شده است. تکنولوژی CAD / CAM از دهه 1990 برای ساخت یک پروتز ایمپلنت در دندانپزشکی استفاده شده است که امکان ساخت چارچوب پروتز را فراهم می کند که از بلوک های جامد فلزی ساخته شده است.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 تفاوت روش های سنتی و CAD/CAM

به طور سنتی، ساختار پروتز ایمپلنت با استفاده از یک روش موم و ریخته گری ساخته می شود که ممکن است به دلیل انقباض پلیمریزاسیون یا انحطاط ناشی از آن باشد. علاوه بر این مواردی در ریختن مواد وجود دارد که باعث تضعیف پروتز ها میشود.

زیربنای این مواد نیز ممکن است نیاز به برش ویا جوش داشته باشند. ساختار ایمپلنت نیاز به انجام عوامل بیولوژیکی، عملکردی و زیبایی دارد که به شدت منعطف و نیازمند دقت بسیار است.و عوارضی مانند شکستن استخوان کریستال، چسباندن پیچ و شکستگی آستانه دارد. CAD/CAM توانایی ساختن ساختار فوق العاده دندانپزشکی با انعطاف پذیری منحصر به فرد و با کنترل بیشتری از اختلافات نسبت به تکنیک های سنتی دارد.

ایمپلنت با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM چالش های مرتبط با تکنیک ریختن مواد، نمایه سازی و برش را حذف میکند. از سایر مزیت های این تکنولوزی میتوان به کاهش هزینه اضافی اشاره کرد. زیرا معمولا اجزای اصلی تخریب میشوند و یا آسیب می بینند که در این روش نسبت به  مواد گذاری معمولی (سنتی) معمولا هزینه کمتری دارد.

این تکنولوژی برای اکثر مارک های اصلی ایمپلنت در دسترس است و می توان آن را با نصف قیمت اصلی تهیه کرد. از آنجایی که در این فناوری از هیچ کار دستی برای ساخت الگوهای مواد و یا طراحی کامپوتری را شامل نمیشود تکنسین های واجد شرایط می توانند بیشتر روی هنرمندی و زیبایی ایمپلنت های مورد نظر خود تمرکز کنند.

بیشتر بخوانید ... پشتیبانی کامل روند درمان ایمپلنت – از برنامه ریزی تا ترمیم نهایی

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند استفاده از ایمپلنت معمولی (ایمپلنتی که با ابزار دستی ساخته شده است) می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB