02144444103
چرا دندان های کودکیمان را از دست می دهیم؟

چرا دندان های کودکیمان را از دست می دهیم؟

16 خرداد 98 بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان دندانپزشکی اطفال دندانزشکی کودکان کلینیک دندانپزشکی

دندان های کودکی 

از دست دادن اولین دندان دوران کودکی شما بخش مهمی از رشد است. ما به دندان ها نیاز داریم تا بتوانیم یک غذا را خرد کرده و به تکه های کوچک تقسیم کنیم و مزه آن را چشیده و سپس بجویم تا از یک رژیم غذایی سالم با انواع مختلف غذا لذت ببریم. همچنین دندان ها به ما کمک می کنند تا حرف بزنیم و کلمات را ادا کنیم. آن ها به رشد فک و چهره ما نیز کمک می کنند و البته دندان ها هدیه گرانبهایه لبخند را به ما می دهند. دندان ها حتی قبل از اینکه ما متولد شویم رشد می کنند اما ما نمی توانیم آن ها را در بدو تولد ببینیم؛ زیرا در فک های ما و در زیر لثه ما رشد می کنند. اما با گذشت زمان، وقتی که ما حدود شش ماهه هستیم، می توانیم دندان های اولی را ببینیم.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

دندان های مختلف دارای کاربردهای متفاوت هستند

انواع دندان ها ( دندان های کودکی )

انواع دندان ها ( دندان های کودکی )

اکثر مردم در نهایت 20 دندان در دوران کودکی دریافت خواهند کرد. آن ها اولین مجموعه دندان های ما هستند. با رشد ما، آن ها که دندان دوران کودکی یا شیری هستند می افتند و دندان بزرگسالی و دائمی جایگزین خواهند شد. آخرین دندان شیری معمولا در حدود 12 سالگی از بین می رود. دندان های مستقر در جلوی دهان دندان پیشین یا جلویی نامیده می شود و لبه های تیز برای گاز گرفتن غذا کاربرد دارند (مانند وقتی که ما میخواهیم یک سیب را گاز زده و آن را بخوریم). دندان های بعدی دندان نیش نام دارند که بسیار محکم بوده و ما به آن ها نیاز داریم تا غذا را تکه و پاره کنیم. در قسمت پشت دهان، دندان آسیای بزرگ را داریم. آن ها دندان های بزرگ با تعداد زیادی ضربه و شیار برای کمک به جویدن بوجود آمده اند. بزرگسالان همچنین دارای دندان های آسیای کوچک هستند اما بچه ها از آن ها برخوردار نیستند.

انواع دندان ها ( دندان های کودکی )

انواع دندان ها ( دندان های کودکی )

ما اغلب متوجه نمی شویم، اما در همان زمان که اولین دندان شیری ما شروع به افتادن می کند، دندان های جدید از پشت دهان ما شروع به رشد می کنند. این اولین دندان آسیای بزرگ ماست. در حدود شصتمین سالگرد تولدمان ممکن است شروع به دیدن و احساس تغییر در دهانمان کنیم. دندان های شیری ما از همه کارهایی مانند گاز گزفتن ها و جویدن که برای خوردن غذا انجام می دادند کم کم درمانده می شوند و کارآیی قبلی را نخواهند داشت. ما همچنین بزرگتر شده ایم و فک و دهان ما نیز رشد کرده است. بنابراین زمان برای رشد دندان های بزرگتر و دائمی است!

دندان ها در دهان مانند درختان، ريشه ای دارند که فک ما را نگه دارند. ریشه های دندان معمولا طولانی و صاف است. دندان های پیشین یا جلویی معمولا تنها یک ریشه دارند، اما دندان های پشتی می توانند به اندازه سه ریشه داشته باشند. هنگامی که زمان مناسب است، بدن ما دارای سلول های خاصی است که به آرامی ریشه های دندان ها را می خورد. همانطور که ریشه ها کوتاه تر می شوند، دندان ها شروع به شل شدن می کنند. در نهایت، بسیاری از ریشه ها ناپدید می شوند و دندان می افتد!

مدت کوتاهی پس از آن، یک دندان بالغ تازه رشد کرده شروع به شکاف بین دندان شیری خواهد کرد تا جایگزین آن ها شود. دندان بزرگسالی یا دائمی می تواند در ابتدا کمی خنده دار باشد. آن ها معمولا کمی زرق و برق دار هستند، می توانند درد و رنج داشته باشند و البته بسیار بزرگتر هستند. آن ها همچنین دارای ریشه های طولانی تر هستند. دندان دائمی به این صورت ساخته شده اند که به اندازه کافی قوی باشند تا در طول کل زندگی ما را همراهی کنند. 

بیشتر بخوانید ... انواع دندان ها از کودکی تا بزرگسالی

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از دست دادن دندان ها در کودکی می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB