02144444103
مصرف فلوراید و خطرات احتمالی آن در دندانپزشکی

مصرف فلوراید و خطرات احتمالی آن در دندانپزشکی

13 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان کلینیک دندانپزشکی

مصرف فلوراید 

فلوراید به صورت موضعی یا سیستماتیک به منظور جلوگیری از پوسیدگی و محافظت از دندان مورد استفاده قرار می گیرد. شواهد گسترده نشان داده که خمیر دندان فلوراید و فلوراید آب باعث کاهش پوسیدگی دندان می شود. فلوراید خمیر دندان و فلوراید آب در دندانپزشکی به عنوان یکی از 10 اقدامات مهم بهداشت عمومی در قرن بیست و یکم طبقه بندی شدند. این مقاله به طور خلاصه به موضوع فلوراید در دندانپزشکی، استفاده و دوز آن و خطرات احتمالی ناشی از استفاده فلوراید اضافی اشاره دارد.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

تحقیقات در مورد فلوراید

در سال 1901 هنگامی که دکتر Frederick McKay تمرین دندانپزشکی خود را در کلرادو اسپرینگز، ایالات متحده آمریکا آغاز کرد، متوجه شد که بسیاری از بیماران او دارای رنگ قهوه ای مرموز در دندان هایشان هستند، او این مسئله را برای 30 سال مورد بررسی قرار داد. به نظر می رسید که دندان ها به طرز عجیبی رنگ آمیزی شده اند. او تلاش کرد که آب آشامیدنی را علت این پدیده عجیب اعلام کند.

در سال 1931 دکتر H. Trendley، دندانپزشکی که برای خدمات عمومی ایالات متحده کار می کرد، مطالعه ای بر روی اثرات مضر فلوراید انجام داد، و در سال 1950، نشان داد که فلوراید در مقادیر کم، مزایای چشمگیری را با عوارض جانبی ناچیز در نتیجه رنگ آمیزی مینا (“لکه” دندان ها)، که بعدها به عنوان “فلوروز” شناخته می شود دارد.

ایمنی فلوراید

ایمنی فلوراید همیشه مورد بحث است، آنچه می توان گفت این است که توازن شواهد نشان می دهد که فلوراید، هنگامی که به درستی استفاده شود، یک مسیر امن و موثر برای بهبود سلامت دندان ها را ارائه می دهد. بیماری های دندانی و دهانی مهم ترین مشکلات بهداشت عمومی هستند: درد، ناتوانی و معلولیت ناشی از آنها شایع است و هزینه های درمان یک مشکل عمده است. یکی از موثرترین عوامل پیشگیری از پوسیدگی دندان، استفاده از فلوراید است. فلوراید میزان بروز پوسیدگی دندان را کاهش می دهد و روند پیشرفت موجود را کاهش می دهد. فلوراید در 80 سال گذشته به کاهش پوسیدگی دندان کمک زیادی کرده است.

ترکیبات فلوراید

فلورین (F) عنصری از خانواده هالوژن است که شامل کلر، بروم و ید می باشد. این ترکیبات غیر آلی و ارگانیک ترکیب شده و عنصری به نام فلوراید تشکیل می شود. مهم ترین فلوراید معدنی فلوراید هیدروژن، فلوراید کلسیم و فلوراید سدیم است. تمامی موجودات زنده عمدتا در معرض مواد فلوراید معدنی از طریق غذا و آب قرار می گیرند.

فلوراید چگونه در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها عمل می کند؟

سه نظریه حاکم است:

1. فلوراید به کریستال های هیدروکسی آپاتیت دندان ها متصل می شود و آنها را مقاوم تر می کند.

2. حضور بزاق باعث تجمع مجدد ضایعات اولیه زخم می شود.

3. فلوراید با مسیرهای متابولیسم باکتری مواجه می شود، بنابراین اسید کاهش می یابد.

فلورین می تواند به طور سیستماتیک (در آب، نمک و شیر) یا محلی (از فلوراید موضعی مانند خمیر دندان، ژل، لاک و دهان شستشو) استفاده شود.

بیشتر بخوانید ... به چه دلایلی فلوراید را به آب اضافه میکنند ؟ (فواید فلوراید و مضرات)

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند استفاده از فلوراید بیش از حد می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB