02144444103
تکنیک IPG-DET: رویکرد نوآورانه پیوند ایمپلنت در سینوس

تکنیک IPG-DET: رویکرد نوآورانه پیوند ایمپلنت در سینوس

8 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی ایمپلنت پروتز دندان زیبایی کلینیک دندانپزشکی

پیوند سینوس

زمانی که دندان های آسیا کشیده می شوند به مرور استخوان تحلیل رفته و این امر باعث می شود زمانی که بخواهیم ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی نداشته باشیم، برای حل این مشکل از روشی به نام سینوس لیفت یا پیوند سینوس استفاده می کنیم. در نگاه اول، قرار دادن ایمپلنت ها در حفره های سینوسی با ایجاد سوراخ غشای سینوس به نظر می رسد که موفقیت نامطلوب و یا عوارض بعد از عمل داشته باشد.

پیوند سینوسی قرار دادن ایمپلنت بدون افزایش ارتفاع سینوسی (SFE) با استفاده از CGF اتولوگ (عامل رشد غلظت) و سلول های بنیادی CD34 است. در مراحل مختلف در طی تحقیقات برای ارزیابی افزایش و بلوغ ساختار استخوان که در اطراف ایمپلنت و روی کف سینوس تشکیل شده بود، آزمایش رادیولوژیک انجام شد. این رویداد غیرمنتظره، غشای سینوسی را مجددا بر روی استخوان تازه شکل گرفته بازسازی کرد و نشان داد که چقدر توانایی سازگاری در شرایط جدید را دارد.

ترکیب استخوانی CGF (و سلول های بنیادی CD34 +) و مواد پیوند استخوان در داخل محل استئووتومی (استئوتومی فکی- دندانی یا جراحی ارتوگناتیک استئوتومی فکی- دندانی یا جراحی ارتوگناتیک (جراحی اصلاح فک) جراحی است که در آن استخوان ها برای اصلاح بدشکلی فکی-دندانی برش داده می شوند) با استفاده از غوطه وری ایمپلنت به گونه ای ساخته شده است که سینوس می تواند با شرایط جدید سازگاری داشته باشد؛ یعنی ایجاد استخوان جدید در اطراف ایمپلنت بدون نیاز به انجام SFE قرار دادن ایمپلنت با استفاده از جراحی انجام شده است. سی و هفت بیمار (15 زن، بیست و دو مرد) بین 35 تا 73 سال که نیاز به توانبخشی فک فوقانی با پروتز غیر قابل جابجایی داشتند، گزینه ای برای قرار دادن در مجموع 84 ایمپلنت برای آن ها ارائه شد.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

انواح جراحی پیوند سینوس

1- سینوس لیفت بسته (close sinus lift)

2-سینوس لیفت باز (open sinus lift) و کاشت همزمان ایمپلنت دندان

3-سینوس لیفت باز (open sinus lift) و کاشت تاخیری ایمپلنت دندان

روش جراحی

با توجه به پروتکل بالینی پیشنهادی، تمام ایمپلنت ها باید وارد هر سینوس با پرفوراسیون عمدی غشاء Schneiderian شوند. ید برای ضدعفونی دهان مورد استفاده قرار گرفت تا امکان آلودگی میکروبی محل جراحی را کاهش دهد. بلافاصله پس از آن، 2 واحد لیدوکائین با 100،000 اپینفرین تجویز شد. حفاری با مته اولیه و با یک مته 2/1 تا زمانی که غشای سلولی سوراخ شود انجام شد. ماتریس CGF از طریق محل استئوتومی به سینوس و از طریق پرفوراسیون غشا با استفاده از انژکتور فیبرین (Silfradent، Italy) وارد شد.

Novocor-Plus یک ماده گرافت استخوانی پزشکی  است که از دانه های مرجانی طبیعی با نسبت سطح به حجم کم بین 200 تا 500 میلی متر استفاده شده است. قبل از قرار دادن هر ایمپلنت در محل استئوتومی، ابتدا با دقت و به طور کامل به LPCGF (عوامل رشد غلظت فاز مایع) غوطه ور شد تا یک پوسته اطراف ایمپلنت ایجاد شود.سپس ایمپلنت ها با استفاده از یک آچار در محل قرار گرفتند.

بررسی نهایی

زیبایی شناسی و یکپارچگی عملکردی بافت های پریودنتال، و همچنین ابعاد عمودی و افقی فرآیندهای حفره مانند، معمولا پس از از دست دادن دندان ها به خطر می افتد. در چنین مواردی، تکنیک های احیاء مختلف استخوانی برای بازگرداندن فرایندهای حفره ای به شکل اصلی آن ها مورد استفاده قرار می گیرند، که امکان پیش بینی، زیبایی شناختی و عملکردی طولانی مدت برای ایمپلنت را فراهم می سازد. پیش بینی نتایج درمان نیز بستگی به تجربه اپراتور در انجام این روش جراحی مورد نیاز فنی دارد. ارتفاع سینوس همچنین هزینه و زمان درمان برای تکمیل هر مورد را افزایش می دهد.

محققان IPG-DET را به عنوان یک روش کاملا بی خطر بدون هیچگونه عوارض پیشنهاد می کنند، نتایج امیدوار کننده IPG-DET نشان می دهد که آن را می توان به عنوان یک جایگزین قابل اعتماد برای روش دیگر در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید ...ایمپلنت دندان: مراحل کاشت دندان سال 2019

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در استفاده از روش هایی مانند ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های اصلی می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند لیفت سینوس مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB