02144444103
رژیم کتو برای بهبود سلامت دندان ها

رژیم کتو برای بهبود سلامت دندان ها

7 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی

رژیم کتو و سلامت دهان

زمانی که یک نفر در رژیم غذایی خود از غذاهای با کربوهیدارت کم استفاده کند، بدن از چربی موجود در آن به عنوان منبع انرژی استفاده میکند و چربی ها را می سوزاند، نتیجه ی سوزاندن چربی ها، ایجاد بوی بد در هنگام بازدم است. به این پدیده تنفس کتونی یا keton breath گفته می شود.

ممکن است شما از اینکه رژیم کتو میتواند علاوه بر تمرکز بر روی کاهش وزن به نفع بهداشت دهان و دندانتان باشد اطلاعی نداشته باشید. غذاهای سالم ممکن است بهترین محافظ از دهان باشند. محققان دانشگاه فرایبورگ در آلمان کشف کردند که یک رژیم غذایی با درصد کربوهیدرات و چربی پایین که باعث افزایش تولید کتو می شود، بتواند باعث رسوب حفره ها و بیماری های لثه شود.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

اثر خوراکی کتو

کتو یک فرآیند متابولیک طبیعی است، وقتی بدن شروع به چربی سوزی می کند سطح اسیدها را به نام کتون افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده که افزایش تولید کتون تاثير مثبت بر سلامت دهان و دندان دارد. بر طبق مطالعات اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، یکی از هر دو بزرگسالان آمریکایی بالای 30 سال دارای بیماری پریودنتال (اختلالی است که به علت عفونت و التهاب در لثه و استخوان اطراف دندان ها بوجود می آید) هستند. مطالعه ای با عنوان «شیوع پریودنتیت در بزرگسالان در ایالات متحده» تخمین می زند که 47.2 درصد از بزرگسالان آمریکایی دارای پریودنتیت ملایم یا شدید یا التهاب لثه هستند.

برای مبارزه با پریودونتیت (نوعی عفونت جدی لثه است که موجب آسیب به بافت نرم می شود) ، برخی از افراد کربوهیدرات و قندهای کتو را از غذای خود حذف می کنند. با افزایش تولید کتون توسط بدن از طریق کربوهیدرات کم، رژیم غذایی بدون قند، آسیب خوراکی کاهش می یابد. شکر مصرفی پایین تر خطر ابتلا به بیماری لثه را نیز کاهش می دهد. کربوهیدرات ها باکتری هایی تولید می کنند که باعث ایجاد اسید و پلاک در دهان می شود و این امر سبب کم خونی و پوسیدگی دندان می شود. با محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها، فرسایش اسید روی دندان ها کاهش می یابد.

مدیریت سطح کتو در بدن

اگر هدف شما حفظ سلامت دهان توسط رژیم کتو است، مصرف 0.5 میلی مول در لیتر از کتو شروع خوبی است. بعضی افراد طعم کتو را به عنوان رایحه ای فلزی توصیف می کنند. برای مبارزه با هالیتوز (بوی بد در هنگام تنفس یا حرف زدن با بازدم) ، مصرف آب روزانه خود را افزایش دهید زیرا بدن شما باکتری ها را از طریق سیستم ادراری دفع می کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان پس از هر وعده غذایی نه تنها به سلامت دهان و دندان شما می کند بلکه از بوی بد کتو جلوگیری می کند.

برای سلامت دهان و دندان و حفظ لثه های خود هرگز از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اجتناب نکنید. اما مدیریت سطح کتو نیز برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. کاهش قند و کربوهیدرات می تواند باعث ایجاد یک لبخند برای زندگی شود.

بیشتر بخوانید ... چگونه سلامت دهان و دندان را بهبود بخشیم

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند استفاده از رژیم های غذایی می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB