02144444103
علل بازسازی دندان مصنوعی

علل بازسازی دندان مصنوعی

6 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پروتز دندان کلینیک دندانپزشکی

بازسازی دندان های مصنوعی

در هنگام جایگزینی دندان های طبیعی، ضروری است که توجه زیادی به میزان بافت نرمی که نیاز به بازسازی دارد داشته باشید. بازسازی دندان های مصنوعی می تواند تنها زمانی کاربرد داشته باشد که حمایت کافی از بافت های اضطراری و داخل وریدی (رگ) را فراهم کند. پرستار و کارکنان پزشکی نیز باید از طریق مواد آموزشی طراحی شده و سایر منابع مربوط به نیازهای بهداشت دهان و دندان سالخوردگان مطلع شوند. جایگزینی پروتزها با هدف رضایت کامل بیمار از پروتز جدید و بهبود رضایت در مقایسه با پروتزهای جدید و قدیمی است.

پروتزهای متحرک همچنان نقش مهمی در درمان دندان های از دست رفته ایفا می کنند. درک کامل پارامترهایی که بر رضایت بیمار تأثیر می گذارند، برای تعیین این است که آیا جایگزینی پروتز مفید است یا خیر. جایگزینی دندان های طبیعی و ساختارهای مرتبط با آن با استفاده از پروتز مصنوعی انجام می شود. رزین اکریلیک، به علت خواص عالی آن به طور گسترده ای به عنوان مواد مورد نظر برای ساخت پایه پروتز استفاده می شود. به رغم کیفیت بالا، زیبایی، سازگاری بافت و سهولت دستکاری، شکستگی آن است که موجب استفاده کمتر از آن می شود.

رزین اکریلیک که در سال 1950 به بازار عرضه شد به دلیل خواص عالی آن مانند ارزش زیبایی شناختی، سهولت دستکاری، سهولت تعمیر و همچنین عوامل اقتصادی به طور گسترده ای به عنوان ماده اولیه دندانپزشک پذیرفته شد و مورد استفاده قرار گرفت.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

دلایل تعویض دندان های مصنوعی

دلایل تعویض دندان های مصنوعی ( بازسازی دندان های مصنوعی )

دلایل تعویض دندان های مصنوعی ( بازسازی دندان های مصنوعی )

به رغم بهترین ارائه های دندان پزشکی، بیماران همچنان قادر به برقراری ارتباط با پوشیدن پروتز های جدید نیستند. اغلب بیماران که تجربه قبلی بدی دارند در این دسته قرار می گیرند و انتظار احتمالات غیرطبیعی دارند. بازسازی پروتز ها می تواند به طور قابل توجهی هزینه بر باشند و این امر می تواند منجر به تجربه منفی هم برای پزشک و هم برای بیمار شود.

در حال حاضر یکی از مشکلات عمده در دندانپزشکی مراقبت دندان برای بیماران مسن است. به منظور حل این مشکل، اکثر کشورهای توسعه یافته وضعیت سلامت دندان سالمندان خود را بررسی کرده اند. اگر چه نیازهای بهداشتی و دندانپزشکی افراد سالخورده در کشورهای در حال توسعه شناخته شده است، مطالعات و یا نظام جهانی در سازماندهی خدمات اجتماعی با توجه به نیازها و خواسته های بیماران وجود ندارد.

علل شکسستگی

علل شکسستگی ( بازسازی دندان های مصنوعی )

علل شکسستگی ( بازسازی دندان های مصنوعی )

شایع ترین علل شکستگی دندان مصنوعی ممکن است به علت سقوط از دست بیماران به سطح سخت باشد. در داخل دهان، شکستگی می تواند به دلایل مختلف مانند انسداد نادرست، قرار دادن دندان های مصنوعی در شیب حنجره رگه یا در برابر عاج، فشار از دندان های مخالف طبیعی، انقباض و انبساط و استفاده طولانی مدت باعث سایش دندان های مصنوعی باشد.

نقص در پروتز نیز ممکن است در طول ساخت در آزمایشگاه ایجاد شود. این عوامل ممکن است شامل پایه دندانپزشکی نازک، یا قرار دادن دندان های مصنوعی در شیب حباب رگه، گسستگی ها مانند حباب های هوا درون مواد، باعث ایجاد خراش های عمیق شوند که این امر نیز باعث شکستگی می شوند.

پروتزها باید در یک محیط پویا عمل کنند. زبان، که عضله ای همه کاره در بدن است، می تواند برای کنترل پروتز استفاده شود. از مشکلات بعد از قرار دادن دندان های مصنوعی میتوان به ناسازگاری با محیط اطراف دهان و دندان، مشکلات ماندگاری، ایجاد اختلال در صحبت کردن و تنفس، زنگ زدگی، نارضایتی از زیبایی شناسی و خراب شدن بافت نرم آن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید ... همه چیز درباره دندان مصنوعی

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند استفاده از دندان های مصنوعی می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن سلامت دندان شما به دلیل مشکلاتی مانند استفاده از دندان های مصنوعی می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB