02144444103
چگونه از بوی بد دهان در اول صبح خلاص شویم

چگونه از بوی بد دهان در اول صبح خلاص شویم

5 خرداد 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی

خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح

چگونه از بوی بددهان در اول صبح خلاص شویم؟ چه کسانی از بیدار شدن اول صبح با بوی بد دهان متنفر هستند؟! تنفس صبحگاهی یک نوع هالیتوز، ناشی از کاهش میزان بزاق در طی شب است که باعث ایجاد محیطی برای رشد باکتری ها میشود. هر کسی تا حدودی از تنفس صبح رنج می برد. مراحلی وجود دارد که میتوانید با انجام آن از بوی بد دهان خلاص شوید.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

تمرین بهداشت دهان و دندان

تمرین بهداشت دهان و دندان ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

تمرین بهداشت دهان و دندان ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

همیشه دندان های خود را بشویید. شما باید دندان های خود را صبح و درست بعد از بیدار شدن از خواب و بعد از هر وعده غذایی بشویید. از مسواک نرم و خمیر دندان فلوراید و به مدت دو دقیقه استفاده کنید. مطمئن شوید که حتما حداقل دو دقیقه مسواک بزنید. استفاده از مسواک برقی نیز ایده ی خوبی برای این کار است زیرا این کار مؤثرتر از برس های دستی در حذف باکتری ها است. علاوه بر این، تایمر مسواک های برقی به شما کمک می کنند تا مطمئن شوید که دو دقیقه شستشو انجام شده است. 

استفاده از مسواک و نخ دندان

استفاده از مسواک و نخ دندان ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

استفاده از مسواک و نخ دندان ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

در حین کار در محل کار یا مدرسه یا در سفر از مسواک استفاده کنید. مسواک خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید. پس از اتمام شتستشوی دندان هایتان زبان خود را با مسواک یا برس مخصوص پشت مسواک بشویید. این عمل، سلول ها و باکتری های ناشی از بوی بد را از زبان شما پاک میکند.

هر روز از نخ دندان استفاده کنید، حتی اگر مسواک در دسترستان نباشد از نخ دندان استفاده کنید چون مواد غذایی بین دندان ها باقی میماند و فاصله دندان ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها است.

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

استفاده از دهان شویه ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

از دهان شویه استفاده کنید، دهانشویه همچنین می تواند به قسمت هایی از دهان شما که مسواک نمی تواند تمیز کند برسد و شما را از شر ویروس ها و باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شود خلاص کند. از مقدار مشخص شده روی بطری استفاده کنید و به مدت 30 تا 60 ثانیه دهان خود را شستشو دهید. از آنجا که الکل یک عامل خشک کننده است و دهان خشک محیطی برای رشد باکتری ها است، دهانشویه غیر الکلی را انتخاب کنید.

مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید چون ممکن است علت بوی بد دهانتان مشکل اساسی مانند حفره، عفونت دهان یا رفلکس اسید معده باشد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

رژیم غذایی ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

از یک رژیم سالم و متعادل پیروی کنید. غذا تأثیر قابل توجهی روی تنفس شما دارد: همانطور که هضم می شود، سپس مواد غذایی به جریان خون شما نفوذ کرده و در نهایت توسط ریه ها جذب می شود، به این معنی که بوی غذا هنگام تنفس از دهان شما خارج می شود. غذاهایی مانند سیر، پیاز و غذاهای تند می توانند منجر به بوی بد دهان شوند. میوه ها و سبزیجات بخش مهمی از رژیم غذایی سالم هستند که کمک می کنند تا تنفس بد تا حدی خفیف شود.

سعی کنید فلفل یا جعفری را بجوید تا تنفس شما را تازه کند. این گیاه حاوی کلروفیل است که کمک می کند تا بوها از تنفستان از بین برود. اجتناب از رژیم های کم کربوهیدرات و روزه داری نیز در از بین رفتن بو ها موثر است.

مصرف آب

مصرف آب ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

مصرف آب ( خلاص شدن از بوی بد دهان در اول صبح )

باکتری ها در محیط های خشک رکود و پرورش می یابند، بنابراین مصرف زیاد آب و سایر مایعات در طول روز به بوی خوب دهانتان کمک میکند. قبل از رفتن به رختخواب، آب را مستقیما بخورید، در طول روز 8 لیوان آب بخورید، اگر قادر نبودید می توانید با شیر یا آب میوه 100 درصد طبیعی آن را مکمل کنید.

بیشتر بخوانید ... بوی بد دهان و روش درمان و پیشگیری

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند بوی بد دهان می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن سلامت دندان شما به دلیل مشکلاتی مانند بوی بد دهان می شوند را بکار گیرند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB