02144444103
6 راه طبیعی برای سفید کردن دندان های لکه دار

6 راه طبیعی برای سفید کردن دندان های لکه دار

10 اردیبهشت 98 دسته‌بندی نشده

6 راه طبیعی برای سفید کردن دندان های لکه دار

دندان ها ناگزیر با افزایش سن شروع به زرد شدن می کنند، اما طیف وسیعی از استراتژی ها می توانند روند را تسریع کنند و حتی آن را معکوس کنند.

در حالی که مواد های سفید کننده دندان در اکثر داروخانه ها قابل دسترسی هستند، بسیاری از داروهای طبیعی می توانند به حذف لکه ها و حفاظت از مینای دندان کمک کنند.

چرا دندان زرد می شود

دندان ها به دلایل زیر زرد می شوند،و با افزایش سن آنها تشدید می شوند:

نازک شدن مینا

نوشابه های گازدار ممکن است دندان هایی را که دچار زرد شدن شده اند، درمان کنید.

لایه بیرونی دندان شامل مینای دندان است که تقریبا سفید است و از ساختار دندان عمیق تر محافظت می کند. در زیر مینا لایه ای است به نام دنتین که زرد و قهوه ای است. هنگامی که لایه مینای دندان ها پوسیده می شود، دندان شروع به تیره تر شدن می کند.

غذاهای اسیدی، بیماری لثه و پیری می تواند مینای دندان را از بین ببرد. بعضی از مردم مینای دندان نیز دارند که به طور طبیعی نازک تر است.

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند دندان ها را لکه دار کنند. بعضی از غذاها که دندان ها را لکه دار می کنند، ممکن است مینای دندان را نیز نازک کنند ، و احتمال زرد شدن را افزایش می دهد.

منابع دیگر لکه ها عبارتند از سیگار کشیدن و محصولات تنباکو و انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها .

چگونه دندان ها را به طور طبیعی سفید کنید

استراتژی های زیر ممکن است دندان ها را سفید کنند:

1. ایجاد تغییرات غذایی

غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی تانن هستند مانند شراب و چای می توانند دندان ها را لکه دار کنند. قهوه و نارنگی های تیره و آب می تواند آنها را نیز از بین ببرد.

مواد غذایی اسیدی می تواند دندان ها را با پوشیدن مینای دندان را زرد کند. افرادی که نگران رنگ دندان های خود هستند باید از مصرف بیش از حد مرکبات، قهوه و سودا جلوگیری کنند. متناوبا، آنها همیشه باید پس از مصرف آنها دندان های خود را مسواک بزنند.

ترک سیگار یا محصولات دخانیات می تواند خطر لکه شدن بر اثر نیکوتین را کاهش دهد. همچنین می تواند از تخريب دندان و بيماری لثه جلوگيری کند، که هر دو می توانند به ميناي دندان آسیب برسانند و باعث ايجاد مشکلات بهداشت دهان شوند.

2. تلاش برای کشیدن روغن

مالیدن روغن برای شستن دهان با روغن برای حذف لکه، باکتری و باقی مانده غذا است. این یک جایگزین برای مسواک زدن نیست، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که شستن دهان با روغن های خاص ممکن است به دندان ها برای سفید شدن کمک کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکایی (ADA) معتقد است که روغن کشیدن یک روش غیر متعارف دندانپزشکی است و می گوید “هیچ مطالعات علمی قابل اعتماد برای نشان دادن این نیست که کشیدن روغن باعث کاهش حفره، سفید شدن دندان ها یا بهبود سلامت دهان و دندان می شود.”

این روش را امتحان کنید، ده دقیقه بعد از مسواک زدن به دندان ها روغن بزنید.

روغن های مناسب برای این کار عبارتند از:

 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان
 • روغن کنجد

3. مسواک زدن با نوشابه گازدار

نوشابه های گازدار می تواند به راحتی لکه های رنگی روی سطح دندان ها به جای بگذارند. بعضی از مردم نگرانند که نوشابه های گازدار بیش از حد مضر هستند و ممکن است مینای دندان را از بین ببرند، اما تحقیقات سال 2017 نشان می دهد که این یک راه امن برای پاک کردن لکه ها است.

سودا نیز ممکن است برای مبارزه با باکتری کمک کند، که نشان می دهد ممکن است قادر به کاهش پلاک و جلوگیری از پوسیدگی دندان باشد.

4. با استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن سفید کننده ملایم است که می تواند دندانهای لکه شده را سفید کند . برای سفید کردن مطلوب، فرد می تواند با یک مخلوط سودا و پراکسید هیدروژن به مدت 1-2 دقیقه دو بار در روز به مدت یک هفته مسواک بزنید. این کار را باید فقط گاهی اوقات انجام دهید.

پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد، بنابراین برای استفاده درازمدت مناسب نیست و نیز افرادی که دندان های حساس دارند.

5. سفید کردن با میوه

میوه پاپایا حاوی آنزیمی است که ممکن است دندان ها را سفید کند.
میوه پاپایا حاوی آنزیمی است که ممکن است دندان ها را سفید کند.

پاپائین و برملائین که به ترتیب آنزیم هایی هستند که به ترتیب درپاپایا و آناناس وجود دارند، ممکن است هر دو به سفید شدن دندان کمک کنند.

در سال 2012، شواهد اولیه نشان دادند که راه حل هایی که حاوی این ترکیبات می توانند اثرات سفید کننده کمتری داشته باشند. با این حال، نویسندگان مطالعه هشدار می دهند که تحقیقات بیشتری لازم است تا تعیین کند آیا این آنزیم ها موثر هستند یا خیر.

6. حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است که یک فرد می تواند برای کاهش زرد شدن دندان انجام دهد.

مسواک زدن منظم و نخ دندان مینای دندان را از بین می برد، مانع از بیماری های لثه می شود و لکه ها را از بین می برد.

بهداشت دهان و دندان خوب شامل موارد زیر است:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. فرد باید اطمینان یابد که در اطراف لثه ها و پشت دندان ها نیز تمیز باشد.
 • از یک خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید می تواند مبارزه کند و حتی فساد دندان را معکوس کند. اگر چه برخي افراد مخالف استفاده از فلورايد هستند، دندانپزشکان معتقدند که فلورايد امن و سودمند براي دندان است.
 • نخ دندان برای حذف پلاک بین دندان ها.

روش هایی که اشتباه هستند

راه های طبیعی سفید کردن دندان ها که ممکن است به دندان ها آسیب برساند شامل استفاده از:

 • لیمو
 • پرتقال
 • سرکه سیب
 • زغال

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB