02144444103
دندان عقل چیست و چه موقع باید آن را کشید؟

دندان عقل چیست و چه موقع باید آن را کشید؟

9 اردیبهشت 98 بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان

کشیدن دندان عقل

متأسفانه، درد دهان و دندان چیزی است که همه تجربه کرده‌اند و یا با آن ارتباط داشته اند. یکی از رایج ترین علل مراجعه به دندانپزشک، درد ناشی از “دندان عقلانیت” است یا مجموعه سوم دندان‌ های مولر (دندان های آسیای بزرگ،Molar) که از لثه ها پدید می آید. جلوگیری از مشکلات دندان های عقلانی بسیار دشوار است، حتی در کسانی که رعایت و انجام نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان عالی است. حتی بدون بیماری لثه یا پوسیدگی دندان، دندان عقل می تواند منبع درد، تورم و عفونت باشد. پس در ادامه لطفا همراه ما باشید تا همه موارد مربوط به دندان عقل را بررسی نماییم.

بیشتر بخوانید ... درمان های خانگی برای کاهش درد دندان عقل

تعریف دندان عقل

تعریف دندان عقل ( کشیدن دندان عقل )

تعریف دندان عقل ( کشیدن دندان عقل )

همه افراد در طول زندگی خود دو مجموعه از رشد دندان ها را تجربه می کنند. اولین مجموعه (دندان های شیری) در دوران پس از زایمان شروع به رشد می کند و عملکرد لازم برای بریدن و شستن غذا را در دوران کودکی فراهم می کند. از سن شش تا سنین بالا، این دندان ها به تدریج با مجموعه دوم یا “دائمی” دندان جایگزین می شوند. به طور کلی، بزرگسالان بالغ به طور کلی 32 دندان دائمی دارند.

“دندان عقل” یا مجموعه سوم دندان‌ های مولر، آخرین دندان دائمی است که در داخل دهان رشد می کند. این موضوع در سن 18 تا 25 سالگی اتفاق می افتد (که به لحاظ تاریخی اما نادرست با توسعه عقلانیت همراه است). دندان عقل همیشه دندان های دورتر از هر ربع از دهان است. اکثر افراد چهار دندان عقل را توسعه می دهند، اما بسیاری از افراد ممکن است تنها سه، دو، یک، یا اگر شما به خصوص خوش شانس، هیچ کدام را که همین مورد باعث بروز مشکلاتی برای آن ها می شود.

کشیدن دندان‌ های مولر (دندان عقل)

کشیدن دندان‌ های عقل ( کشیدن دندان عقل )

کشیدن دندان‌ های عقل ( کشیدن دندان عقل )

انسان شناسان تغییراتی را در عادات رژیم غذایی ما به صورت تخصصی انجام می دهند، مواد غذایی با ساینده‌گی کمتر باعث کاهش میزان درد دندان می شوند، یعنی دندان ها بزرگتر و فضای کمتری در فک وجود دارد. به این ترتیب، در زمان فرسایش دندان عقل، ممکن است فضای کافی در فک وجود نداشته باشد تا این فرایند به طور معمول رخ دهد. نتیجه ناکافی است، جایی که دندان در زاویه غیر طبیعی ظاهر می شود. این باعث می شود درد به دو دلیل زیر شروع شود:

  1. دندان عقل فورا می تواند روی مولر دوم فشار داده شود.

  2. دندان می تواند تا حدودی فرسودگی داشته باشد و بطور بالقوه باعث عفونت و پوسیدگی دندان می شود.

عوارض جدی و متاسفانه عادی دندان های عقلانی تحت تاثیر عفونت قرار دارد که اگر بدون درمان باقی بماند می تواند عمیقا به صورت و گردن گسترش یابد و به عامل تهدید کننده زندگی (مرگ شخص) تبدیل شود. در موارد بسیار نادر، بافت اطراف دندان های آسیب دیده می تواند غیر طبیعی باشد و منجر به ایجاد کیست ها یا تومورها شود. به دلیل فضای تنگ و کوچک، این بطور کلی یک روش جراحی پیچیده است که نیاز به یک متخصص جراح دهان و فک و صورت دارد که هر دو پزشک و دندانپزشک متخصص باشند.

چه موقع باید دندان های عقل را بکشیم؟

چه موقع باید دندان های عقل را بکشیم؟ ( کشیدن دندان عقل )

چه موقع باید دندان های عقل را بکشیم؟ ( کشیدن دندان عقل )

در بسیاری از افراد، دندان عقل می تواند به طور طبیعی فرسوده و رشد کند و هیچ دلیلی برای حذف آن ها وجود ندارد. در حالی که تنها افرادی که درد و یا علائم نارسایی یا ناهنجاری ها را دارند، نیاز به حذف و کشیدن دندان عقلشان دارند. گاهی اوقات ممکن است جراح شما دوره ای از مشاهدات را توصیه کند، زیرا ممکن است خیلی زود باشد که بفهمیم که آیا دندان های شما دچار آسیب می شوند یا خیر.

اگر دندانپزشک شما توصیه حذف را داشته باشد، زمان برداشت دندان عقل را بر اساس ترکیبی از نشانه ها، خطرات و راحتی بنا می کند. از بین بردن دندان های عقلانی خیلی زود می تواند عملیات چالش برانگیزتر باشد زیرا ممکن است دندان ها عمق استخوان فک را درگیر کنند. خیلی دیر می تواند به معنای افزایش خطر عوارض ناشی از اثرات منفی پیری بر روی استخوان، دندان ها و لثه ها باشد. دندان های عقلانی را از سن 18 تا 25 سالگی حذف می کند به طور کلی توصیه می شود، زیرا احتمال آسیب به دندان های مجاور، خطرات کمتری در ارتباط با روش و زمان بهبودی سریع وجود دارد.

خطرات و مشکلات کشیدن دندان عقل چیست؟

خطرات و مشکلات کشیدن دندان عقل چیست؟ ( کشیدن دندان عقل )

خطرات و مشکلات کشیدن دندان عقل چیست؟ ( کشیدن دندان عقل )

همانند هر جراحی، برخی از خطرات مربوط به این روش نیز وجود دارد. برخی از تورم های جزئی، کبودی، خونریزی و درد انتظار می رود و این معمولا بیش از یک هفته طول نمی کشد. عوارض کوچک اما غیر منتظره زیر ممکن است پس از جراحی شما اتفاق بیفتد:

  • سوکت خشک یا استئوتومی آلوئولار، وضعیت دردناک التهاب بیش از حد در سوند دندان عقل است و این می تواند روزها بعد از عمل رخ دهد. سوکت خشک یک عفونت نیست، بلکه عدم موفقیت لخته شدن خون در سوکت استخراج، که برای بهبودی ضروری است، حفظ می شود. سوکت خشک در افراد سیگاری بسیار رایج است و بنابراین توصیه می شود در روزهای قبل از کشیدن دندان عقل، سیگار نکشید تا زمانی که بافت لثه دندانتان بهبود یابد.

  • آسیب عصب نزدیک به ریشه های دندان عقلانی پایین عصبی است که احساس درد در لب و چانه را فراهم می کند. گاهی اوقات این می تواند در طول روند آسیب دیده، منجر به بی حسی موضعی در این مناطق شود. عصب دیگری که مزه و احساس زبان را تامین می کند نیز ممکن است در طی مراحل زخمی ایجاد شود، اما این احتمال کمتر است. به ندرت، آسیب عصبی می تواند دائمی باشد. جراح شما باید در طول مشورت با شما در مورد این موضوع بحث کند، زیرا دندان عقل ممکن است برای کشیدن مناسب با اعصاب در منطقه مناسب نباشد.

  • عفونت های پس از عمل یک عارضه از هر روش جراحی هستند و کشیدن دندان عقل هیچ کدام متفاوت نیست. اگرچه پس از کشیدن دندان به طور معمول از آنتی بیوتیک استفاده نکنید، اگر جراحان اولیه در محل جراحی وجود داشته باشند، ممکن است جراح آنتی بیوتیک را درمان کند.

بیشتر بخوانید ... بعد از کشیدن دندان عقل چه باید کرد؟

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله کشیدن دندان های عقل خود می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن دندان های شما می شوند را بکار گیرند. 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB