02144444103
چگونه به کودکان خود مسواک زدن را آموزش دهیم ؟

چگونه به کودکان خود مسواک زدن را آموزش دهیم ؟

9 اردیبهشت 98 بهداشت دهان و دندان دندانپزشکی اطفال دندانزشکی کودکان

آموزش مسواک زدن به کودکان

برای اکثر والدین، عبارت «من نمی خواهم دندان هایم را بشورم» آشناست. البته ممکن است راه هایی نظیر دادن جایزه بعد از هربار مسواک زدن و یا با استفاده از زور آن ها را وادار به مسواک زدن کرد اما تحقیقات نشان می دهد راه های بهتری هم وجود دارد که ممکن است بهداشت دهان و دندان آینده کودکان را تضمین کند و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، ما در این مقاله قصد داریم تا پاسخ این سوال “چگونه به کودکان خود مسواک زدن را آموزش دهیم ؟” که تقریبا تبدیل به یک مشکل برای خانواده ها شده است را برای شما عزیزان ارائه دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید ... راه های موثر برای تشویق کودکان به مسواک زدن

والدین مهربان 

والدین مهربان ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

والدین مهربان ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

والدین مهربان و ملایم كاملا اطراف كودكان را یا احترام پر  می كنند. والدین که این رویکرد را عملا از پاداش یا مجازات مصنوعی یا بیرونی بهتر می دانند و از سایر روش ها اجتناب می کنند. این والدین سعی دارند به فرزندان خود عادت دهند که کارها و یا رفتارهایی که ما “خوب” می نامیم را در خود تقویت کنند. این ایده این است که کودک باید بخواهد به معنای “حق” خود به انجام برسد، نه به این دلیل که با پاداش یا تهدید مجازات همراه است.

مطالعات نشان می دهد این روش موثر است زیرا کودکان به مهارت های اجتماعی برتر و مشکلات رفتاری کمتری ادامه خواهند داد. اعتقاد بر این اثر به بزرگسالی ادامه می یابد. بر خلاف باور های عمومی، این سبک والدین از “عواقب” اجتناب می کند. در عوض، عواقب ناشی از رفتار طبیعی است. اگرچه، در مورد بهداشت دهان و دندان، ما نمی توانیم نتیجه طبیعی از مسواک زدن منجر به پوسیدگی شود. پس چه کاری می توانید انجام دهید؟

زمان تشویق به رعایت بهداشت دهان

زمان تشویق به رعایت بهداشت دهان  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

زمان تشویق به رعایت بهداشت دهان  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

یکی از راه های اطمینان از اینکه کودکان دندان های خود را بدون استفاده از رشوه یا مجازات مسواک بزنند، ابتدا شروع می شود. مطالعات و تجربیات دندانپزشکان نشان می دهند که کودکانی که هنگام بیدار شدن، دندان های خود را پاک می کنند، ممکن است در ابتدای تأمین بهداشت خوب دندان ها کمک کنند. با شروع زودهنگام با مراقبت از دندان، این امر به بخشی از زندگی تبدیل خواهد شد و ممکن است سبب کاهش قدرت مقابله و فرار از مسواک زدن شود.

کمک والدین

کمک والدین  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

کمک والدین  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

گفته شده است که کمک روزانه والدین در زندگی کودکان ضروری است. مطالعات نشان می دهد که روال می تواند به طور مثبت در کودکان رفتار مثبت خود را به دلیل قرار گرفتن در معرض مکرر تاثیر می گذارد. خانواده هایی که ساختار دوست داشتنی و سازگار را فراهم می کنند احتمال بیشتری دارند که کودکان دندان های خود را بشورند. مطالعات پیشنهاد نشان می دهد که رویکرد ایجاد یک محیط سرگرم کننده در اطراف معمول مسواک زدن، ایجاد بهداشت دهان بهتر در دراز مدت را فراهم می کند.

اقدامات عملی

اقدامات عملی  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

اقدامات عملی  ( آموزش مسواک زدن به کودکان )

هنگامی که کودکان از مسواک زدن خود سر باز می زنند، می توانیم از روش های احترام آمیز استفاده کنیم تا آن ها را تشویق کنیم که بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشند. دندانپزشکان گزارش می کنند که تعاملات والدین و فرزندان بطور مثبت و استفاده از رشته های مثبت می تواند سبب رفتار خوب مسواک زدن شود. یک مثال این است که داشتن یک آهنگ خاص که تنها زمانی خوانده می شود که کودک اجازه می گیرد از پدر و مادر خود تا به دندان های خود مسواک بزند.

استراتژی دیگر خواندن داستان هایی در مورد مسواک زدن است تا بچه ها اهمیت بهداشت خوب دندان را درک کنند. بعضی از آن ها نشان می دهند که کودک شما دندان هایش را با دقت تمیز می کند و سپس شما می توانید از آن ها استفاده کنید. این رویکرد قدرت کودک را به وجود می آورد و به آن ها امکان می دهد تا احساسات خود را در مورد داشتن دندان های خود و زدن مسواک بیان کنند.

ساختن یک بازی استراتژی دیگری است. شاید شما و فرزندتان بتوانند رقابت کنید تا ببینند که چه کسی می تواند بیشترین تف را در انتها داشته باشد یا اینکه آیا می توانید همه دندان هایتان را به همان اندازه که می بینید، حساب کنید. گزینه دیگری این است که با مسواک زدن دندان های اسباب بازی، کودک شروع به کار کند.

با توجه به اینکه کودکان ما یاد می گیرند که دندان های خود را با روش آرام و ملایم تمیز کنند، بدون تهدید یا پاداش، ضروری است، زیرا یک متخصص دندانپزشکی که فوبیای دندان را تشریح می کند، مشکلاتی است که کودکان به خاطر پوسیدگی در دوران کودکی تجربه های منفی از دندانپزشک دارند. ترس از دندانپزشکی ترس از دندانپزشک که افراد با مسائل دندان به دنبال کمک از یک دندانپزشک است.

این استراتژی ها می توانند به کودکان مقاوم در برابر مسواک زدن کمک کنند تا به خوبی با بهداشت دهان و دندان ارتباط برقرار کنند. این رویکرد طول می کشد تا دهان شان را باز کنید و مجبور کنید آن ها دندان های خود را مسواک بزنند، زیرا شما از فرزندتان خواسته شده است تا با چیزی که مقاومت می کنید را درگیر کند. اما چیزی که ارزش دارد این است که آن ها عادت خوبی به اعمال بهداشت دهان و دندان پیدا می کنند که بسیار عالی است.

بیشتر بخوانید ... نکاتی درباره مسواک زدن

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله آموزش مسواک زدن به کودکان می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از عادت ها، رفتار ها، ترس ها، مزه و بوی بد برخی از مسواک ها باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک برنامه و استراتژی مانع از دست رفتن زیبایی و سفیدی دندان های کودکان شما می شوند را بکار گیرند. 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB