02144444103
اقدامات مهم بعد جراحی دندان (نکات طلایی)

اقدامات مهم بعد جراحی دندان (نکات طلایی)

8 اردیبهشت 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان جراحی کلینیک دندانپزشکی

اقدامات مهم بعد جراحی دندان (نکات طلایی)

اگر اخیرا برای مشکلی که به دندانتان پیش آمده است به دندانپزشکی مراجعه کرده اید یا قصد اینکار را در آینده دارید، ممکن است درباره تصمیماتی که ممکن است در طی دوره بهبودی در ذهنتان ایجاد شود، کنجکاو باشید. چند مورد را باید پس از انجام عمل جراحی دندان، آگاهی بپیدا کنید که در این مقاله ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان ) ارایه شده است، مثلا اگر دهان شما عفونت کند چه اقداماتی باید بکنید، چگونه با هر گونه درد برخورد کنید، و چه مدت باید دستورالعمل های پس از درمان خود را که دکتر یا جراح به او داده است، دنبال کنید.

عفونت و خونریزی

عفونت و خونریزی ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

عفونت و خونریزی ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

برخی از دردها بعد از عمل دندانپزشکی انتظار می رود، اما اگر درد در عرض سه روز پس از عمل ادامه یابد یا حتی افزایش یابد، این می تواند نشانه عفونت باشد. اگر برای سه روز بعد از عمل جراحی دندان، درد و رنج زیادی دارید، با دندانپزشک یا جراح تماس بگیرید. نوع دیگری از عفونت که می تواند پس از یک عمل دندانپزشکی باشد، استئومیلیت است.(این عفونت استخوانی است که می تواند باعث درد زیادی در فک شود.) اگر دچار تب شدید، این می تواند نشانه ای از عفونت باشد و بلافاصله باید دندانپزشک خود تماس بگیرید.

یک مشکل دیگر که می تواند پس از یک درمان دندانپزشکی رخ دهد، خونریزی بیش از حد است. خونریزی پس از یک روش رایج است، اما اگر بیش از چند ساعت پس از انجام این عمل ادامه یابد، باید با دندانپزشک تماس بگیرید. اگر زخم خونریزی ادامه یابد، ممکن است نیاز به بستن دهانه خونریزی با بخیه باشد.

درد باقی مانده

درد باقی مانده ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

درد باقی مانده ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

معمولا پس از یک درمان دندانپزشکی درد پایدار وجود دارد و این طبیعی است. دندانپزشک شما می تواند داروهای درد را برای کمک به کاهش درد تجویز کند یا شما می توانید از داروهایی برای کمک به کاهش درد استفاده کنید. مراقب باشید که داروهای خود را به عنوان دندانپزشک خود هدایت کنید تا خودتان را با مصرف داروهای بیشماری صدمه نبینید. قبل از مصرف هر داروی بدون نسخه همراه با داروهای تجویزی که ممکن است به شما داده شود نیز باید دندانپزشک خود مشورت کنید.

بهتر است برای 48 ساعت پس از درمان دندانپزشکی یا جراحی خود استراحت کنید. شرکت در فعالیت بدنی شدید می تواند خطر ابتلا تورم زخم یا خونرزی را شدید دهد و همچنین احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد. استراحت برای دو روز اول پس از درمان شما می تواند به روند بهبود به سرعت و به طور موثر کمک کند.

دستورالعمل پس از درمان

دستورالعمل پس از درمان ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

دستورالعمل پس از درمان ( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

یکی از مهم ترین مواردی که شما باید پس از انجام درمان یا روش دندانپزشکی انجام دهید این است که به دنبال دندانپزشک خود یا دستورالعمل های جراح باشید. به احتمال زیاد به شما دستورالعمل هایی در مورد زمان مصرف دارو، زمان شروع به غذا خوردن، یا غذاهایی که می توانید و باید بخورید، چگونه و چه زمانی باید هر باند زخم را عوض کنید. از آنجا که دندانپزشک مهارت ها و زمینه های خود را در دندانپزشکی می دانند، آنها بهتر از هر کس دیگری بهتر از درمان دهان و دندان مراقبت می کنند.

دندانپزشک شما ممکن است به شما بگوید که دندان هایتان را تمیز نکنید، زیرا دهان شما ممکن است برای رفتارهای طبیعی بهداشت دهان حساس باشد. به عنوان مثال شاید در ذهن شما این نکته منفی به نظر برسد، ولی شما باید به دستورالعمل دندانپزشک خود اعتماد کنید. دندانپزشک شما ممکن است شما را تشویق کند که دهان خود را با آب نمک یا یک راه حل ساده دیگر شستشو دهید. مهم نیست که دندانپزشک شما چه کاری را پیشنهاد می دهد، بهترین کار این است که انجام دهید. دندانپزشک شما می داند که بهترین راه برای دهان شما چیست و می خواهد آن را به درستی درمان کنید، پس دستورالعمل های آنها برای سلامت دهان و دندان شما مهم است.

نکات دیگر

( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

( اقدامات مهم بعد جراحی دندان )

احتمال این وجود دارد که بخشی از فک و صورت شما ممکن است چند ساعت پس از عمل شما متورم شود. این طبیعی است، برای تسکین تورم نیاز به یخ دارید. برای روزهای اول، شما باید 15 تا 30 دقیقه یخ را در ناحیه تورم نگه دارید و بعد از 5 تا 15 دقیقه  استراحت یخ را دوباره در محل تورم قرار دهید. اگر تورم بعد از دو یا سه روز کاهش پیدا نکند، با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز درست است.

پس از درمان، باید به آنچه که می خورید دقت کنید. بهترین چیزهایی که پس از یک دوره درمان، غذاهای نرم مانند ماست، بلغور جو دوسر یا سیب زمینی پخته است. شما باید از غذاهایی که بیش از حد گرم، خیلی سرد، بسیار تند، جویدنی و یا بسیار سخت است، اجتناب کنید. هر یک از اینها می تواند به دهان شما آسیب برساند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 
Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB