02144444103
چیزهایی که باید در مورد داشتن لبخند زیبا بدانیم

چیزهایی که باید در مورد داشتن لبخند زیبا بدانیم

5 اردیبهشت 98 بهداشت دهان و دندان زیبایی

داشتن لبخند زیبا

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان راه های روزمره و لازم برای داشتن لبخند زیبا و حفظ دندان های روشن، سفید و سالم است. با این حال، اگر شما هنگام لبخند زدن احساس کنید که در دندان هایتان کمبود درخشندگی یا زرد تر شدن دیده می شود هیچ چیزی برای نگران شدن نیست چون شما تنها نفر نیستید که به این مشکل دچار شده است. هنگامی که یک آکادمی دندانپزشکی و لوازم آرایشی ایرانی از مردم می پرسید چه چیزی را در مورد لبخندشان بیشتر دوست دارند و به آن توجه خاصی دارند شایع ترین پاسخ، دندان های سفید تر بود. در این مقاله چیزهایی که باید در مورد داشتن لبخند زیبا بدانیم را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید ... خصوصیات پنهان یک لبخند زیبا

چرا رنگ دندان های من تغییر یافته است؟

چرا دندان های من رنگ را تغییر دادند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

چرا دندان های من رنگ را تغییر دادند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

با گذشت زمان، دندان هایتان به دلایل مختلف می توانند از سفید تا نه چندان روشن و زرد به نظر برسند که عوامل مهمی در این امر تاثیر گذار هستند که شاخص ترین آن ها را در زیر آورده ایم:

غذا و نوشیدنی
قهوه، چای و نوشیدنی های گاز دار و الکلی، برخی از این مجرمین رنگارنگ هستند. آن ها در چه چیز مشترک هستند؟ به تولید کننده رنگدانه های دندان (کروموژن) که در قسمت سفید رنگ و  خارجی دندان  حضور دارند (مینای دندان) متصل می شوند.

استفاده از تنباکو
دو ماده مضر شیمیایی که در تنباکو یافت می شود، لکه های تیره ای بنام تار و نیکوتین هستند. تار به طور طبیعی تاریک است. نیکوتین تا زمانی که با اکسیژن مخلوط نشده بی رنگ است. هنگام مصرف دخانیات که حاوی دو ماده سمی و خطرناک تار و نیکوتین هستند، دندان های ما به رنگ زرد و مایل به خاکستری تبدیل می شود.

سن
در زیر پوسته بیرونی و سفید دندان (مینای دندان) یک ناحیه نرمتر به نام دنتین (عاج دندان) وجود دارد. با گذشت زمان و افزایش سن، لایه خارجی مینای دندان با مسواک زدن ضخیم تر می شود و بیشتر از دنتین زرد رنگ نشان می دهد.

تروما (ضربه)
اگر شما از ناحیه دهان خود ضربه زده اید، دندان شما ممکن است تغییر رنگ دهد، زیرا با قرار دادن دنتین بیشتر، که یک لایه تیره زیر مینای دندان است، واکنش نشان می دهد.

داروها
تیره شدن دندان می تواند یک عارضه جانبی ناشی از مصرف آنتی هیستامین خاص، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد فشار خون باشد. کودکان و نوجوانان که در معرض آنتیبیوتیک ها مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین هستند هنگامی که دندان ها شکل می گیرند (یا در رحم و یا به عنوان یک نوزاد) دندان های بالغ شان بعد از زایمان تغییر رنگ می دهند. شیمی درمانی و اشعه سر و گردن نیز می توانند دندان ها را تیره کنند.

فرایند سفید کردن دندان ها چگونه انجام می شود؟

چگونه دندان سفید کردن کار می کند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

چگونه دندان سفید کردن کار می کند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

سفید کردن دندان یک فرایند ساده است. محصولات سفید کننده شامل یکی از دو سفید کننده دندان (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید) می باشد. این سفید کننده ها لکه ها را به قطعه های کوچک تر تقسیم می کنند که باعث می شود رنگ کمتر متمرکز شود و دندان های شما روشن تر شود.

آیا سفید کردن روی تمام دندان ها یکسان عمل می کند؟

آیا سفید کردن روی تمام دندان ها کار می کند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

آیا سفید کردن روی تمام دندان ها کار می کند؟ ( داشتن لبخند زیبا )

نه، به همین دلیل است که قبل از تصمیم گیری برای سفید کردن دندان ها، با دندانپزشک خود صحبت کنید، زیرا سفید کننده ها ممکن است تمام انواع تغییر رنگ را تصحیح نکنند. به عنوان مثال، دندان های زرد احتمالا به خوبی سفید می شوند، اما ممکن است دندان های قهوه ای با این روش پاسخ ندهند و دندان هایی با رنگ های خاکستری ممکن است در همه جا سفید نشوند. سفید کردن روی کلاه، روکش، تاج و یا پر کردن کار نمی کند. اگر تغییر رنگ دندان شما به علت دارو یا آسیب دندان ایجاد شود، این کار نیز موثر نخواهد بود.

گزینه های سفید  کردن دندان برای من کدامند؟

گزینه های سفید من چیست؟ ( داشتن لبخند زیبا )

گزینه های سفید من چیست؟ ( داشتن لبخند زیبا )

قبل از شروع به سفید کردن دندان هایتان با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر واقعا مایل به انجام این کار هستید، چهار راه برای روشن کردن لبخندتان وجود دارد:

خمیر دندان برای پاکسازی لک دندان

تمام خمیر دندان ها کمک می کنند که از طریق ساینده های خفیف که لکه دندان ها را می خراشند، رنگ لکه های سطحی را از بین ببرند. به دنبال دندان های سفید کننده ای که انجمن های دندانپزشکی و وزارت بهداشت مهر تایید پذیرفته اند برای حذف لکه ها بروید. این خمیر دندان ها دارای مواد پرداختی اضافی است که برای دندان های شما ایمن هستند و اثربخشی حذف لکه ها را فراهم می کنند. بر خلاف سفید کننده ها، این نوع از محصولات، رنگ دندان ها را تغییر نمی دهد، زیرا فقط می توانند لکه های روی سطح را حذف کنند.

سفید کننده درون دفتر
این روش سفید کننده صندلی نامیده می شود و معمولا فقط یک بازدید از دفتر را نیاز دارد. دندانپزشک برای محافظت از لثه شما، یک ژل محافظتی برای لثه ها یا یک سپر لاستیکی اعمال می کند. سفید کننده سپس به دندان ها اعمال می شود.

سفید کننده های خانگی از دندانپزشک شما
دندانپزشک شما می تواند با یک سینی سفارشی برای سفید کردن دندان در منزل به شما ارائه دهد. در این مورد، دندانپزشک به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه قرار دادن محلول سفید کننده در سینی و مدت زمان آن داده می شود. این ممکن است یک گزینه ترجیح داده شده باشد اگر احساس راحتی بیشتری در خانه خود دارید با سرعت کمتری این کار انجام می شود اما هنوز هم با هدایت یک دندانپزشک صورت می گیرد. این نوع سفید کردن دندان ها می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

تعداد زیاد محصولات سفید کننده
ممکن است گزینه های مختلف را به صورت آنلاین یا در فروشگاه مواد بهداشتی محله خود مشاهده کنید، از جمله خمیر دندان ها یا نوار هایی که امکان سفید شدن دندان هایتان را فراهم می کنند. غلظت عامل سفید کننده در این محصولات کمتر از چیزی است که دندانپزشک شما در کلینیک دندانپزشکی استفاده می کند. اگر شما در مورد استفاده از یک کیت سفید کننده بدون هیچ دلیلی فکر می کنید، با دندانپزشک خود در مورد گزینه ها صحبت کنید و یکی را انتخاب کنید. این به معنی آن است که برای ایمن سازی و موثر بودن برای سفید کردن دندان ها آزمایش شده است. 

آیا عوارض جانبی بعد از سفید شدن دندان وجود دارد؟

آیا عوارض جانبی از سفید شدن دندان وجود دارد؟ ( داشتن لبخند زیبا )

آیا عوارض جانبی از سفید شدن دندان وجود دارد؟ ( داشتن لبخند زیبا )

بعضی از افراد بعد از فرایند سفید کردن دندان های خود دچار حساسیت دندان می شوند. این اتفاق زمانی می افتد که پراکسید در سفید کننده از طریق مینا به لایه نرم دنتین می رسد و عصب دندان شما را تحریک می کند. در بیشتر موارد حساسیت موقتی است. شما می توانید درمان را به تاخیر بیاندازید، سپس دوباره امتحان کنید. بیش از حد از سفید کننده ها نیز می تواند به مینای دندان یا لثه آسیب برساند، بنابراین مطمئن شوید که راه درست را انتخاب کرده اید و حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید ... 6 روش برای داشتن لبخند زیبا در نوجوانان

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ زیبایی دندان ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن زیبایی دندان های شما می شوند را بکار گیرند. 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟