02144444103
ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت چیست؟

6 بهمن 98 ونیر کامپوزیت

بدون شک دندان‌ها نقش بسزایی در زیبایی صورت دارند. با وجود دندان‌های بد شکل و بد رنگ اعتماد به نفس انسان کم می‌شود اما در مقابل داشتن دندان‌هایی سفید و ردیف اعتماد به نفس انسان را بالا می‌برد. امروزه داشتن طرح لبخند جذاب و دلنشین و داشتن دندان‌های زیبا و سفید آرزوی دور از دسترسی نیست.
در بعضی از افراد به دلایل مختلف مانند ضربه به دندان یا شکستگی دندان، دندان دچار تغییر رنگ می‌شود، روش‌های مختلفی در دندان‌پزشکی، برای اصلاح رنگ بد دندان‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها ونیر کامپوزیت است.

ونیر کامپوزیت‌ها را با نام‌های (ونیر یک جلسه‌ای)، (کامپونیر)، (ونیرهای رزین کامپوزیتی) و یا (باندینگ کامپوزیت) نیز می‌شناسند.  ونیر کامپوزیت یک روش زیبایی و ترمیمی محسوب می‌شود که در این روش لایه‌ای محافظ همرنگ دندان بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و این لایه توسط اشعه روی دندان چسبانده می‌شود. ونیر کامپوزیت یکی از راه‌های سریع، مقرون به صرفه و محبوب برای زیبایی دندان است. این روش در طی یک جلسه انجام می‌شود چرا که نیازی به تراش دندان نداشته و مواقعی استفاده می‌شود که دندان بیمار پوسیدگی نداشته باشد.

رزین کامپوزیت چیست؟

رزین کامپوزیت ماده‌ای است که در دندانپزشکی کاربرد فراون دارد. این ماده خمیری شکل بوده و هنگامی که شکل دلخواه را به خود بگیرد با اشعه مخصوص سفت شده و صیقل داده می‌شود. مواد کامپوزیتی برای طبیعی‌تر شدن و شفاف‌تر شدن نتیجه کار روز به روز توسعه پیدا کرده و پیشرفته‌تر می‌شوند. نکته قابل توجه اینجاست که هر مواد کامپوزیتی که ساخته و وارد بازار می‌شود مطمعنا دارای استانداردهای لازم برای ورود به بازار هست و مراحل کنترل کیفیت را گذرانده است. اما چیزی که باعث تفاوت در عملکرد مواد کامپوزیتی می‌شود تکنیک و مهارت دندانپزشک است پس در انتخاب دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی خود دقت کنید.

ونیرهای رزین کامپوزیت

وقتی که مواد رزین کامپوزیت روی دندان قرار داده شده و چسبانده شدن،  صیقل داده شده و دندانی با ظاهر زیبا و جذاب برای شما به وجود می‌آورد که به این روش زیبایی و ترمیمی دندان ونیر رزین کامپوزیت گفته می‌شود. این لایه دندان شما را که دارای عیوب و نواقصی است پوشش می‌دهد.

روش کار و جایگذاری ونیر کامپوزیت

دندانپزشک متخصص ابتدا سطح دندان‌ها را تمیز می‌کند. سپس به کمک  جرم گیری دندان سطحی تمیز را برای کار گذاشتن ونیر ایجاد می‌کند. دندانپزشک در مرحله بعد دندان‌ها را از بزاق یا رطوبت پاک، خشک و تمیز می‌کند و همچنین کمک مواد اسیدی متخلخل شده، تا چسبیدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان راحت‌تر صورت گیرد. در مرحله آخر چسب مخصوص را برای چسباندن ونیر بر سطح دندان استفاده می‌کنند و مواد خمیری شکلی که به عنوان کامپوزیت دندان ساخته می‌شود و همرنگ دندان‌هاست بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده شده و توسط پزشک به آن‌ها فرم داده می‌شود. سپس با تابش اشعه با طول موج معین این مواد بر روی دندان چسبیده و محکم می‌شوند.

رزین کامپوزیت

مزایای ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت دارای مزایای متعددی بوده که یکی از این مزایا ساخته شدن سریع آنها در طی یک جلسه است. در این روش برای ساخت ونیر کامپوزیت نیازی به لابراتوار نبوده بلکه روی همان دندان شکل می‌گیرند و توسط دندانپزشک بر روی دندان قرار گرفته و با اشعه محکم می‌شوند.

یکی دیگر از مزایای ونیر کامپوزیت هزینه کمتر و مقرون به صرفه بودن این روش است. هزینه ونیر کامپوزیت نسبت به سایر خدمات مانند ارتودنسی دندان و لمینت دندان کمتر بوده و از آنجایی که بیمه اینگونه هزینه‌ها را قبول نمی‌کند و خود شخص باید بپردازد بنابراین این روش بسیار مقرون به صرفه و مناسب است.

اما یکی از مهمترین مزیت‌های ونیر کامپوزیت این است که در این روش دندان خیلی دچار تغییر نشده و این تغییر در حدی است که در صورت لزوم کامپوزیت را می‌توان تعویض و یا به طورکلی از روی دندان برداشت.

معایب ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت از دوام کمتری برخوردار بوده و اغلب در برابر آسیب دیدن باید تعویض شوند. در بیشتر موارد ونیر کامپوزیت‌ها بیشتر از دو سال دوام نمی‌آورند. از دیگر معایب ونیر کامپوزیت‌ها این است که به مرور زمان تغییر رنگ داده و مستعد لک شدن هستند و این عامل خود باعث شکستگی و افتادن ونیرها نیز می‌تواند باشد. همچنین ونیر کامپوزیت‌ها در مقایسه با دیگر ونیرها و روش‌های زیبایی و ترمیمی از ظاهر طبیعی کمتری برخوردار هستند.

ونیر کامپوزیت برای چه افرادی مناسب نیست؟

ونیر کامپوزیت برای همه افراد با هر نوع دندانی که دارند مناسب نیست بلکه موفقیت ونیرها به انتخاب فرد مناسب بستگی دارد. افرادی که نمی‌توانند از این روش استفاده کنند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • افرادی که دارای دندان‌های پوسیده و بیماری‌های لثه هستند. قبل از جاگذاری ونیر حتما باید این مشکلات را برطرف کرده سپس اقدام به ونیر کردن دندان‌ها خود کنند.
 • افرادی که دارای دندان‌های ضعیف که مقدار قابل توجهی از ساختار دندانشان از بین رفته و یا دارای پر کردگی‌های عمیق و بزرگ هستند.
 • افرادی که دارای دندان‌های بسیار نامرتب و کج هستند و قبل از ونیر باید ارتودنسی شوند.
 • افرادی که دارای فکی ضعبف هستند.
 • افرادی که دارای عادات دهانی مانند دندان قروچه هستند، چراکه این عادت موجب شکستگی و خورد شدن کامپوزیت می‌شود.
 • افرادی که مینای دندان‌ آنها به اندازه کافی نبوده زیرا ونیر دندان به مینای دندان چسبیده می‌شود.
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعابت نمی‌کنند.

موارد استفاده از ونیر کامپوزیت

 • دندان‌های تیره و رنگ گرفته
 • دندان‌هایی که دارای فاصله هستند
 • دندان‌های لب پر و یا شکسته شده
 • دندان‌هایی که تمایل به سمت زبان دارند
 • دندان‌های لک دار

دوام ونیر کامپوزیت چقدر است؟

به طورکلی میانگین عمر ونیر کامپوزیت‌ها چیزی بین 2 تا 3 سال است که این زمان نسبت به عمر لمینت کمتر است. چگونگی مراقبت و نگهداری از ونیرها، نوع کامپوزیت استفاده شده و عادات غذایی فرد از جمله عواملی هستند که در مدت دوام ونیر کامپوزیت تاثیر دارد.

نگهداری و مراقبت از ونیر کامپوزیت‌ها

 • برای دوام و پایداری هر چه بیشتر ونیرها رعایت بهداشت و استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان ضروری است.
 • پس از مصرف نوشیدنی‌های رنگ‌دار سریعا دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
 • حداقل دو بار در سال برای معاینه و پاکسازی به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از گاز زدن یا شکستن خوراکی‌های سفت مانند یخ و آجیل خودداری کنید.

مرکز دندانپزشکی تاج دنتال به عنوان باسابقه ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد تاکنون هزاران نمونه نصب ونیر دندان شامل لمینیت و کامپوریت دندان انجام داده است که درصد موفقت و ماندگاری بالایی از مراجعان به ما گزارش شده است. چنانچه شما هم دوست دارید در یک محیط آرام با پرسنلی حرفه ای و متخصصان باتجربه اقدام به نصب لمینت دندان کنید خوشحال میشویم که از طریق دریافت نوبت آنلاین اقدام کنید تا همکاران ما خیلی زود با شما تماس بگیرند و تمام مسیر های دگرگون شدن طرح لبخند شما را برایتان ترسیم کنند.

Scroll Now
تعداد 1

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟