02144444103
خطرات غیر منتظره ی بیماری لثه

خطرات غیر منتظره ی بیماری لثه

31 فروردین 98 بهداشت دهان و دندان جراحی لثه

خطرات غیر منتظره ی بیماری لثه

بیماری لثه رایج و ناخوشایند است، اما طبق شواهد رو به افزایش می تواند در یک محدوده شگفت انگیزی از مشکلات بهداشتی که ظاهرا با آن غیر مرتبط هستند نقش داشته باشد.

 

پلاک یک ماده چسبنده حاوی باکتری است که بر روی دندانها ایجاد می شود، اگر آن را مسواک نزنید، باکتری های می توانند لثه ها را آزرده کند.

سپس ممکن است لثه متورم، زخم و یا آلوده شود که به آن ورم لثه (gingivitis) می گویند.

به طور کلی با حفظ یک رژیم بهداشت دهان و دندان بیماری لثه را می توان درمان و یا پیشگیری کرد.

با این حال، اگر به آن اجازه رشد داده شود می تواند منجر به پریودنتیت شود که ساختار دندان ها را تضعیف می کند.

بیماری لثه، که همچنین بیماری پریودنتال نامیده می شود، گسترده است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تقریبا نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده دارای برخی بیماری های لثه هستند.

خطرات غیر منتظره ی بیماری لثه

خطرات غیر منتظره ی بیماری لثه

مکانیسم های بیماری پریودنتال نسبتا خوب درک شده اند و تحقیقات جدید نشان می دهد که این مشکل بهداشتی ممکن است در ایجاد برخی از بیماری های دیگر از جمله بیماری آلزایمر، سرطان و بیماری های تنفسی میتواند نقش داشته باشد.

بدین منظور در این مقاله به بررسی برخی از ارتباطات شگفت انگیز بین بیماری لثه و مشکلات بهداشتی متفاوت خواهیم پرداخت.

 بیشتر بخوانید ... روش های درمان ریشه دندان در سال 2019

 

لثه ها و مغز

اگرچه لثه ها در نزدیکی مغز قرار دارند، اما معمولا کسی باور نمی کند که مشکلات دهان و دندان با مشکلات عصبی در ارتباط باشند .

با این حال، برخی از مطالعات پیوند بین بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان و عملکرد شناختی پیدا کرده اند. یک مطالعه به دنبال پیدا کردن این ارتباط عملکرد شناختی، 597 مرد را به مدت 32 سال تحت نظر قرار داد.

نویسندگان نتیجه می گیرند:

خطر زوال شناختی در مردان مسن با از دست دادن دندان های بیشتر افزایش می یابد، چون بیماری پریودنتال و پوسیدگی، عوامل اصلی از دست دادن دندان با زوال شناختی نیز مرتبط هستند

محققان همچنین بیماری پریودنتال را با افزایش میزان بتا آمیلوئید در مغز که مشخصه عصبی آلزایمر است مرتبط دانسته اند.

در آینده، دانشمندان امیدوارند که مبارزه با آنزیم های gingipain باعث توقف تخریب عصب ها در برخی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر شود شود، . آنها در حال حاضر یک مهارکننده gingipain را طراحی کرده اند که بر روی انسان آزمایش خواهند کرد .

“محققان امیدوارند که این دارو در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر باعث کاهش یا جلوگیری از تخریب عصبی و تجمع پاتولوژیک بیشتر شود.”

 

قلب موضوع

اگرچه همه افراد مبتلا به بیماری قلبی بیماری لثه ای ندارند و همه افراد مبتلا به بیماری لثه مبتلا به بیماری های قلبی نیستند ولی به نظر می رسد که ارتباطی میان این دو وجود دارد.

البته افرادی که سیگار می کشند و یا مقدار زیادی الکل مصرف می کنند، بیشتر احتمال دارد که مسائل دهانی و قلبی عروقی داشته باشند، اما به نظر می رسد که این بیشتر به رابطه ی بین این دو مسئله مرتبط باشد تا عوامل مشترک آنها .

برخی فکر می کنند که این ارتباط می تواند شامل التهاب باشد.

نخست ، التهاب پاسخی به تحریک کننده یا پاتوژن است؛ این یک مکانیسم محافظتی است، با این حال اگر برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند به بافت ها و ارگان ها آسیب برساند.

ممکن است التهاب در لثه ها یک زنجیره ی فرایند ها را ایجاد می کند که در نهایت سبب التهاب در سیستم قلبی عروقی می شود.

قلب موضوع

قلب موضوع

به نوبه خود، ارتباط بین بیماری های قلب و لثه ممکن است به علت باکتری باشد.

باکتری در لثه ها می تواند وارد خون شود و به نواحی دور بدن از جمله قلب برسد و در آنجا می تواند باعث التهاب و آسیب شود.

به عنوان مدرک برای اثبات این که این امکان وجود دارد، محققان نشان داده اند که P. gingivalis شایع ترین گونه ی باکتری  موجود در شریان کرونر است.

 

افزایش خطر سرطان

باز هم بیماری لثه و سرطان در ظاهر به نظر نمی رسد با هم مرتبط باشند.

تحقیقاتی در سال 2008 که بر روی 48375 مرد در مورد از دست دادن دندان و سرطان انجام شده بود نشان داد  که در واقع ارتباطی بین بیماری لثه و سرطان وجود دارد، آنها نوشتند: 

بیماری پریودنتال با افزایش کوچک ولی قابل وجهی از ریسک ابتلا به سرطان همراه است .”

یکی دیگر از مطالعات اخیر که شامل بیش از 68000 بزرگسال بود، ارتباط شدیدی بین بیماری لثه و خطر کلی سرطان را نشان داد. هم چنین به نظر می رسد که ارتباطی بین بیماری لثه و سرطان پانکراس نیز وجود دارد.

چرا ممکن است این مشکل وجود داشه باشد؟ مقاله ای که در Nature منتشر شد که راهی برای توضیح آن دارد.

محققان دریافتند که آنزیم تولید شده توسط یک نوع باکتری که معمولا با بیماری لثه Treponema denticola در ارتباط است، معمولا در برخی تومورهای دستگاه گوارش نیز ظاهر می شود.

آنزیمی که با نام پروتئیناز کراتوتیپین T. denticola شناخته می شود، به باکتری ها کمک می کند تا در بافت بیماری لثه نفوذ کنند. محققان دریافتند که آنزیم های دیگری نیز فعال می شوند که سلول های سرطانی را به سلول های سالم منتقل می کنند.

افزایش خطر سرطان

افزایش خطر سرطان

 

لثه ها و ریه ها

البته دهان یک دروازه مشترک به لثه ها و ریه ها است، ایجاد ارتباط بین لثه و بیماری های ریه نسبت به برخی از دیگر از مواردی که ما در این مقاله مطرح کردیم کمتر تعجب آور است .

یک مطالعه منتشر شده در فوریه 2019 پرونده 1380 مرد را بررسی کرد. نویسندگان ارتباط معنی داری بین پریودنتیت مزمن و کاهش عملکرد تنفسی پیدا کردند.

باز هم التهاب ممکن است ارتباط بین دو مشکل باشد. اگر لوله های ریه ها که هوا را حمل می کنند ملتهب می شوند، باریک تر می شوند و جریان هوا محدود می شود.

گذشته از نقش احتمالی التهاب، باکتری هایی که در دهان وجود دارند نیز ممکن است وارد ریه ها بشوند، هنگامی که در ریه ها قرار می گیرد، باکتری ها می توانند عفونت هایی را ایجاد کنند که به طور مستقیم باعث التهاب می شوند.

 بیشتر بخوانید ... مراقبت از دندان ها و لثه ها

یک متا آنالیز اخیر، ارتباطات بالقوه بین بیماری لثه و سرطان ریه را مورد بررسی قرار داد. نویسندگان نتیجه گرفتند که “بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند“.

در مقاله خود، آنها برخی از راه های بالقوه که در آن بیماری های صمغی ممکن است خطر سرطان ریه را افزایش دهند را معین کردند به عنوان مثال: تنفس باکتری هایی مانند P. gingivalis از دهان می تواند عفونت  ایجاد کند.

به طور مشابه، آنزیم هایی که در طول دوره بیماری های لثه تولید می شوند ممکن است به ریه ها منتقل شوند و در آنجا آنها می توانند به پاتوژن ها کمک کنند تا در بافت ریه مستقر شده و تکثیر شوند

این تغییرات در طولانی مدت باعث التهاب می شود ، التهاب موجب تغییراتی در سلول ها می شود که احتمال ابتلا به سرطان  راافزایش می دهد .

 

 

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB