02144444103
راه های مراقبت از دندان و لثه ها در سال 2019

راه های مراقبت از دندان و لثه ها در سال 2019

31 فروردین 98 بهداشت دهان و دندان جراحی لثه

مراقبت از دندان و لثه ها

بهداشت دهان و دندان اولین گام برای حفظ دندان ها و لثه ها از آسیب ها و سالم ماندن آن ها می باشد. این عمل شامل عاداتی مانند مسواک زدن دو بار در روز و انجام معاینات منظم دندان توسط دندانپزشک می باشد. با این حال، بهداشت دهان و دندان بیشتر از زمینه حفره های دندان و بیماری های لثه است . تحقیقات نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین سلامت دهان و سلامت کلی آن ها وجود دارد. کارشناسان معتقدند مشکلات بهداشت دهان به عنوان یک عامل سلامت جهانی محسوب می شوندبدون درمان، پوسیدگی دندان یا مشکلات آن می تواند به درد، پوسیدگی و از دست رفتن دندان منجر شود. این مسائل ممکن است به سوء تغذیه ، مشکلات گفتاری و چالش های دیگر در یک کار، مدرسه یا زندگی شخصی منجر شود. مردم می توانند این مشکلات را با مراقبت دندانپزشکی مناسب، چه در خانه و چه بعد از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، جلوگیری کنند. بعضی از بهترین شیوه های زیر می توانند دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارند.

استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بطور مرتب، اما نه بیش از حد

شستشوی دو بار در روز و استفاده از نخ دندان می تواند به حفظ دندان ها و لثه ها کمک کند.
 
اکثر مردم آگاه هستند که دو بار در روز مسواک زدن، خود یکی از مهمترین اقدامات برای از بین بردن پلاک و باکتری ها و حفظ دندان ها است. با این حال، مسواک زدن تنها در صورت استفاده با روش صحیح موثر خواهد بود. اشخاص باید به آرامی و با مراقبت جلو، پشت و بالای هر دندان را مسواک بزنند. این روند بین 2 تا 3 دقیقه طول می کشد. مردم باید از حرکت دادن عقب و جلو جلوگیری کنند.

مسواک زدن بیش از حد و یا استفاده از یک مسواک برقی سخت می تواند به مینای دندان و لثه آسیب برساند. اثرات این آسیب همچنین مردم باید هر 3 ماه یکبار مسواک خود را عوض کنند و یا زمانی که انتهای آن ها شروع به تغییر رنگ و از هم پاشیدگی می شود.

از فلوراید استفاده کنید

فلوراید از یک عنصر در خاک زمین به نام فلوئور بدست می آید. بسیاری از کارشناسان معتقدند که فلوراید به جلوگیری از ایجاد حفره در دندان ها کمک می کند و این یک عنصر رایج در ساخت خمیر دندان و دهانشویه ها است. با این حال، برخی از محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید نیستند و برخی از آنها از آن استفاده نمی کنند. شواهد نشان می دهد که کمبود فلوراید می تواند باعث نابودی دندان شود، حتی اگر فرد از دندان های خود بسیار مراقبت کند. 

بسیاری از جوامع پیشرفته فلوراید را به سیستم آب رسانی خود اضافه کرده اند. سازمان های متعددی این اقدام را توصیه می کنند، از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) و ADA. مردم می توانند دریابند که آیا آب در منطقه خود با تماس با دولت محلی خود دارای فلوراید است یا خیر. فیلترهای اسمز معکوس فلوراید را حذف می کنند و افرادی که از آب خوب استفاده می کنند، باید سطح فلوراید را در این آب مورد بررسی قرار دهند تا میزان آن به اندازه باشد. بسیاری از مارک های آب بطری حاوی فلوراید نیستند.

نخ دندان

استفاده از نخ دندان یا نخ ریسی می تواند پلاک و باکتری را از بین دندان ها حذف کند، جایی که مسواک نمی تواند به آنجا دسترسی پیدا کند. همچنین می تواند از بین بردن باقی مانده خوراکی ها و مواد غذایی که بین دندان ها به دام افتاده است را تسهیل کند و از نفس و بوی بد دهان چلوگیری کنداگرچه کمبود مطالعات طولانی مدت برای اثبات این موضوع کم است که نخ ریسی مفید است، اما ADA همچنان به آن توصیه می کند

اکثر متخصصان بهداشت دندانپزشکی توصیه می کنند که به آرامی بافتن دندان را به سمت لانه زنبوری بکشید تا دندان را با حرکت دادن بالا و پایین پایین بکشید. مهم است که از بین بردن نخ دندان بین دندان ها جلوگیری شود، که می تواند درد ایجاد کند و پلاک را به طور موثر دفع کند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند که باعث می شود بدن برای بهبودی بافت ها، از جمله آنهایی که در دهان هستند، کار دشواری داشته باشد. سیگار کشیدن به عنوان یک عامل خطر برای بیماری لثه است، در حالی که ADA هشدار می دهد که افرادی که سیگار می کشند ممکن است پس از یک عمل دندانپزشکی بهبود یابد. سیگار کشیدن نیز بر روی ظاهر دهان تاثیر می گذارد، منجر به زرد شدن دندان ها و زبان می شود و می تواند بوی بدی را تولید کند.

از دهانشویه ها استفاده کنید

برخی مطالعات نشان می دهد که دهانشویه های خاص می توانند از سلامت دهان و دندان محافظت کنند. به عنوان مثال، یک بررسی نشان داد که دهانشویه حاوی کلرهگزیدین، یک عنصر ضد باکتریایی، پلاک و ژنژیویت را کنترل می کند . بر اساس یک متاآنالیز، دهانشویه ها با اسانس های ضروری خاص نیز موثر هستند.

ممکن است مردم از دندانپزشک خود بخواهند که از دهانشویه ها برای مراقبت از دندان و لثه هایشان استفاده کنند. اما دهانشوبه ها نمی توانند جایگزین خوبی برای مسواک زدن و نخ ریسی شوند، اما می تواند این عمل را تکمیل کند. دهانشویه ممکن است به حل مشکلات بوی بد دهان و دندان کمک کنند، به صورت آنلاین در دسترس هستند .

مصرف غذاهای شیرین و نشاسته دار را محدود کنید

مصرف قند می تواند منجر به ایحاد حفره دندان شود. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که مردم مصرف شکر خود را به کمتر از 10 درصد از کالری روزانه خود محدود کنند . نویسندگان یک بررسی سیستماتیک نتیجه گرفتند که کاهش این تا 5 درصد باعث کاهش خطر ایجاد حفره ها و سایر مشکلات دندان می شود.

کارشناسان همچنین اظهار داشتند که غذاهای نشاسته ای مانند کراکر، نان، چیپس و ماکارونی می توانند باعث نابودی دندان شوند. ADA توضیح می دهد که این غذاها در داخل دهان قرار دارند و به قندهای ساده ، که باکتری های تولید کننده اسید تغذیه می کنند ، فرو می روند . این اسید می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. به جای غذاهای نشاسته ای، ADA توصیه می کند که مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر و همچنین محصولات لبنی بدون شکر اضافه کنید.

به جای نوشابه های گازدار آب بنوشید

نوشیدنی های گازدار دارای شکر منبع اصلی قندهای اضافه شده در رژیم غذایی معمولی هستند. خوردن نوشابه های گازدار و یا سایر نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به افزایش خطر ایحاد حفره های دندانی شودADA توصیه آب یا چای بدون قند نوشیدن در طول روز و تنها نوشیدن نوشابه های شیرین شده با شکر، در زمان وعده غذایی و در حجم کوچک را توصیه می کنند.

به طور منظم به دندانپزشک مراحعه کنید

دندانپزشک می تواند قبل از اینکه شدید شود، مشکلات بهداشت دهان را تشخیص و درمان کند.

کارشناسان توصیه می کنند که مردم هر 6 ماه یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا وضعیت بهداشت دهان و دندان آن ها را مورد بازرسی قرار دهند. در طی یک معاینه دندانپزشکی روزمره، دندانپزشک دندان ها را تمیز می کند و دندان پلاک دار و آسیب دبده را معالجه می کند. دندانپزشک نشانه های بصری حفره ها، بیماری های لثه، سرطان دهان و دیگر مسائل بهداشت دهان را بررسی می کند. آنها ممکن است گاهی نیز از اشعه های X دندان استفاده کنند تا حفرات را بررسی کنند.

نویسندگان یک نظرسنجی اخیر معتقدند که نیاز به مطالعاتی با کیفیت بالا برای تایید فرکانس ایده آل بررسی های دندان وجود دارد. مردم می توانند با دندانپزشک خود صحبت کنند که چگونه اغلب آنها نیاز به معاینه دارند. پاسخ ممکن است بسته به تاریخچه، سن و کلی سلامت دندان پزشکی متفاوت باشد. با این حال، هر کسی که متوجه تغییر در دهان خود شود، باید به دندانپزشک مراجعه کند.

 بیشتر بخوانید ... روش های درمان ریشه دندان در سال 2019

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از حمله آسیب دیدگی دندان و لثه ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی که مانع از دست رفتن دندان های شما می شوند را بکار گیرند. 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB