02144444103
ارتودنسی دندان: مراحل ارتودنسی و عوارض آن

ارتودنسی دندان: مراحل ارتودنسی و عوارض آن

27 اسفند 97 ارتودنسی اصطلاحات دندانپزشکی کلینیک دندانپزشکی

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که در آن تلاش می شود مشکل وضعیت نامناسب دندان ها در موقع بستن دهان را که نتیجه یک ناهنجاری است با فشار کمی به کل دندان ها حل کرده و مراقبت از سلامتی دراز مدت دندان ها، لثه ها و مفاصل را تضمین کنیم. یک ارتودنتیست می تواند کارهایی انجام دهد که هدف از انجام آن ها دستیابی به موارد زیر است: بستن شکاف های گسترده بین دندان ها، هماهنگ کردن نقاط دندان ها، صاف کردن دندان های کشیده شده، بهبود گفتار یا توانایی جویدن، تقویت سلامت دراز مدت لثه ها و دندان ها، جلوگیری از سایش بیش از حد طولانی مدت و یا آسیب دندان، درمان نیش نادرست

 بیشتر بخوانید ... هزینه و قیمت ارتودنسی دندان

درمان می تواند ظاهر دندان ها را بهبود بخشد اما در بعضی موارد همچنین می تواند باعث بهبود عملکرد جویدن و گفتار و کمک به محافظت از دندان ها شود. برای رسیدن به این اهداف، ارتودنتیست از تعدادی از دستگاه های دندان پزشکی استفاده می کند، از جمله هدگیر، صفحات و پایه.

انواع وسایل و دستگاه ها برای ارتودنسی دندان

انواع وسایل و دستگاه ها برای ارتودنسی دندان که اغلب مردم آن ها را سیم کشی دندان می نامند وجود دارد که می توانند ثابت یا قابل جابجایی باشند.

  ارتودنسی دندان ارتودنسی دندان

  ارتودنسی دندان ارتودنسی دندان

وسایل و دستگاه های ثابت (سیم کشی دائم)

گاهی، دندان ها به هدایت دقیق تری، نسبت به سیم کشی های متحرک دارند در این مرحله، سیم کشی های دائم استفاده می شود. این مدل، دارای قلاب ها (براکت ها) و نوار هایی هستند که موقتا به دندان، گیر می کنند. یک سیم انعطاف پذیر، تمام قلاب ها را به هم متصل کرده و به دندان ها اجازه ی حرکت می دهد. شما به تنهایی قادر به خارج کردن این نوع سیم از دهان خود نیستید. به این نوع، وسایل و دستگاه های ثابت یا سیم کشی دائمی گفته می شود.  نمونه هایی از لوازم ثابت ارتودنسی عبارتند از:

ارتودنسی سرامیکی

این شامل براکت ها، سیم ها و باند ها می باشد. باند ها به طور محکم در اطراف دندان ها ثابت می شوند و به عنوان لنگر برای دستگاه عمل می کنند، در حالی که براکت ها معمولا به جلو دندان متصل می شوند. سیم ها به شکل یک قوس از طریق براکت عبور می کنند و به باند ها متصل می شوند. به عنوان سیم قوس تنگ می شود، تنش به دندان ها اعمال می شود. با گذشت زمان، این سرامیک ها دندان ها را به موقعیت مناسب منتقل می کند. درمان ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد. هر دو سرامیک روشن و رنگی در دسترس هستند.

نگهدارنده فضای ثابت

اگر یک کودک یک دندان شیری خود را از دست یدهد، یک نگهدارنده فضایی دو دندان را در هر دو طرف از فضاها متوقف می کند تا به دندان های بالغ منتقل شود. یک باند به یکی از دندان ها در کنار فضا ثابت می شود و سیم از باند به دندان دیگر می رود.

نگهدارنده فضای متحرک

این ها جایگزین برای نگهدارنده های ثابت فضا هستند.

لوازم مخصوص نگهدارنده فضای ثابت

این می تواند به کنترل زائیده شدن زبان یا انگشت شست کمک کند. آن ها ممکن است ناراحت کننده باشند، مخصوصا هنگام خوردن غذا و به همین ترتیب آن ها در صورت لزوم استفاده می شوند.

وسایل و دستگاه های ثابت (سیم کشی متحرک)

درمان های ساده، ممکن است با سیم های متحرک انجام شود. ( وسیله ای که می توان آن را برای تمیز کردن از دهان در آورد ) این دستگاه، سیم های نازک و حساس با تعدادی فنر در کنار آن ها هستند، که با اعمال فشار ملایمی به دندان، باعث حرکت آن ها می شود. بعضی اوقات ارتودنتیست ها ممکن است به بیمار توصیه کنند که آن ها را در حین فعالیت های خاصی مانند فعالیت های ورزشی مانند دویدن یا دوچرخه سواری استفاده نکنند. نمونه هایی از دستگاه های قابل حمل عبارتند از:

هدگیر: همانطور که برخی به سیم کشی احتیاج دارند، به هدگیر هم احتیاج دارند گاهی فقط استفاده از هدگیر به عصر و شب محدود می شود اگر از آن استفاده نکنید، باید گفت دندان های فوقانی شما احتمال دارد در انتهای درمان به سمت جلو سوق پیدا کنند.

سیم کشی مخفی 

آن ها پلاستیک های سفت و بیرنگی هستند، که برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شوند و شامل ست های مختلف از قالب های خاص است  هر بیمار، قالب خاص خود را خواهد داشت و هر ست به مدت 2 هفته، قبل از جایگزینی با ست بعدی، استفاده می گردد؛ آن ها از پلاستیک شفاف تهیه می شوند، بنابر این نامرئی هستند این بدین معناست که هیچ کسی قادر به فهمیدن اینکه شما در حال صاف کردن دندان های خود هستید، نیست. این قالب ها را، باید برای 22 تا 23 ساعت برای نتیجه ی مطلوبتر استفاده کرد و آنه ا برای خوردن ، نوشیدن، مسواک زدن و برای تمیز کردن فواصل بین دندان ها به راحتی قابل جا به جایی هستند. برای استفاده از این نوع درمان، تمامی دندان های دائمی شما باید در آمده باشند. 

Expald Palatal: این دستگاه طراحی شده است تا قوس فک فوقانی گسترده تر شود. این شامل یک صفحه پلاستیکی با پیچ است که بر روی کام یا سقف دهان قرار می گیرد. پیچ ها روی مفاصل استخوان ها فشار می آورند و آن ها را به سمت خارج می برد. این مساحت را در سقف دهان گسترش می دهد.

Retainers: این ها پس از درمان برای متوقف کردن دندان ها از حرکت به موقعیت اصلی خود استفاده می شود. در صورت اصلاح، آن ها همچنین می توانند مورد استفاده قرار گیرد تا کودکان از مکیدن شست شان جلوگیری کنند.

مدت زمان درمان با ارتودنسی

طول درمان به این بستگی دارد، که مشکل چقدر شدید است و ممکن است از چند ماه تا دو سال و نیم طول بکشد اکثر افراد را می توان در یک تا دو سال درمان کرد. 

زمان ویزیت بعد از ارتودنسی

سیم کشی های ارتودنسی معمولا هر 4 تا 6 هفته تنظیم می شوند؛ ارتودنتیست شما، به شما می گوید که چه موقعی احتیاج به تنظیم دارید. 

ارتودنسی دندان

درصد موفیقت درمان دندان ها با روش ارتودنسی

موفقیت، بستگی به مهارت های ارتودنتیست و جدیت و کمک بیمار دارد (و والدین، اگر بیمار یک کودک باشد). مهم است که هر دستورالعملی را که توسط ارتودنت ارائه شده است، دنبال کنید و هر قرار ملاقاتی که با پزشک دارید، بروید. موفقیت درمان نیز بستگی به تعهد بیمار دارد؛ برای درمان ارتودنسی کودکان بسیار مهم است که بیمار هم مانند والدین خود مشتاق به همکاری باشد . 

ارتودنتیست در مقابل دندانپزشک

دندانپزشک شما معمولا می تواند یک ارتودنتیست توصیه کند یا ممکن است خود او بتواند این کار را انجام دهد. تعداد کمی از دندانپزشکان نیز به عنوان ارتودنتیست آموزش دیده و واجد شرایط هستند. طبق AAO، تنها 6 درصد از دندانپزشکان نیز ارتودنتیست هستند. دندانپزشک متخصص در زمینه وسیع تر بهداشت دهان، از جمله جلوگیری از عفونت و برخورد با دندان ها، فک، اعصاب و سایر جنبه ها است. یک ارتودنتیست به طور خاص به نیش و راست بودن دندان ها می پردازد. شما باید قبل از مراجعه به هر کدام از این متخصص ها بررسی کنید که کدام یک می تواند مشل شما را حل کند.

 بیشتر بخوانید ... مهم ترین مشکلات ارتودنسی دندان

نتیجه گیری:

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که در آن تلاش می شود مشکل وضعیت نامناسب دندان ها در موقع بستن دهان را که نتیجه یک ناهنجاری است با فشار کمی به کل دندان ها حل کرده و مراقبت از سلامتی دراز مدت دندان ها، لثه ها و مفاصل را تضمین کنیم. اما افرادی که به روش ارتودنسی درمان میشوند این نکته را باید به یاد داشته باشند که اگر در مراقب و نگهداری از آن کوتاهی کنند دچار مشکلاتی نظیر فاصله افتادن بین دندان ها، عدم توانایی جویدن و صحبت کردن و ترمیم دوباره آن شوند که این امر بسیار ناراحت کننده است.

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟