02144444103
تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی در چیست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی در چیست؟

14 بهمن 97 اصطلاحات دندانپزشکی پوسیدگی دندان لمینت دندان

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی

کامپوزیت و لمینیت موادی برای استفاده در فرایند تولید روکش هستند. در دست یک متخصص دندانپزشکی ، هر دو مواد می توانند لبخند شما را به لبخند زیبا تبدیل کنند. اما باید بدانیم کدام نوع روکش برای دندان مان مناسب است که این به نیازهای خاص شما بستگی دارد.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی به هزینه‌، زمان درمان هر کدام از روکش ها می باشد. بیایید برخی از تفاوت های بین ونیرهای کامپوزیت و لمینیت را ارزیابی کنیم. انتخاب روکش های دندان که اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان های شما و رسیدن به لبخندی زیبا و دلربا برای مدت طولانی می باشد.

 

بیشتر بخوانید ... مهم ترین مشکلات ارتودنسی دندان

 

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو برای رفع زردی و بد فرمی دندان ها و طراحی لبخند به کار می روند و می توانند در رنگ های دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندان هایی که در لبخند دیده می شوند توصیه می شود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا و پایین باشد.

در هردو این درمان ها، در جلسه معاینه ابتدا دندان ها، روابط دندان های فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص بررسی می شود، تا قابل انجام بودن این درمان ها برای مراجع مورد نظر مشخص شود. ممکن است یکی از این درمان ها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینیت می باشد.


بیشتر بخوانید ... حفره خشک دندان چیست ؟ نحوه مراقبت و درمان آن

 

ونیر کامپوزیت :

ونیرهای کامپوزیت دارای مزایای بیشتری نسبت به لمینیت هستند که یکی از مهم ترین آن ها هزینه است. به طور متوسط، ونیرهای لمینیت دو برابر گران تر از ونیر کامپوزیت ها هستند.

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. کامپوزیت ونیر با مهارت بالا و دقت زیادی توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود. و درمان های قابل برگشت تری هستند زیرا نیاز به تراش دندان وجود ندارد. 

ونیر کامپوزیتی روشی برای اصلاح بد رنگی و بد شکلی دندان هاست که در آن یک لایه از مواد سفید همرنگ دندان به نام کامپوزیت که برای ترمیم پوسیدگی دندان ها نیز استفاده می شود بر روی دندان ها جهت افزایش زیبایی چسبانده می شود و دچار تغییر رنگ نمی شوند  و یا تغییر رنگ آن ها در طول سالیان، کم است .

 

بیشتر بخوانید ... باکتری های لثه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و لخته شدن خون را افزایش می دهد

 

ونیرها زمانی کاربرد دارد که در دندان های بیمار دیاسیتی، هیپوپلازی دندان های دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری – آبی، لکه های سفید رنگ و موضعیwhite spot ، تغییر رنگ های داخلی کاربرد دارد. در این صورت دندان ها باید ونیر شوند.

احتمال التهاب لثه به علت تجمع پلاک دندانی در صورت عدم رعایت بهداشت دهان از عوارض ونیر کامپوزیت می باشد و احتمال تغییر رنگ بیشتر ، شفافیت کمتر که موجب می شود  مصنوعی تر از لمینت سرامیکی دیده شود.

ونیر کامپوزیت

 

بیشتر بخوانید … معضل تغییر رنگ دندان و درمان آن با استفاده از روش های لمینیت و بلیچینگ

 

لمینت سرامیکی :

برای انجام لمینیت سرامیکی دندان حدود نیم میلیمیتر از دندان تراش داده می شود ولی برای انجام لمینت کامپوزیتی با کامپوزیت دندان ،  اگر شرایط دندانی فرد اجازه دهد می توان آن را  بدون تراش انجام داد. البته حجم این تراش خیلی جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش روی دندان های فرد است.

لمینیت دندان برای اصلاح بی نظمی دندان در صورت خفیف بودن، نامرتبی ، اصلاح رنگ بد دندان ، شکستگی ، ترک خوردگی و یا کجی دندان ها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی دندان کاربرد دارد. لمینت دندان ، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می رود.

 

بیشتر بخوانید ... ارتودنسی در کودکان چه فوایدی دارد؟

 

در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینیت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده به لابراتوار ارسال می شود. در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک اعمال و به مطب دندانپزشکی ارسال می شود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالب گیری و ساخت پروتز موقت شروع می شود که می تواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد.

در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینیت های سرامیکی از لابراتوار ارسال میشود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز می شود که خود زمانبر است و ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی

 

لمینت دندان بسیار نازک است. پوست تخم مرغ یا لنزی بسیار نازک را در نظر بگیرید. لمینت دندان دقیقا مشابه آن ها بسیار نازک بوده و در عین ظرافت باعث حفظ مینا و عملکرد دندان میشود.  از عوارض می توان حساسیت دندان های لمینت شده، شکستگی دندان های لمینت شده و تغییر رنگ لمینت را نام برد.

 

بیشتر بخوانید ... ونیرهای دندانی چگونه می توانند لبخند شما را بازسازی کنند

 

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیک به طور دقیق :

  • تفاوت در مراحل ساخت: لمینت نیاز به قالب گیری دارد و چند روز در لابراتوار ساخته می شود. اما ونیر کامپوزیت در یک جلسه و در مطب و توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود.
  • تفاوت در هزینه لمینت دندان : قیمت ونیر کامپوزیت نسبت به قیمت لمینت سرامیک مناسب تر است.
  • تفاوت در میزان مقاوم در برابر شکستگی : استحکام لمینت دندان در برابر شکستگی نسبت به ونیر کامپوزیت بسیار بیشتر است.
  • تفاوت در میزان رنگ پذیری: احتمال تغییر رنگ کامپوزیت دندان بیشتر از لمینت سرامیکی است.
  • تفاوت در امکان تغییر یا ترمیم: یکی دیگر از تفاوت های ونیر کامپوزیت و لمینت دندان در این است که امکان تغییر در فرم ونیر کامپوزیت دارد اما لمینت سرامیک بعد از ساخت امکان تغییر در آن وجود ندارد. همچنین در صورت شکستن آنها، ونیر کامپوزیت را می توان ترمیم کرد اما لمینت سرامیک را باید تعویض کرد و از اول قالب گیری و ساخته شود.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

پرسینگ دهان : زبان، لب و گونه

همه چیز که باید درباره تبخال ها بدانید

عوارض جانبی سرکه سیب برای سلامتی

رابطه زخم های دهانی و بهداشت دهان و دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

 

 
Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟