02144444103
مرور کلی تکنیک های فعلی ارتقا سطح سینوس

مرور کلی تکنیک های فعلی ارتقا سطح سینوس

7 بهمن 97 ارتودنسی ایمپلنت بهداشت دهان و دندان دندانزشکی کودکان

ارتقا سطح سینوس

 

به منظور تحريك فرآيند آلوئولي پس از دست رفتن دندان،  ارتفاع استخوان عمودي در ناحيه ماگزيلا خلفي اغلب براي گرفتن يك ايمپلنت كافي نيست.

پس از کشیدن دندان، استخوان باقی مانده، فرایند جذب پیچیده را تحت تاثیر قرار می دهد.

علاوه بر این، از بین رفتن دندان ممکن است گسترش سینوس ماگزیلاری را ایجاد کند، که احتمالا بوسیله پنوماتیک سینوس ماگزیلاری (یعنی فشار مثبت هوا ایجاد شده در طی تنفس) ایجاد می شود.

بنابراین، توانبخشی مصنوعی با ایمپلنت نیاز به استفاده از تکنیک های جراحی برای افزایش حجم استخوان زیر سینوس دارد.

رویکرد جراحی با رویکرد جانبی یا به روش کریستال انجام می شود. پر کردن سینوس ها می تواند توسط استخوان های اتوزومی، توسط آلوگرافی یا توسط xenografts انجام شود.

در این مقاله دو مورد بالینی را نشان می دهیم که دو تکنیک جراحی متفاوت را می دهد که می تواند سطح سینوس را افزایش دهد تا ارتفاع عمودی کرت خالی را به دست آورد. ایمپلنت استاندارد 4/10 بعد از افزایش ارتفاع سینوس در هر دو مورد قرار گرفت. هر یک از روش های جراحی علائم دقیق و یک پروتکل دقیق را نشان می دهد.

در هر دو مورد ما می توانیم به راحتی رندر زیبایی شناختی و کاربردی را بدست آوریم.

 

 

معرفی

در منطقه ماگزیلاری خلفی، ارتفاع استخوان عمودی اغلب برای دریافت ایمپلنت کافی نیست. پس از کشیدن دندان، استخوان باقی مانده، فرایند جذب پیچیده را تحت تاثیر قرار می دهد.

پنوماتیک سینوس ماگزیلاری باعث تخریب در مسیر عروق کرونر می شود. علاوه بر این، جذب مجدد آلوئول پس از کشیدن  دندان موجب تحریک در جهت آپیکال می شود.

بنابراین قرار دادن ایمپلنت در این منطقه نیازمند استفاده از تکنیک های جراحی برای افزایش حجم استخوان زیر سینوس می باشد.

برای بیش از 30 سال، افزایش ارتفاع سینوسی، استاندارد طلا برای افزایش ارتفاع عمودی لبه های خلفی در مناطق خلفی فک بالا بود . اثربخشی و پیش بینی این روش توسط مطالعات متعدد تعیین شده است.

رویکرد جراحی ممکن است به صورت جانبی یا از قسمت پایه انجام شود. بنابراین، افزایش غشاء سینوسی، امکان قرار دادن یک ماده پرکننده را فراهم می کند که ممکن است استخوان اتوژن، آلوگرافت یا کزانوترت باشد.

هدف از این کار توصیف روشهای مختلف ارتفاع کف سینوسی براساس موارد بالینی است و تاکید بر ملاحظات تشریحی و ارزیابی های قبل از عمل است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید ...  جراحی پریودنتال چیست؟

 

گزارش های بالینی

دو روش جراحی معمولا برای درمان نقایص استخوانی در ماگزیلس خلفی استفاده می شود :

1. رویکرد پنجره جانبی.

2. رویکرد کرستال.

 

A. بیمار 1

معاینه بالینی

سابقه بیمار: بیمار 25 ساله در وضعیت عمومی خوب برای بازسازی مصنوعی پروتز ایمپلنت برای چندین سال مشورت نمود.

معاینه اندوبوكال: آلوئولار در جهت عمودی اشكالی كوچك نشان داد. با یک لثه خوب درمان شده با لنگه کراتینیزه شده پوشش داده شده است. فضای مزیودیستال کاهش یافته است.

معاینه رادیولوژیک:ارتفاع عمودی کاهش یافته رگه کم عمق، کمتر از 6 میلی متر سینوس ماگزیلاری از علائم پاتولوژیک آزاد بود.

رادیوگرافی آلوئولار Retro: مشاهدات موجود در رادیوگرافی پانورامیک را تایید می کند.

اسکنر: بخش مورب کرونال نشان داد که ارتفاع عمودی کمتر از 6 میلی متر است.

عرض Vestibulo-Lingual برای یک ایمپلنت استاندارد 4/10 کافی است.

 

 

تصميم

ارتفاع دادن کف سینوس با استفاده از روش جانبی و با قرار دادن همزمان ایمپلنت همزمان

 

روش جراحی:

پس از نفوذ بی حسی موضعی، یک برش سوناکستال در امتداد رگه دایمی ماگزیلاری خلفی ایجاد شد. این با دو برش آزاد عمودی به قدام و عقب اضافه شد. فلاپ با ضخامت کامل با پایه تراپزوئیدی، قرار دادن دیواره جانبی دیواره جانبی فک بالا بود.

برای تهیه این منطقه برای پیوند سینوس ماگزیلاری، مجموعه ای از درجهای مخصوص پیزو جراحی و کورتهای مخصوص طراحی شده بود.

محدوده پنجره جانبی، که ابتدا توسط Tatum توصیف شده بود، با یک پیستون پنج جفت چرخشی انجام شد. حفاری تنها از طریق استخوان انجام شد و مانع شل شدن غشای سینوس شد.

استئوتومی تحت آبیاری ثابت برای خنک کننده با سرعت 800-1200 دور در دقیقه انجام شد. غشاء سینوس ماگزیلاری با رنگ صورتی رنگی از طریق استخوان نازک شناسایی شد. یک شکل بیضوی به لبه جانبی برای جلوگیری از لبه های استخوانی تیز داده می شود.

پس از بررسی دقیق پنجره، استخوان جانبی به آرامی به منظور جلوگیری از آسیب به غشاء برداشته شد. در این مرحله فلپ استخوان همچنان به غشا محدود می شود.

 

بیشتر بخوانید ... بهترین نوع خمیر دندان چه مشخصاتی دارد ؟

 

ورودی صاف به شکل صاف با لبه های خالی برای جایگزینی غشاء سینوسی از کف سینوس ماگزیلاری و فلپ جانبی به غشاء متصل شده است.

سپس غشای سینوسی با استفاده از کورتهای مخصوص طراحی شده، از کف سینوس با دقت بالا برداشته شد. کورت ها برای جدا کردن غشاء از دیواره های قدامی، پایین تر و دیافراگم حفره ماگزیلاری سینوسی استفاده می شود. غشا به دقت بالا بود تا بتواند یک محفظه برای مواد پیوند ایجاد کند.

علاوه بر تایید یک غشاء سینوس سالم و جابه جایی کافی، محل ایمپلنت برای ایمپلنت 4/10 استاندارد تهیه شد.

سپس حفره سینوسی با استفاده از جایگزین استخوان با استفاده از ذرات 250 تا 1000 میلی متر از استخوان انقباضی گوسفند (DirectOss) مخلوط با سالین جابجا شد. پس از پر کردن سینوس، پنجره جانبی با یک غشاء کلاژن قابل تشخیص مجدد در 18 هفته مهر و موم شده است.

فلاپ جابجا شد.

داروهای پس از جراحی شامل 500 میلی گرم آموکسی سیلین 2 بار در روز برای یک هفته و 500 میلی گرم پاراستامول 3 بار در روز برای 5 روز برای بیمار تجویز شد. بیمار بعد از 2 هفته پس از جراحی برای حذف نخاع، بدون علامت بررسی شد. بیمار دچار ناراحتی جزئی و تورم پس از جراحی شد.

 

 

B. بیمار شماره 2

 

معاینه بالینی

سابقه بیمار: یک بیمار 35 ساله در شرایط عمومی خوب، برای بازسازی پروتز ایمپلنت از 16 مورد استخراج شده در سالهای اخیر مشورت کرده است.

معاینه Endobuccal: عدم وجود 16 

معاینه رادیوگرافی: ارتفاع عمودی رگه کاهش یافت، اما فاصله مزیودیستال کافی بود. 

 

تصمیم درمان:
ارتفاع کف سینوس با استفاده از روش crestal با قرار دادن همزمان ایمپلنت همزمان:

روش جراحی:

در موارد بالینی زیر، بر اساس پروتکل عملکردی تعریف شده توسط تولید کننده، روش  با استفاده از CAS-kit (Crestal Approach Sinus با استفاده از فشار هیدرولیکی) اعمال شد. هنگامی که حفره دهان به صورت ضدعفونی شد، بیهوشی موضعی انجام شد.

برش بیش از حد کریستال در امتداد رگه های دندانه ای ساخته شده است. فلاپ ضخامت کلی در ویستیبولار و کمی در پالتال بالا بود، به طوری که کل عرض قله را نشان داد. مته قطر 2.0 میلی متر برای استخراج باقی مانده تا 2.0 میلی متر استفاده شد. برای حفاری امن، متوقف می شود از 2mm به 12mm تنظیم شد. سپس قطر مته به تدریج به دلیل قطر ایمپلنت که بعدا قرار می گیرد افزایش می یابد.

حفاری امن از 2mm تا 12mm تنظیم شد . استاندارد 4/10 میلیمتر ایمپلنت در این مورد گذاشته شد.

 

بیشتر بخوانید ... فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت خوب دندان ها مهم است (1)

 

برای اندازه گیری ارتفاع باقیمانده استخوان زیر کف سینوس و بررسی ارتفاع غشاء پس از هر حفاری، از عمق سنجی عمیق استفاده شد. این برای جلوگیری از نفوذ غشاء Schneider متوقف شد. سپس بالابر هیدرولیکی به محل حفر وارد شد و 0.3 میلی لیتر سالین به آرامی با استفاده از سرنگ 1.0 میلیلیتر برای بالا بردن غشای سینوس ماگزیلاری تزریق شد. یک آسپیراسیون و سپس یک تزریق جدید به تدریج تا جداسازی کامل غشای سینوس انجام شد. قرار دادن ایمپلنت در این مرحله انجام شد.

ماده پرکننده ای که از ذرات 250 تا 1000 میلی متر از استخوان انقباضی گوارشی (DirectOss) تشکیل شده بود توسط استخوان استخوان به محل حفاری منتقل شد و توسط کندانسور استخوان 10، 11 به وجود آمد.

در نهایت، ایمپلنت قرار داده شد و سایت به صورت انعطاف پذیری قرار گرفت.

داروهای پس از جراحی شامل 500 میلی گرم آموکسی سیلین 2 بار در روز برای یک هفته و 500 میلی گرم پاراستامول 3 بار در روز برای 5 روز برای بیمار تجویز شد. بیمار بعد از 2 هفته پس از جراحی برای حذف نخاع، بدون علامت بررسی شد.

 

 

بحث

اطلاعات کامل در مورد آناتومی سینوسی برای عمل جراحی آسانسور سینوسی ضروری است. سینوس های ماگزیلاری حفره های هرمی در استخوان های ماگزیلاری استخراج می شود. آنها در سمت چپ به حفره بینی، بالاتر از دندان های ماگزیلاری، در زیر مدار و قدام به انبساط مادون قرمز واقع شده اند . 

سینوس ماگزیلاری دارای چهار دیواره (بالا، متوسط، postero-lateral و antero-lateral)، پایین تر و لبه های بالای آن است. دیوار بالا مربوط به کف مدار است. این توسط عصب مادون قرمز عبور می کند. دیوار میانی پیچیده است. این مربوط به دیواره جانبی حفره بینی است، شامل ostium از سینوس ماگزیلاری است و نشان دهنده ارتباط بین سینوس ماگزیلاری و حفره بینی از طریق meatus بینی متوسط ​​است. موقعیت ostium ماگزیلاری نشان دهنده حد بالایی ارتفاع سینوس است. به هیچ وجه نباید مانع از تخلیه ترشحات شود.

دیواره posterolateral در مخالفت با مولر 3 و tuberosity از ماگزیلا با جدا کردن سینوس از انحنای مادون قرمز واقع شده است. دیواره آنترالئاتر مربوط به سطح جانبی استخوان ماگزیلاری است. این اولین رویکرد جراحی به یک رویکرد جانبی است. ارزیابی ضخامت این دیوار قبل از تحقق فلپ جانبی ضروری است. لبه پایین تر باریک است که مربوط به کف سینوس است. این توسط فرایند آلوئولی ماگزیله با پیش بینی های مربوط به آلوئول دندان شکل گرفته است. این اولین راه پیش پا افتاده است. ریشه مربوط به فرایند ساقه ای استخوان ماگزیلاری است.

عروق کرونر ماگزیلاری پیچیده است. تامین خون توسط آرترایول های متعدد از شریان sphenopalatine و آناستوموز بین شريان آلوئولار فوقانی خلفی و شریان infraorbital، که همچنین به عنوان شریان انترال آلوئولار شناخته می شود، تضمین می شود. این تأمین خون را به غشای سینوسی، به بافتهای پرایستال و به ویژه دیواره جانبی سینوس قدامی تضمین می کند. 

حفره سینوسی می تواند صاف و منظم باشد و یا می تواند سپتوم استخوانی را که به صورت تصادفی به صورت عمودی افزایش می یابد و منجر به تشکیل پارتیشن های بیشتر یا کمتر شود، ارائه دهد. آنها در 37٪ از بیماران حضور دارند. حضور و محل سپتا بر روشی درمانی تاثیر می گذارد.

 

بیشتر بخوانید ... رزین متصل شده پل دندان مصنوعی تکنیکی نوآورانه

 

سینوسهای ماگزیلاری با غشای مخاطی شناخته شده به عنوان غشاء Schneider که شامل یک اپیتلیوم پدید شده استوانه ای (اپیتلیوم تنفسی) است.

مخاطی خوب، شکننده و بسیار پایدار به استخوان پایه است. ضخامت آن بین 0.3 تا 0.8 میلی متر است.

ارزیابی قبل از جراحی باید به عنوان بخشی از پر کردن سینوس انجام شود. رادیوگرافی پانورامیک یک نمای کلی از آرکهای ماگزیلاری و مندیبول را فراهم می کند. توموگرافی کامپیوتری پرتو کونیک (CBCT) با استفاده از دوزهای کم تابش در مقایسه با توموگرافی کامپیوتری رایج، تصاویر با کیفیت بالا را در سه بعد فراهم می کند.

این می تواند اطلاعات مربوط به حجم استخوان باقی مانده، ضخامت دیواره استخوان جانبی، وجود سپتوم یا پاتولوژی سینوسی قبلی را نشان دهد. همچنین می تواند ضخامت قابل توجهی از غشاء سینوس را نشان دهد. ضخیم شدن مخاطی ممکن است یک وضعیت التهابی را نشان دهد که قبل از مداخله باید درمان شود.

 

 

موارد منع مصرف موضعی سینوس ها باید مشخص شود. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– عفونت های سینوس ماگزیلاری مانند سینوزیت مزمن یا رینیت آلرژیک.

آسپرژیلوز سینوس ماگزیلاری منشاء ادنتوژنیک – پولیپوز سینوناسال. هنگامی که پولیپ چندگانه است، ممکن است با سایر شرایط مرتبط باشد و باعث انسداد بینی بین دو طرف شود.

سیگار کشیدن و الکل منع مصرف این نوع جراحی مانند هر جراحی پیوند استخوان است.

بلند کردن سینوس با عدم امکان قرار دادن ایمپلنت ها با حداقل طول 8 تا 10 میلی متر در محل های برنامه ریزی شده نشان داده شده است. انتخاب روش بر اساس طبقه بندی جنسن است. اندازه گیری ارتفاع استخوان آلوئولار باقی مانده ممکن است به جراح کمک کند تا انتخاب روش جراحی و مواد پرکننده مناسب را تعیین کند. اگر چه عوامل دیگر مانند عرض استخوانی حاشیه ای، آناتومی داخل سینوس داخلی، تعداد دندان های قرار داده شده و تجربه جراحی ممکن است تاثیر داشته باشد.

این رویکرد، بسته به نتایج رضایت بخش معمولا توسط تمرینکننده به دست می آید، تجربی است. ارزیابی استخوان اصلی در سایت گیرنده بر انتخاب نوع پیوند تاثیر می گذارد. استخوان باقیمانده کوچکتر، برای رسیدن به یک کیفیت خوب پیوند لازم است استخوان اتوژنیک بیشتری لازم است .

 

بیشتر بخوانید ... 11 نکته برای درمان لکه های سفید روی دندان

 

این رویکرد، بسته به نتایج رضایت بخش معمولا توسط تمرینکننده به دست می آید، تجربی است. ارزیابی استخوان اصلی در سایت گیرنده بر انتخاب نوع پیوند تاثیر می گذارد. استخوان باقیمانده کوچکتر، برای رسیدن به یک کیفیت خوب پیوند لازم است استخوان اتوژنیک بیشتری لازم است.

هر یک از تکنیک های قبلا شرح داده شده نشان می دهد. رویکرد جانبی عمدتا برای ارتفاع عمودی استخوان باقی مانده کمتر از 6 میلی متر نشان داده شده است. برای بررسی ضخامت غشاء سینوسی یا وجود سینوسی در ارتباط با محل جراحی، می توان یک معاینه کامل بالینی و بویژه رادیولوژیک انجام داد. با این حال، موفقیت های به دست آمده با رویکرد کریستال نیز رضایت بخش است و باعث می شود تا 3-5 میلی متر ارتفاع استخوان به دست آورد.

برای رویکرد جانبی، تعریف فلاپ جانبی، که ابتدا توسط Tatum  توصیف شده است، با یک کاربید تنگستن یا برش الماس نصب شده بر روی یک مقطع غیر متعارف انجام می شود. این تکنیک هنوز استفاده می شود زمانی که دیوار جانبی ضخیم است. با این حال، در مورد یک دیواره جانبی نازک، خطر نفوذ غشاء Schneiderian بالا است. به همین دلیل است که بعضی از کاربران برای استفاده از جفت توپ جراحی پیزو انتخاب می شوند. این استئوتومی در زیر آبیاری ثابت انجام می شود.

 

 

پنجره جانبی، اغلب مستطیل شکل یا بیضی شکل، با اندازه تقریبی 10 میلیمتر x20 میلیمتر مشخص شده است.

با این حال، شکل بیضی ممکن است از لبه های استخوان تیز جلوگیری کند. جداسازی فلپ استخوان نیز با یک جراحی پیزو تخت با پایه الماس تکمیل می شود. پنجره استخوانی می تواند با غشاء غوطه ور شود یا بعد از افزایش آن برای جایگزینی. 

تکنیک بالا بردن ارتفاع کف سینوس transcrestal دارای مزایایی نسبت به روش ارتفاعی بالایی سینوسی است، از قبیل ضایعات کمتر ، مدت زمان کوتاهتر و کمبود عوارض بعد از عمل. علاوه بر این، ایمپلنت ها معمولا به صورت همزمان با روش ارتفاعی سطح سینوس فرورفتگی قرار می گیرند. هنگامی که ارتفاع باقی مانده در زیر سینوس ماگزیلاری حدود 5-8 میلیمتر باشد و ایمپلنت دندانی بیش از این ارتفاع نصب شود نشان داده می شود. این روش مخصوصا برای شکافهای تک دندان با عرض استخوان کافی مناسب است اما می تواند برای چندین ایمپلنت استفاده شود. 

 

 

دو تکنیک متفاوت متفاوت با توجه به سوراخ شدن کف آماده سازی سینوسی در محل ایمپلنت با توجه به پروتکل متداول طب سنتی شروع می شود یا با تمرین به سطح کف سینوس یا با استفاده از استئوتومی به عنوان بخشی از آماده سازی . همانطور که رویکرد کریستال یک روش “کور”  است، ارزیابی وضعیت غشا باید از طریق سایت استئوتومی انجام شود. 

پس از آماده سازی سایت کامل، همراه با بلند کردن غشای سینوسی، با یا بدون مواد اضافی استخوان، ایمپلنت نصب شده است.

نتایج بالینی دراز مدت برای این روش خوب است (میزان انقباض 97.2٪ از ایمپلنت ها تا 6 سال در مقایسه با روش های جانبی جانبی 93.7٪) و عوارض کمی وجود دارد. با این حال، پزشک باید در نظر داشته باشد که برای یک نتیجه قابل پیش بینی، یعنی کف سینوس صاف بدون سپتوم استخوانی، غشاء سینوزه دست نخورده ضروری است و ارتفاع غشاء باید با مراقبت های زیاد انجام شود.

 

بیشتر بخوانید ... علت لثه سیاه چیست ؟

 

 

نتیجه

ارتقا سطح سینوس یک روش برای درمان کمبود استخوان در منطقه ماگزیلاری خلفی است. و طیف گسترده ای از تکنیک های موجود برای تقویت سینوس ماگزیلاری وجود دارد. انتخاب تکنیک به طور عمده به ویژگی ها و وضعیت بستگی دارد که اجازه یا جلوگیری از قرار دادن ایمپلنت ها به صورت همزمان امکان دارد یا خیر .

دیگر گزینه های درمانی مانند ایمپلنت کوتاه پیشنهاد شده است. این در کوتاه مدت اثبات شده است، اما مطالعات نشان می دهد طول عمرشان در این زمینه کم است. بنابراین، گرچه برخی از موارد منع مصرف این روش وجود دارد، اما تقریبا هیچ انگیختگی مطلق وجود ندارد. در نتیجه تجربه نشان داده است ، ارتقاء سطح سینوس ماگزیلاری یک رویه است که به میزان قابل توجهی برای بیمار مفید است و نتیجه قابل پیش بینی است.

 

 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

چگونگی مقابله با مولر 2 ساله

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۲ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟