02144444103
ایمپلنت دیجیتال ، جدیدترین روش کاشت دندان

ایمپلنت دیجیتال ، جدیدترین روش کاشت دندان

30 دی 97 ارتودنسی ایمپلنت بهداشت دهان و دندان پروتز دندان جراحی جراحی لثه زیبایی

امروزه ایمپلنت دیجیتال یکی از جدیدترین متدهایی است که برای درمان بی دندانی مطرح شده است. با گسترش علم و فناوری های جدید و پیشرفت های روزافزون تکنولوژیکی روش های درمانی نوین در حال گسترش و توسعه می باشند. این پیشرفت ها در طی سال های اخیر در حوزه دندانپزشکی مشهودتر بوده و روش های درمانی متعددی را ارائه کرده است. ایمپلنت دیجیتال خود یکی از تازه ترین شیوه هایی است که اخیراً وارد کشور شده و در بین افراد جایگاه مطلوبی برای خود ایجاد کرده است.

بیشتر بدانیم »»» برجسته ترین مزایای ایمپلنت دندان

در این مقاله می خواهیم نگاهی اجمالی بر این متد درمانی جهت رفع مشکل بی دندانی داشته باشیم. همچنین تفاوت ایمپلنت دیجیتال را با ایمپلنت معمول بیان کرده و مزایای آن را بر خواهیم شمرد.

کاشت دندان با روش ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال- کاشت دندان با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز

ایمپلنت دیجیتال- کاشت دندان با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز

بسیاری از افراد علی الخصوص افراد مسن و کم تحمل به دلیل دردهای شدید کاشت دندان ایمپلنت با استفاده از جراحی و همین طور به علت طولانی بودن فرآیند درمان از انجام ایمپلنت دندان اجتناب می کنند.

بیشتر بدانیم »»» ایمپلنت دندان چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

اما روش درمانی ایمپلنت دیجیتال به گونه ای بهبود یافته که بسیاری از این مشکلات را رفع می کند. برای درک بهتر و آسان تر این قضیه به شرح روند سیستم کاشت دندان به روش دیجیتال می پردازیم.

روال عملکردی در روش ایمپلنت دیجیتال

مرحله اول

در این مدل ایمپلنت در جلسه نخست مراجعه به دندانپزشک ، پزشک معالج ابتدا با استفاده از یک اسکنر داخل دهانی و همچنین تهیه یک عکس رادیوگرافی سه بعدی (CBCT) از دهان بیمار اطلاعات لازم را جهت درمان دریافت می کنند.

ایمپلنت دیجیتال- اسکن داخل دهان جهت تهیه CBCT

ایمپلنت دیجیتال- اسکن داخل دهان جهت تهیه CBCT

اطلاعات تهیه شده توسط اسکنر داخل دهانی و CBCT به عنوان ورودی به نرم افزار شبیه ساز مخصوص داده می شود. در این نرم افزار کیفیت استخوان فک ، ابعاد آن و موقعیت عصبی فکی و همین طور غشاء سینوسی بررسی شده و شابلون ، اباتمنت و روکش موقت به صورت سه بعدی تولید می شود.

ایمپلنت دیجیتال- بررسی وضعیت استخوان فک و محل کاشت

ایمپلنت دیجیتال- بررسی وضعیت استخوان فک و محل کاشت

سپس از روی عکس به دست آمده بررسی بافت نرم (لثه) و بافت سخت (استخوان فک) انجام میگیرد. در این مرحله همچنین بهداشت دهان بیمار نیز کنترل می گردد.

مرحله دوم

زمان مراجعه بعدی حدوداً 2 هفته بعد از انجام رادیوگرافی تعیین می شود. در جلسه دوم مراجعه گاید جراحی همراه با اباتمنت اختصاصی بیمار و همچنین روکش موقت متناسب با هر بیمار توسط پرینتر سه بعدی و با استفاده از ورودی های جلسه اول آماده می شود. گاید جراحی در واقع یک شابلون راهنمای جراحی است که محل دقیق قرارگیری دندان ایمپلنت را مشخص می کند.

ایمپلنت دیجیتال- نمایی از محیط کار شبیه ساز ایمپلنت

ایمپلنت دیجیتال- نمایی از محیط کار شبیه ساز ایمپلنت

علاوه بر این این گاید به ایمن بودن جراحی بدون برش لثه و بدون نیاز به بخیه کمک می کند. در این مرحله شابلون بر روی دندان های بیمار قرار گرفته و غمل سوراخ کردن استخوان فک صورت می گیرد. سپس پیچ تیتانیومی در فک استخوان قرار گرفته و روکش موقت که ظاهری شبیه سایر دندان های بیمار دارد بر روی آن سوار می شود.

بیشتر بدانیم »»» تشخیص عفونت ایمپلنت دندانی

در واقع بیمار در همان روز کاشت ریشه جایگزین دندان از دست رفته را دریافت می کند. در نتیجه در این روش طول دوره بی دندانی بیمار به حداقل رسانده می شود. به طور متوسط می توان گفت در یک جراحی ایمپلنت دیجیتال تک دندانی مدت زمان شروع جراحی تا قرارگیری دندان چیزی حدود 15 الی 20 دقیقه خواهد بود.

تفاوت های اساسی جراحی ایمپلنت دندان با برش و بدون برش

ایمپلنت دیجیتال- تفاوت های ایمپلنت با برش و بدون برش

ایمپلنت دیجیتال- تفاوت های ایمپلنت با برش و بدون برش

در نوع جراحی با برش لثه و یا بدون برش لثه تفاوت های بسیاری می توان یافت. از جمله مهم ترین این تفاوت ها عبارتند از :

 • کاهش خونریزی و تورم بافتی
 • افزایش زیبایی نتیجه کار
 • کاهش درد و تورم
 • عدم ایجاد آسیب و صدمه به لثه در روش بدون برش
 • نیاز کمتر به مصرف آنتی بیوتیک ها
بیشتر بدانیم »»» چگونگی کاشت دندان ایمپلنت

موارد فوق از جمله بارزترین تفاوت های انجام جراحی ایمپلنت به روش معمول و به روش دیجیتال ، از جنبه ایجاد برش  می باشد. این روش همچنین برای بیمارانی که دارای مشکل فشار خون بالا ، بیماران دیابتی و آن دسته از بیمارانی که از جراحی واهمه دارند روش مناسبی است.

مزایای ایمپلنت دیجیتال دندان

ایمپلنت دیجیتال- مزایای استفاده از روش ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال- مزایای استفاده از روش ایمپلنت دیجیتال

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا موارد دیگری نیز وجود دارد که از مزیت های برجسته ایمپلنت دیجیتال به حساب می آید. اگر بخواهیم برخی از مهم ترین مزایا را در زبانی ساده بیان کنیم باید از موارد زیر نام ببریم:

 • سریع و بودن انتظار بودن این روش

طبیعتاً هیچ کس دوست ندارد مدت ها بدون دندان بماند تا پس از یک مدت طولانی دندان مصنوعی وی در لابراتور تهیه شده و جایگذاری شود. روش ایمپلنت دیجیتال یک روش فوری برای کاشت دندان محسوب می شود که زمان بی دندانی بیمار را از آغاز درمان تا جایگذاری دندان مصنوعی به حداقل می رساند.

بیشتر بدانیم »»» جراحی ایمپلنت دندان
 • دوام و محکم بودن ایمپلنت دیجیتال

بر خلاف دندان های متحرک ایمپلنت دیجیتال نیز همانند ایمپلنت های معمولی در تمام طول عمر بیمار ماندگار بوده و نیاز به ترمیم و جایگذاری های مکرر ندارد.

 • ظاهر طبیعی داشتن ایمپلنت دیجیتال

از آنجایی که در ایمپلنت دیجیتال دندان مصنوعی توسط نرم افزارهای شبیه ساز شبیه سازی شده و توسط پرینتر سه بعدی تولید می شود پس ظاهری بسیار مشابه سایر دندان های بیمار خواهند داشت.

ایمپلنت دیجیتال- شباهت ظاهری بسیار با دندان طبیعی

ایمپلنت دیجیتال- شباهت ظاهری بسیار با دندان طبیعی

 • کاهش عفونت 

در روش ایمپلنت دیجیتال با توجه به اینکه برش و جراحت لثه به حداقل می رسد این امر سبب کاهش بروز عفونت در لثه بیمار می گردد. همچنین با رعایت بهداشت دهان و دندان این میزان عفونت را می توان به صفر رساند.

ایمپلنت دیجیتال- لبخند زیبا ارمغانی از مراقبت های از صحیح دندان ها

ایمپلنت دیجیتال- لبخند زیبا ارمغانی از مراقبت های از صحیح دندان ها

کلام آخر

در پایان باید گفت داشتن لبخندی زیبا ارمغانی است که هر یک از روش های ارتودنسی از جمله ایمپلنت ، ونیر و … برای بیمار خواهد داشت. و داشتن لبخندی زیبا سبب افزایش اعتماد به نفس و در نهایت بالا رفتن جایگاه اجتماعی بیماران خواهد شد. پس به یاد داشته باشید داشتن یک پرونده پزشکی در یک کلینیک دندانپزشکی از دوران کودکی و در تمام طول عمر و مراجعه مرتب جهت چکاپ دندان ها فرد را از دچار شدن به بیماری ها و مشکلات دهان و دندان در امان نگه خواهد داشت. 

Source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج:

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس : جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۲ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل : Info@tajdentalclinic.com

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟