+98 2144 44 41 03
ایمپلنت دندان چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

ایمپلنت دندان چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

29 آذر 97 ارتودنسی ایمپلنت پروتز دندان پوسیدگی دندان جراحی لثه درمان ریشه زیبایی

سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از افراد در مورد ایمپلنت دندان خطور کند این است که آیا ایمپلنت دندان هم می تواند عوارضی داشته باشد؟ و عوارض ایمپلنت دندان چه چیزهایی می تواند باشد؟در پاسخ به این سوال باید گفت جراحی ایمپلنت نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد.

داشتن آگاهی از عوارض ایمپلنت دندان سبب پیشگیری و یا کاهش شدت این عوارض می گردد. بروز عوارض ایمپلنت دندان ممکن است خیلی سریع نباشد و در طی چند سال اول پس از کاشت نمایان شود. اما باید گفت ایمپلنت بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است.

بیشتر بدانیم»»» ایمپلنت

این نوع درمان نیز مانند هر درمان پزشکی یا دندانپزشکی دیگر دارای عوارضی خواهد بود. شایان ذکر است که این عوارض موقتی وگذار بوده و پس از گذشت مدتی از بین خواهند رفت. پس برای کسب آگاهی بیشتر با هم به مطالعه عوارض ایمپلنت دندان می پردازیم.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

1. خارج شدن روکش ایمپلنت

معمولا روکش ایمپلنت در سال اول کاشت برای کنترل وضعیت پیوند استخوان و همین طور کنترل وضعیت لثه با استفاده از چسب موقت چسبانده می شود.

لذا ممکن است بیمار با خارج شدن روکش ایمپلنت مواجه شود. در این صورت با مراجعه به پزشک و استفاده مجدد از چسب موقت ، روکش چسبانده خواهد شد.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

البته در شرایطی که ایمپلنت ایرادی نداشته باشد و استخوان به خوبی جوش خورده باشد و در لثه عفونت و یا مشکل خاصی به وجود نیامده باشد روکش ایمپلنت با چسب دائم فیکس میشود.

2. لق شدن دندان های مجاور ایمپلنت

ممکن است دندان های مجاور ایمپلنت به طور مختصری لق شده باشند . این امر بعد از سه هفته و یا یک ماه به حالت طبیعی خود بار خواهد گشت. پس جای نگرانی وجود ندارد.

بیشتر بدانیم »»» دندانپزشکی کودکان

3. لق شدن روکش ایمپلنت

در برخی از موارد فشار در برخی نواحی دهان بیشتر از حد معمول است. این امر ممکن است سبب لق شدن روکش ایمپلنت دندان شود. البته همیشه نمی توان گفت علت لقی روکش ایمپلنت به خاطر فشار در نواحی دهان است. دلایل دیگری نیز می توانند در لقی روکش ایمپلنت نقش داشته باشند.

چهار علت اصلی لقی ایمپلنت دندان

دلیل اول- چنانچه قسمت پایه ایمپلنت که در اصطلاح فیکسچر گفته می شود شل شود و حرکت داشته باشد لقی ایمپلنت دندان اتفاق افتاده است. چرا که اصولاً ایمپلنت دندان بعد از پیوند نباید حرکتی داشته باشد. شل شدن پایه ایمپلنت نشان دهنده عدم جوش خوردن پایه است. در چنین شرایطی کل پروتز و پایه باید خارج شده و تعویض گردد.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

دلیل دوم- چنانچه پایه ایمپلنت سفت بوده ولی پروتز روی ان شل باشد می تواند منجر به لقی روکش ایمپلنت گردد. شل بودن پروتز ایمپلنت می تواند به علت جدا شدن چسب پروتز از روی ایمپلنت دندان باشد.

همچنین اگر پروتز بلند باشد و یا هنگام جویدن نیروی نامناسب به پروتز وارد شود می تواند سبب جدا شدن پروتز از ایمپلنت گردد.

بیشتر بدانیم »»» ونیر 

دلیل سوم- نوع دیگر لقی می تواند به علت شل شدن پیچ Screw باشد. به عمل شل شدن پیچ screw در اصطلاح screw loosening گفته می شود.
دلیل چهارم- زاویه نامناسب پایه ایمپلنت در هنگام جراحی باعث می شود هنگام جویدن نیروی نامناسب به لثه وارد شده و در نتیجه این اتفاق عاملی برای لق شدن روکش ایمپلنت باشد .

4. شکستگی بدنه ایمپلنت

با اینکه این عارضه بسیار کمیاب و نادر می باشد اما غیر ممکن نیست. چنانچه پروتز دندان به نحوه نامناسبی کار شده باشد فشار را از مرکز ایمپلنت به طراف آن منتقل می کند. این امر به مرور سبب ایجاد شکستگی در بدنه ایمپلنت خواهد شد.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

5. عفونت ایمپلنت

ممکن است پس از جراحی وکاشت ایمپلنت بیمار دچار عفونت ایمپلنت شود. این اتفاق به دلیل عدم جوش خوردن پیچ با استخوان فک رخ می دهد. بنابراین همیشه توصیه می شود در طی مراحل کاشت و حتی بعد از آن نیز از دهان شویه های مناسب استفاده گردد و بهداشت دهان و دندان رعایت شود.

بیشتر بدانیم »»» کلینیک دندانپزشکی

6. تورم و کبودی (موقتی)

در اکثر موارد پس از کاشت دندان تورم و کبودی در ناحیه صورت و بافت نرم پیرامون دندان ایمپلنت ایجاد می شود. این عوارض موقتی بوده و معمولا طی سه هفته نهایت یک ماه به صورت کامل از بین می روند.

Source

دیگر مقالات مفید کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج :

 

 

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

 

اطلاعات تماس

تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com
Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.