02144444103
سندروم دندان شکسته

سندروم دندان شکسته

3 اردیبهشت 99 مقالات

دندان‌ها به وسیله مینای دندان که یکی از قوی‌ترین بافت‌های بدن است پوشش داده شده‌اند. دندان‌ها در برابر فشار و نیروهای وارد مقاومت بالایی دارند اما اگر فشار وارده بسیار شدید باشد احتمال دندان شکسته و یا ترک برداشتن وجود دارد. ترک و شکستگی در دندان در جهات مختلف امکان دارد ایجاد شود. ترک‌ها و شکستگی‌ها از نظر عمق گستردگی، طول و محل شروع آنها با یکدیگر متفاوت هستند.
گاهی در اثر زمین خوردن، گاز زدن به چیزهای سفت و محکم، افتادن از بلندی و یا بازی فوتبال و یا حتی پوسیدگی دندان ممکن است باعث ایجاد شکستگی و ترک در دندان‌ها شود. در این صورت برای درمان دندان شکسته هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کرده و دندانپزشک نیز با وجود راه‌های درمانی متعدد مشکل شکستگی دندان را رفع خواهد کرد.

انواع دندان شکسته

ترک خوردن دندان می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که هر کدام با توجه به میزان شکستگی درمان مخصوص به خود را دارند. اینجا در ابتدا با انواع شکستگی‌های دندان آشنا می‌شویم.

شکستگی جزئی

به این نوع ترک‌های خطی نیز گفته می‌شود. این شکستگی خفیف‌ترین نوع شکستگی دندان است که خطوط ریز و سطحی هستند که فقط مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. این خطوط و شکستگی‌ها معمولا درد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند. ولی به منظور زیبایی این دندان‌های ترک خورده به خصوص دندان‌های جلویی می‌توان به دندانپزشک مراجعه کرده و کارهای ترمیم و زیبایی را انجام دهید.

دندان ترک خورده

در این نوع شکستگی که کل دندان از سطح جویدن تا عصب دندان را در بر می‌گیرد اما دندان نصف نمی‌شود. در هر صورت وجود یک ترک کوچک نیز باعث عفونت و از بین رفتن تدریجی دندان می‌شود بنابراین باید به دندانپزشک مراجعه کرد و نسبت به ترمیم آن اقدام کنید. در بسیاری از موارد اگر ترک به عصب دندان نرسیده باشد با پر کردن با مواد پرکردنی دندان ترمیم می‌شود. ولی اگر ترک به عصب دندان رسیده باشد برای ترمیم آن باید دندان عصب کشی شود. در بیشتر موارد برای جلوگیری از بدتر شدن شکستگی و ترک حتما باید دندان روکش شود تا مشکل جدی پیش نیاید.

لب پر شدن دندان

لب پر شدگی‌های جزئی نیز ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در بسیاری از این موارد دندان پزشک پیشنهاد ترمیم شدن دندان با استفاده از مواد باندینگ را می‌دهد که از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

در لب پریدگی‌های بزرگتر ترمیم آنها پیچیده‌تر است. در این نوع شکستگی‌ها که به مغز دندان (پالپ دندان) آسیب نرسیده باشد به کمک لمینت دندان و یا روکش ترمیم می‌شوند. ولی اگر لب پریدگی‌های بزرگ به عصب دندان آسیب رسانده باشد نیاز به مراقبت و درمان بیشتری داشته و باید عصب کشی و روکش شده تا شرایط سخت‌تر نشود.

شکستگی کاسپ دندان

در این حالت شکستگی در بخشی از سطح جونده دندان که به شکل قله مانند (کاسپ دندان) هستند ایجاد می‌شوند. در این نوع معمولا درد زیادی نداشته و دندانپزشک با ترمیم و روکش آن از پیشرفت شکستگی جلوگیری می‌کند.

شکستگی‌های جدی

این شکستگی‌ها معمولا به حدی قوی هستند که باعث آشکار شدن عصب دندان می‌شوند. این شرایط معمولا باعث ایجاد حساسیت و دردناکی دندان می‌شود. در این مواقع احتمال دارد که بخش شکسته شده دندان خونریزی کند. برای درمان دندان آسیب دیده در این شرایط بهتر است عصب آسیب دیده دندان ترمیم و عصب کشی شود و در آخر برای عملکرد بهتر دندان روکش شود.

شکستگی‌های عمودی یا  ریشه دندان

این شکستگی‌ها از ریشه دندان شروع شده و تا سطح جونده دندان ادامه پیدا می‌کنند. این نوع از شکستگی‌ها بسیار دردناک بود چرا که ممکن است عفونی و ملتهب شوند.  بهترین راه درمان برای این موارد کشیدن دندان است و برای جایگزینی دندان کشیده از بریج دندان و یا ایمپلنت دندان استفاده می‌شود.

شکستگی ناشی از پوسیدگی

گاهی دندان در اثر پوسیدگی ضعیف شده و به تدریج ترک برداشته و یا شکسته می‌شود. در این شرایط دندانپزشک بهترین راه درمان را پس از بررسی پوسیدگی و شکستگی توصیه می‌کند.

بعد از شکستگی دندان چه باید کرد

  • در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و نسبت به ترمیم ان اقدام کنید.
  • دهان خود را با آب گرم بشویید.
  • برای جلوگیری از خونریزی با کمک یک گاز استریل بر روی ناحیه خونریزی فشار بیاورید.
  • برای کاهش درد و تورم از کمپرس آب یخ استفاده کنید.
Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.