02144444103
چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

26 آبان 97 اصطلاحات دندانپزشکی

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

این مقاله بسیار مهم در مورد چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود ، است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک شبانه روزی مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر و ارتودنسی نیز ارائه می شود. آیا سلامت دهان حتی مهم تر از آن است که فکر می کنیم؟ خوب، تحقیقات جدیدی از فنلاند به ارتباطی شگفت انگیز بین بیماری لثه و توسعه برخی از سرطان ها اشاره کرده است. و حتی بدتر از آن، به خطر مرگ مرتبط با سرطان مرتبط است.

پریودونتیت یا بیماری لثه توسط التهاب بافت اطراف پایه دندان یا لثه مشخص می شود.

در مراحل پیشرفته تر، پریودنتیت ممکن است منجر به تخریب لثه ها شود و حتی شروع به حمله به استخوان هایی که دندان ها را در جای خود قرار داده اند.

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری 47.2 درصد از بزرگسالانی که در ایالات متحده بیش از 30 سال سن دارند، دارای نوعی از پریودنتیت هستند. با افزایش سن، این میزان افزایش می یابد، به طوری که 70.1 درصد از بزرگسالانی که بیش از 65 سال سن دارند، این بیماری را دارند.

به نظر می رسد که زندگی با علائم پریودونتیت به اندازه کافی سخت نباشد، محققان دانشگاه هلسینکی و بیمارستان دانشگاه هلسینکی هر دو در فنلاند، با همکاران خود از کارولینسکا Institutet در سوئد، نشان داده اند که باکتری هایی که برای این بیماری سرزنش می کنند همچنین ممکن است باعث ایجاد نوع خاصی از سرطان شود – مخصوصا سرطان پانکراس.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان

باکتری های لثه و تومورهای سرطانی

می توان اشاره کردند که Treponema denticola و برخی از سرطانهای دستگاه گوارش، مانند سرطان پانکراس، یک آنزیم دارند: پروتئیناز چپ تریپسین تپپونما دنتیکولا (Td-CTLP).

این آنزیم که در برخی از تومورهای سرطانی مشاهده شده است، معمولا در دهان دیده می شود و به عنوان عامل اصلی تقویت کننده در بیماری لثه عمل می کند.

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

در ادامه، محققان مکانیسم های مولکولی را در بازی بررسی کردند که ممکن است ارتباط بین باکتری مسئول پریودنتیت و توسعه تومورهای سرطانی در جاهای دیگر بدن را توضیح دهد.

آنها دریافتند که Td-CTLP می تواند سایر آنزیم ها (pro-MMP-8 و pro-MMP-9) را فعال کند که سلول های سرطانی آن به عنوان یک وسیله جابجایی استفاده می شود که اجازه می دهد تا سلول های سالم را تحت تأثیر قرار دهد.

“علاوه بر این،” نویسندگان می گویند، “آزمایشات آزمایشگاهی ما شواهدی را ارائه می دهند که Td-CTLP نشان دهنده فعالیت ایمنی مونوژن است که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و تنظیم سرطان زایی داشته باشد”.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت

این بدان معنی است که آنزیم Td-CTLP همچنین می تواند واکنش سیستم ایمنی را از طریق اثر آن بر مهار کننده های آنزیم، که مولکول هایی است که معمولا فعالیت آنزیم را کم می کند، از بین می برد. بدین ترتیب Td-CTLP آنزیم های سرطانی را به خطر می اندازد.

“عوامل ویروسی در دهان”

علاوه بر این، Sorsa و یک تیم دیگر از محققان یک مطالعه تکمیلی را انجام دادند، این بار در بررسی ارتباط میزان بروز پریودنتیت با میزان مرگ و میر مرتبط با سرطان.

تحقیقات جدید – که در هفته گذشته در مجله بین المللی سرطان منتشر شده است – ارتباط مثبتی بین این دو یافته است.

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

چگونه بیماری لثه می تواند منجر به سرطان شود

برای این مطالعه، Sorsa و همکارانش داده های خود را از 68،273 بزرگسال در طی 10 سال بررسی کردند. آنچه که آنها پیدا کردند یک ارتباط قوی بین تشخیص بیماری لثه و مرگ ناشی از سرطان پانکراس بود.

با بررسی دو مطالعه، تیم نتیجه گیری می کند که ویژگی التهاب پریودنتیت ممکن است باکتری های مضر برای سفر به قسمت های دیگر بدن را راحت تر کند، به این ترتیب عوامل ویروانی چون CTLP به عنوان تقویت کننده ای برای سلول های سرطانی عمل می کنند .

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی کودکان

به همین دلیل، کلینیک دندانپزشکی تاج ، مردم را تشویق می کنند تا توجه بیشتری به سلامت دهانشان داشته باشند، زیرا پیشگیری از بیماری های دهان نیز می تواند پیشگیری از نتایج جدی تر سلامت مانند سرطان باشد.

کلینیک دندانپزشکی تاج نتیجه می گیرد: “در دراز مدت، این برای جامعه بسیار مقرون به صرفه است.”

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید
رزرو آنلاین نوبت

source

دیگر مقالات مفید کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج :

ونیر

فواید نخ دندان برای لثه ها و سلامت دندان

بروکسیسم شبانه چیست؟

قبل از خواب مسواک بزنیم یا نه؟

نقش دنتین در دندان چیست؟

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.