02144444103
فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

5 آبان 97 اصطلاحات دندانپزشکی

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

این مقاله بسیار مهم در مورد (فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است) است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک شبانه روزی مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر و ارتودنسی نیز ارائه می شود. اکثر ما می دانیم که بهداشت دهان و دندان ناچیز می تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و نفس بد بکشد – اما مسواک زدن دندان های شما نیز می تواند عواقب بیماری های جدی تر داشته باشد.

بیماری آلزایمر

در سال 2010، محققان دانشگاه نیویورک (NYU) نتیجه گرفتند که بین التهاب لثه و بیماری آلزایمر ارتباطی وجود دارد، پس از بررسی 20 سال اطلاعات مربوط به انجمن.

با این حال، تعداد شرکت کنندگان در مطالعه NYU نسبتا پایین بود. محققان داده های 152 نفر از افراد مورد مطالعه در مطالعه پیری گلوتروپ را بررسی کردند که به بررسی سلامت روانشناختی، پزشکی و دهان در زنان و مردان دانمارکی می پردازند. این مطالعه یک دوره 20 ساله را سپری کرد و در سال 1984، زمانی که افراد بالای 70 سال بودند، به پایان رسید.

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

در مقایسه با عملکرد شناختی در سن 50 و 70، تیم NYU دریافت که بیماری لثه در سن 70 سالگی به شدت با نمرات پایین عملکرد شناختی مرتبط است. شرکت کنندگان در این مطالعه 9 بار احتمال بیشتری داشتند که در محدوده پایین تر از آزمون شناختی – «آزمون نماد رقم» (DST) – اگر التهاب لثه ها را داشته باشند. اگر چه در این مطالعه عوامل بالقوه مانند چاقی، سیگار کشیدن و ریزش دندان که به التهاب لثه مرتبط نیستند، در رابطه با التهاب لثه نیز وجود دارد. 

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان

تجزیه و تحلیل های انجام شده

تجزیه و تحلیل نشان داد که یک باکتری – Porphyromonas gingivalis – در نمونه مغز آلزایمر وجود داشت، اما در نمونه های مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود نداشت. جالب بود که P. gingivalis معمولا با بیماری لثه مزمن مرتبط است.

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

این تیم در سال 2014 با تحقیق موش جدید، این نتایج را دنبال کرد و نتایج آن در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد. اخبار پزشکی امروز با همکاری نویسنده دکتر سیام کینگ سینگرو در رابطه با یافته ها صحبت کرد.

دکتر سینگرو می گوید که شواهد علمی کافی برای نشان دادن این است که دو تا از سه باکتری باعث ایجاد بیماری می شوند (یا “حرکتی”) و به طور مداوم در بافت مغزی یافت می شوند.

او می گوید: “این باکتری های متحرک می توانند دهان را ترک کنند و از طریق دو مسیر اصلی وارد مغز شوند.” “آنها می توانند از توانایی حرکت خود برای مستقیما وارد مغز استفاده کنند. یکی از راه های انجام شده این است که اندام هایی را که مغز و ریشه دندان را متصل می کنند، ردیابی کنند. راه دیگری ورود غیر مستقیم به مغز از طریق سیستم گردش خون است.”

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی کودکان

سرطان پانکراس

یک تیم تحقیقاتی از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، MA، اولین بار در سال 2007 برای اثبات ارتباط بین بیماری لثه و سرطان پانکراس گزارش داد.

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

نوع التهاب لثه ای مرتبط با سرطان پانکراس در این مطالعه پریودنتیت است که بر بافتی که از دندان ها حمایت می کند و می تواند باعث از دست رفتن استخوان در اطراف پایه دندان ها شود.

نوع دیگری از بیماری لثه – گنگی ویت؛ جایی که بافت اطراف دندان ها ملتهب می شود – با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط نداشت. با این حال، گینوییت ممکن است به پریودنتیت منجر شود در صورت مداخله. گینوییت زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در پلاک اطراف پایه دندان ها به علت بهداشت بد دندان ایجاد می شوند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت

بیماری قلبی

شاید بهتر است ارتباط بین بهداشت دهان و بیماری قلبی باشد.

در سال 2008، MNT در تحقیقات تیم های مشترک در دانشگاه بریستول انگلستان و کالج سلطنتی جراحان در دوبلین ایرلند گزارش داد که افرادی که دارای لکه های خونریزی از بهداشت دهان و دندان فقیر هستند می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

فراتر از پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دندان مهم است

محققان دریافتند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد زیرا – در افرادی که دچار خونریزی لثه هستند – باکتری های دهان قادر به وارد شدن به جریان خون می شوند و به پلاکت ها می چسبند، که پس از آن می تواند لخته شدن خون ایجاد شود، جریان خون را به قلب متوقف می کند.

دکتر استیو Kerrigan از کالج سلطنتی جراحان گفت: “دهان احتمالا جسور ترین مکان در بدن انسان است، توضیح داد که تا 700 نوع مختلف باکتری موجود در دهان ما وجود دارد.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید
رزرو آنلاین نوبت

source

دیگر مقالات مفید کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج :

ونیر

فواید نخ دندان برای لثه ها و سلامت دندان

بروکسیسم شبانه چیست؟

قبل از خواب مسواک بزنیم یا نه؟

نقش دنتین در دندان چیست؟

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.