02144444103
بیماری زبان سبز

هفت علت زبان سبز

26 خرداد 99 اصطلاحات دندانپزشکی

مشکل سبز شدن زبان یا همان زبان سبز پس از خوردن یا نوشیدن چیزی که دارای رنگ سبز است (چه طبیعی چه صناعی مانند رنگ های خوراکی) بیشتر رخ میدهد. علاوه بر این، عفونت و یا رشد بیش از حد میکروب های خاص نیز اغلب علت یک زبان سبز است، اگرچه علل دیگری نیز برای توجیه این مساله وجود دارد. علائم یک زبان سبز معمولا پس از درمان شرایط زیر اتفاق می افتد. این مقاله را از تخصصی ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد (تاج دنتال) مطالعه کنید تا با تعریف دقیق هفت علت زبان سبز، علل، علائم به همراه نحوه برطرف کردن این مشکل اطلاعات ارزشمندی به دست بیاورید.

هفت علت زبان سبز

شرایط و حتی بیماری های مختلف ممکن است یک زبان سبز را ایجاد کند. برخی از مهمترین شرایط در این خصوص که علاوه بر تغییر رنگ زبان, باعث بر هم خوردن اصول اصلاح طرح لبخند نیز میشوند در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند:

برفک دهانی

در بعضی موارد، ایجاد میکروب یا بهداشت دهان ضعیف, منجر به عفونت میشود. کاندیدا آلبیکنس، نوعی مخمر طبیعی است که معمولا توسط باکتری های دیگر متعادل است. ریزش دهان هنگامیکه این مخمر در دهان و زبان غلبه می کند ، اتفاق می افتد. این مشکل ممکن است در حوزه دندانپزشکی کودکان بیشتر مورد توجه باشد.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

برفک معمولا باعث می شود که زبان یک ظاهر سفید داشته باشد، اما بسته به اینکه عفونت چگونه رشد می کند، ممکن است در طول زمان رنگ سبز تغییر کند. برفک همچنین باعث بروز مشکلات زیر نیز میشود:

 • ضربه و یا تغییر در بافت در زبان یا لوزه ها
 • درد در دهان
 • مشکل یا درد در زمان بلع
 • خونریزی بر اثر غذا، یا توسط دندان یا مسواک بریده شود

لوکوپلاکیا

لوکوپلاکیا سبب ایجاد یک لکه سفید در دهان یا زبان می شود که ممکن است در طول زمان سبز شود یا تغییر رنگ داده شود. لوکوپلاکیا اغلب با مصرف الکل یا دخانیات مرتبط است همچنین ممکن است شکست ایمپلنت دندان باعث بروز این مشکل شود.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

لوکوپلاکیا معمولا بی درد و بی ضرر است. پزشکان هنوز هم می خواهند آن را به طور منظم نظارت کنند زیرا بعضی از موارد لکوپالاکیا ممکن است سرطانی باشد .

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان

زبان مودار

زبان مودار یک حالت بی ضرر است که سبب تغییر ظاهر زبان و معمولا ایجاد زبان سبز رنگ می شود. این امر به دلیل ایجاد سلول های کراتین رخ می دهد که پروتئین هایی هستند که موهای انسان را تشکیل می دهند. این ساختار می تواند به زبان بافتی خشن و مودار بدهد. این سطح خشن همچنین زمینه ای عالی برای رشد قارچ ها و باکتری دهان و دندان را فراهم می کند که می تواند زبان سبز را نیز ایجاد کند.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

زبان مودار در افراد مسن بیشتر از سایر افراد دیگر رایج است، هرچند که در هر سنی ممکن است رخ دهد. زبان مودار علاوه بر سبز شدن ممکن است علایم دیگر را شامل شود:

 • طعم عجیب و غریب در زبان
 • احساس خارش یا ضعف در هنگام بلعیدن می تواند بدتر شود
 • بوی بد دهان
 • مشکل خوردن غذا یا تغییر در جوانه های طعم

عوامل موثر بر زبان مودار عبارتند از: بهداشت دهان و دندان مخصوصا زمانی که یکی از پروسه های دندانپزشکی زیبایی مانند ونیر دندان را انجام داده اید و به  بهداشت دهان و دندان رسیدگی نمیکنید. استفاده از داروهای خاص مانند آنتی بیوتیکها و یا تنباکو و کافئین نیز همینگونه است.

زبان جغرافیایی

زبان جغرافیایی یک وضعیت و بیماری بی ضرر است که موجب بروز دایره هایی در زبان می شود. این تکه ها اغلب به نظر می رسد به عنوان یک نقطه قرمز تیره با یک مرز بال سفید در ابتدا، اما آنها ممکن است در طول زمان تغییر رنگ بدهند. این ضایعات همچنین ممکن است در طول زمان شکل یا مکان را تغییر دهند و اغلب ناپدید می شوند و دوباره ظاهر می شوند.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

زبان جغرافیایی ممکن است علایم دیگری مانند احساس سوزش در دهان یا ناراحتی در هنگام غذا خوردن، مخصوصا هنگام خوردن غذاهای تند و یا اسیدی باشد. زبان نیز ممکن است به مواد شیمیایی در محصولات دهان و دود سیگار حساس باشد.

لیکن پلان

لیکن پلان یک اختلال در سیستم ایمنی است که می تواند باعث بروز خارش و تغییر رنگ زبان شود. زبان به طور معمول سفید می شود، اما اگر باکتری یا قارچ شروع به رشد کند، ممکن است یک رنگ سبز و در نهایت زبان سبز ایجاد کند. برخی از محصولات خوراکی، غذاها و نوشیدنی ها همچنین ممکن است مسئول تغییر رنگ باشند.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

لیگن پلان همچنین ممکن است ضایعات سفید در دهان را ایجاد کند، که می تواند رنگ را بسته به اینکه غذاهایی که فرد مصرف کرده, باعث شود باکتری ها شروع به تکثیر کنند، و زبان تغییر رنگ می دهد. این ضایعات ممکن است دردناک باشد و اغلب باعث سوزش زبان و دهان میشود که سبب ایجاد زبان سبز میشود.

سیفلیس

سیفلیس نوعی عفونت باکتریایی است که می تواند در طی بارداری از نظر جنسی انتقال یابد یا از مادر به کودک منتقل شود. بنابراین در صورت مشاهده علائم, لازم است که حتما به یک متخصص دندانپزشک بارداری که در زمینه  دندانپزشکی  بارداری فعال است مراجعه کنید.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

سفلیس میتواند در طول زمان باعث ایجاد علائمی مانند سبز شدن زبان یا تغییر رنگ های دیگر شود. این مشکل در صورتی که درمان نشود باعث ایجاد زخم های متعددی در سطح زبان و دهان میشود. پزشکان معمولا برای درمان سیفلیس، پنی سیلین را تجویز می کنند.

سرطان زبان

گرچه این بیماری بسیار شایعتر از عفونت دهان است، اما سرطان دهان نیز ممکن است علایم مشابهی با آن ایجاد کند. یکی از نشانه های سرطان دهانی، درد, زخم یا ضایعه در زبان است که نمی تواند درمان شود.

این درد ممکن است بسته به محصولات خوراکی که فرد مصرف می کند و مواد غذایی و نوشیدنی که مصرف می کنند، تغییر کند یا باکتری ها شروع به جمع شدن در روی زبان کنند.

هفت علت زبان سبز

هفت علت زبان سبز

سرطان دهان علاوه بر موارد بالا معمولا علائم دیگری نیز ایجاد می کند، سایر علائم سرطان دهان که باعث ایجاد زبان سبز رنگ یا سبز شدن زبان میشوند عبارتند از:

 • ایجاد ناهمواری در سطح زبان
 • درد مداوم زبان
 • خونریزی در زبان و بیماری لثه 
 • دندان های شل یا لث شدن دندان ها
 • کاهش وزن به دلایل نامعلوم
 • تکه های رنگی روی زبان که ممکن است سبز، سفید یا صورتی باشند
 • احساس خارش یا سوزش در لبها، چانه یا گردن
 •  گلودرد یا درد فک

علل دیگری که میتوانند باعث تغییر رنگ زبان و یا زبان سبز شوند

سایر علل احتمالی برای توجیه علت و چون و چرایی زبان سبز عبارتند از:

 • سطح پایین بهداشت دهان و دندان
 • مصرف برخی آنتی بیوتیک ها
 • عفونت گلو یا دستگاه تنفسی فوقانی که به زبان منتقل میشود
 • خروج ترشحات از بخش های مختلف گلو و دهان
 • مصرف مواد مخدر
 • تغییر رنگ موقت ناشی از رنگ خوراکی بکار رفته در آب نبات، شیرینی و یا محصولات بهداشت دهان و دندان است
 • تغییرات موقت رنگ ناشی از مکمل ها یا غذاهای حاوی کلروفیل
 • استفاده از روکش های دندانی (ونیر دندان) غیر استاندارد و ارزان (برخی از مراکز دندانپرشکی به درخواست مراجعین از ارزانترین و بی کیفیت ترین لمینت دندان، ونیر کامپوزیت دندان و سایر روکش های دندانی استفاده میکنند که دچار رنگ پذیری میشوند. زبان با برخوررد با این رنگ که روی کامپوزیت دندان است دچار رنگپذیری میگردد)
 • عفونت ناشی از شکست ایمپلنت دندان
پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید
رزرو آنلاین نوبت
Scroll Now
تعداد 2

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟