02144444103
درک حساسیت لثه (پریودنتال)

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

22 مهر 97 اصطلاحات دندانپزشکی

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

این مقاله بسیار مهم در مورد درک حساسیت لثه (پریودنتال) است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک شبانه روزی مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر و ارتودنسی نیز ارائه می شود. دهان یک سیستم اکوسیستم قابل توجه است که به مدت صدها سال از نزدیک توسط محققان مورد مطالعه قرار گرفته است. بافتهای دهانی خود همراه با میلیون ها موجودات باکتری زندگی می کنند، اغلب اوقات در همکاری های خوش بینانه زندگی می کنند. با این حال گاهی اوقات این همزیستی به یک جنگ تمام عیار تبدیل می شود که به عنوان بیماری پریودنتال شناخته می شود.

بیماری پریودنتال به هر گونه بیماری (در واقع چندین) اشاره دارد که در مناطق اطراف دندان تاثیر می گذارد (از لاتین “peri” – اطراف و یونانی “odont” – دندان). پریودنتولوژی متخصص مربوطه است که این ساختارهای حمایت کننده از دندان ها را مطالعه می کند – از جمله بافت های لثه ، لگن پریودنتال که دندان را در سوکت خود و استخوان های زیرین آن متصل می کند. پریودنتیکس تخصص دندانپزشکی اختصاص داده شده به درمان و پیشگیری از بیماری پریودنتال است.

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

بیشتر بخوانید: Pediatric Dentistry (دندانپزشکی کودکان)

بافت پریودنتال به طور قابل توجهی در میان بافت های بسیار مورد بررسی در بدن است. مشارکت محققان از بسیاری از زمینه ها به دانش ما از عملکردهای بهداشتی و بدنامی دهان و کلی اضافه شده است. در حالی که بیماری های پریودنتال ممکن است به دهان محدود شود، ممکن است اثر آن ها نباشد: تحقیق در حال بررسی رابطه بین سلامت پریودنتال و سلامت عمومی است. عوامل خطر شناختی برای بیماری های پريودنتال عبارتند از سيگار و ديابت. شواهد نشان می دهد که ارتباط بین بیماری های شدید پریودنتال، بیماری های قلبی عروقی (قلب و سکته مغزی) و مادران نوزادان مبتلا به کمبود زایمان زودرس است.

پريودنتيست ها چندين روش موثر براي توقف يا ريشه کن کردن انواع مختلف بيماري هاي پريودنتال را ايجاد کرده اند. با این حال، موثرترین درمان پیشگیرانه است که توسط بیمار انجام می شود.

پلاک دندان: قلب اصلی در بیماری پریودنتال

وان Leewenhoek، دانشمند هلندی قرن 17 و مخترع اولین میکروسکوپ، اولین کسی بود که باکتری های زنده را به عنوان “حیوانات” شناخته بود. او دندان پوسیدگی دندان را به عنوان منبع باکتریایی مشاهده کرد و ارتباط آن را با بهداشت دهان و دندان و بیماری لثه یافت.

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

در طول چهار قرن آینده دانش درباره رابطه بین پلاک غنی با باکتری و بیماری پریودنتال به طور پیوسته پیشرفت می کند. مطالعات انجام شده در دهه های 1950 و 1960، به شدت به این درک کمک کرده اند: با نگاهی به جمعیت های بزرگ جمعیت های مختلف در طول زمان، محققان پیوند روشن و غیرمستقیم بین پاکیزگی دهان، پوسیدگی دندان (باکتری) روی دندان ها و زمانی که آن حضور داشت. بیشتر تنوع در سطوح بیماری می تواند به تنهایی توسط پلاک باکتری به حساب آید، بقیه مربوط به عوامل دیگر مانند رژیم غذایی، تغذیه، عوامل نیت و سایر متغیرها است. ارتباط بین سیگار کشیدن و بیماری های پریودنتال نیز با سیگاری ها نشان می دهد که از دست دادن استخوان ها بدتر و سریع تر از افراد غیر سیگاری است.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان

درک بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال، و یا بیماری لثه به عنوان آن معمولا به نام، واقعا یک گروه از بیماری ها با نتایج یکسان است؛ التهاب لثه (گینوییت)، تخریب لگن پریودنتال، از دست دادن استخوان پشتیبانی و در نهایت از دست رفتن دندان. در غیاب بهداشت دهان و دندان، تقریبا همه افراد گینه وییت را توسعه می دهند؛ با این حال، فقط حدود 10 تا 15 درصد از افراد مبتلا به بیماری پیشرفته پرتوودنتال هستند که با از دست رفتن استخوان های حمایتی و از دست رفتن دندانها در آینده جلوگیری می شود.

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

درک حساسیت لثه (پریودنتال)

بی احتیاطی می تواند تفاوت را ایجاد کند

اگر بیماری پریودنتال دارید، تمام نشده است. به یاد داشته باشید، دندان های شما به معنای آخرین زمان زندگی است. تشخیص زودهنگام و درمان بیماری پریودنتال نیز در حفظ دندان ها برای زندگی ضروری است.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید
رزرو آنلاین نوبت

source

دیگر مقالات مفید کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج :

ونیر

فواید نخ دندان برای لثه ها و سلامت دندان

بروکسیسم شبانه چیست؟

قبل از خواب مسواک بزنیم یا نه؟

نقش دنتین در دندان چیست؟

جهت رزرو نوبت در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.