02144444103
بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری
بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

13 اسفند 98 مقالات

بهداشت دهان و دندان در هر شرایطی و در هر سنی مهم است، اما دندانپزشکی در بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است.

در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی مادر، خطر ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان افزایش می‌یابد. در این دوران لثه‌ها کمی آسیب پذیر‌تر می‌شوند که در صورت بی توجهی در بهداشت دهان، لثه‌ها تحریک، ملتهب و دچار خون ریزی می‌شوند. از آنجا که سلامت دهان مادر ارتباط نزدیکی با سلامت جنین دارد، رعایت نکاتی بسیار ساده می‌تواند به سلامتی مادر در دوران بارداری و پس از آن کمک قابل توجهی کند.

بنابراین به زنان باردار توصیه می‌شود به طور منظم به دندانپزشک مراجعه و در صورت هرگونه تغییر در بافت لثه و دندان‌های خود با پزشک متخصص مشورت کنند.

از جمله بیماری‌ها و مشکلاتی که ممکن است در این دوره به وجود آید عبارتند از:

تومور حاملگی یا تومور لثه

گاهی اوقات تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تغییر حجم لثه می‌شود که به این بافت تغییر حجم یافته و ملتهب تومور حاملگی می‌گویند. این تومور بدون ضرر و خوش‌خیم است که در سه ماهه دوم بارداری برای بعضی از بانوان اتفاق می‌افتد. این مشکل ممکن است پس از تولد نوزاد از بین برود ولی اگر برای فرد مشکلاتی در خوردن و آشامیدن ایجاد کند باید حتما به دندانپزشک مراجعه کند.

ژنژیویت حاملگی

شایع‌ترین بیماری در دوران بارداری ژنژیویت است که در اثر این بیماری بافت سطحی لثه ملتهب می‌شود. در دوران بارداری به علت بالا رفتن سطح بعضی از هورمون‎ها این بیماری تشدید می‌یابد. اقدامات بهداشتی دهان و دندان از جمله مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و همچنین استفاده از دهانشویه‌های مناسب و مراجعه به دندانپزشکی برای حل این مشکل توصیه می‌شود.

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

پیشگیری و مراقبت در دوران بارداری

اگر قصد باردار شدن دارید بهتر است قبل از آن از سلامت دهان و دندان خود مطمعن شوید. تحقیقات و بررسی‌ها نشان از ارتباط بین بیماری لثه و زایمان زودرس دارد. چرا که بیماری‌های دهان و دندان به علت افزایش سطح هورمون‌های زنانه و واکنش به جرم و پلاک‌ دندان تشدید می‌یابند و در نتیجه باعث زایمان زودرس و مشکلات دیگری می‌شود. بنابراین باید در خصوص درمان چنین مشکلاتی اقدام کرده و به دندانپزشکی مراجعه کنند.

تشکیل پلاک روی دندان‌ها در دوران بارداری سریع‌تر و راحت‌تر رخ می‌دهد بنابراین از جمله مراقبت‌هایی که در این دوران ضروری بوده شامل موارد زیر می‌باشد:

  • دو بار مسواک زدن در روز را بعد از خوردن هر وعده غذایی و حتی بعد از حالت تهوع‌های صبحگاهی
  • استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن و خارج کردن باقی مانده مواد غذایی از بین دندان‌ها
  • استفاده از محلول دهان‌شویه به منظور جلوگیری از التهاب لثه
  • انتخاب رژیم غذایی مناسب
  • محدود کردن مصرف نوشیدنی‌های و خوردنی‌های شیرین
  • مراجعه منظم به دندانپزشکی
  • در صورت نیاز به درمان‌های دندانپزشکی در دوران بارداری بهترین زمان سه ماهه دوم بارداری است.

طبق تحقیقات انجام شده، برنامه‌های مراقبتی از دهان و دندان در زنان باردار تاثیرات مثبتی بر وضعیت دندان‌های کودکشان در سنین 3، 6 و 14سالگی دارد. این یافته اهمیت پیشگیری از مشکلات دهان ودندان در زنان باردار را در کاهش پوسیدگی دندان کودکان در سال های دورتر مورد تأیید قرار می دهد.

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.