+98 2144 44 41 03
پروتز های انعطاف پذیر چیست؟

پروتز های انعطاف پذیر چیست؟

25 شهریور 97 اصطلاحات دندانپزشکی پروتز دندان زیبایی
این مقاله در مورد دندان های انعطاف پذیر است. امیدواریم با
مطالعه این مقاله به اطلاعات مفیدی دست بیابید.برای مشاوره با
متخصصین کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید، در این کلینیک
خدمات دیگری نظیر ایمپلنت ،ونیر،دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی
نیز ارائه میشود.

پروتز های انعطاف پذیر

از دست دادن دندان ها چه به علت بیماری و چه به علت صانحه به این معنی نیست که از لبخند خود خداحافظی کردید. پروتزهای دندانی و ایمپلنت های دندانی دو گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد، یا دندانپزشک شما نیز ممکن است پروتز های انعطاف پذیر را توصیه کند. این پروتزهای تخصصی ساخته شده از مواد نرمتر از پروتزهای معمولی هستند و می تواند گزینه بهتری باشند.

دندان مصنوعی چیست؟

ترکیبات پرسلن، رزین های اکریلیک، نایلون و کبالت کروم برای ساخت پروتزهای مورد استفاده قرار می گیرند. پرسلن مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان ماده ترجیحی برای ساخت دندان های دندان مصنوعی، اما رزین در محبوبیت پذیرفته شده است زیرا سبک تر و ارزان تر است و به دندان های مصنوعی بهتر می چسبند.

بسیاری از پروتزهای پایه از رزین های اکریلیک یا کبالت کروم ساخته شده اند. مزیت استفاده از رزین آکریلیک این است که می توان آن را در ترکیب با لثه های بیمار رنگ کرد، اما اگر متوقف شود، متاستاز کمتر است. گزینه سوم یک پایه دندان مصنوعی انعطاف پذیر ساخته شده از نایلون است.


بیشتر بخوانید »»» پالپوتومی در بزرگسالان


مشکل با پروتزهای معمولی

پروتز های انعطاف پذیر چیست؟

پروتز های انعطاف پذیر چیست؟

پروتزهای انعطاف پذیر به جلوگیری از بسیاری از مشکلاتی که پروتزهای منظم ایجاد می کنند، کمک می کند. پروتزهایی که دارای رزین سفت و سخت و یا پایه فلزی می باشند می توانند در برخی از موارد استفاده شوند. بیمار باید به یادگیری نحوه نگهداری آنها در محل و گونه ها و زبان نیز توجه کند. پروتزهای جدید اغلب باعث درد و تحریک در روزهای اولیه می شوند و بیماران باید یاد بگیرند که چگونه آنها را با دقت تمیز نگه می دارند تا از شکستگی جلوگیری کنند.

مزایای پروتزهای انعطاف پذیر

پروتزهای انعطاف پذیر برای بیمارانی که نمیتوانند یا نمیخواهند از پروتزهای معمولیاستفاده کنند ، یک راه حل هستند . واضح ترین مزیت این است که آنها شفاف هستند، و احتمال اینکه بشکنند کم تر است. انجمن بریتانیا از تکنولوژی دندانپزشکی بالینی، مزایای دیگری را ذکر می کند:

  • آنها به لثه ها وصل می شوند و نیازی به چسباندن فلز یا چسب های فلزی ندارند تا آنها را در محل نگهداری کنند.
  • ماده روشن است و رنگ طبیعی لثه و دندان را نشان می دهد.
  • آنها نسبت به پروتز های معمولی زودتر تولید می شوند

بررسی ای که در مجله IOSR دندانپزشکی و پزشکی منتشر شده مزایای این پروتزهای تخصصی را ذکر می کند. راحتی یک مزیت عمده است و بیماران اغلب در پروتز های انعطاف پذیر جویدن را راحت تر از پروتزهای معمولی می کنند. برخی از بیماران به رزین های آکریلیک، نیکل یا سایر مواد در پروتزهای سنتی آلرژی دارند و بعضی از آنها دچار افتادن دهانشان شده اند. برای این بیماران پروتز های انعطاف پذیر ممکن است تنها نوعی باشد که می توان آن را پوشید. دندانپزشکان نیز ممکن است آنها را به بیمارانی که مدت زمان طولانی دندان هایشان را از دست داده اند، توصیه کنند.


بیشتر بخوانید »»» آیا شیر برای دندان های شما مناسب است؟


معایب پروتز انعطاف پذیر

اگر چه پروتزهای انعطاف پذیر نمی شکنند، بیماران باید با دقت آنها را تمیز کنند. پایه انعطافپذیری نسبت به نوع معمولی باکتری بیشتری جذب می کنند و هر روز باید جرم هارا از دندان ها پاک کنید و تمام آنها را با مسواک و آب گرم بشویید تا آنها را تازه نگه دارید و از دهانشویه استفاده کنید، . هر دندان باقی مانده را دوبار در روز بشویید .

پروتزهای انعطاف پذیر یکی از گزینه های موجود برای جایگزینی دندان های طبیعی هستند. اگر فکر می کنید ممکن است انتخاب مناسب شما باشد، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

source

Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.