02144444103

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

15 شهریور 97 اصطلاحات دندانپزشکی

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

این مقاله بسیار مهم در مورد دندان مصنوعی (پروتز دندان) است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر و ارتودنسی نیز ارائه می شود. پروتز ها جایگزین دندان های از دست رفته می شود که می توانند خارج شوند و دوباره به دهان شما برسد. در حالیکه پروتزهای دندانی بعضی وقتها استفاده میشوند و هرگز دندانهای طبیعی خود را دقیقا نمیشناسند، پروتزهای امروز طبیعی و راحت تر از همیشه هستند.

دو نوع اصلی از پروتزها وجود دارد: کامل و جزئی. دندانپزشک شما به شما کمک خواهد کرد که نوع دندان مصنوعی را که برای شما مناسب است انتخاب کنید، بر اساس این که آیا تمام دندان های شما جایگزین خواهد شد و یا هزینه های مربوط به آن است.

دندان مصنوعی چگونه کار می کند؟

با دندان مصنوعی کامل، پایه اکریلیک گوشتی رنگ بر روی لثه های شما قرار می گیرد. پایه دندانپزشکی بالا، کام (سقف دهان شما) را پوشش می دهد، در حالی که دندان مصنوعی پایینی مانند یک فرانسوی است که زبان شما را می گیرد.

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی در آزمایشگاه دندانپزشکی از برداشتهایی که از دهان شما گرفته شده سفارشی شده است. دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد که کدام یک از سه نوع پروتزهای زیر را برای شما شرح داده است.


بیشتر بخوانید : وقتی دندان مصنوعی بهترین گزینه شماست


 • پروتز کامل متعارف

  یک دندان مصنوعی کامل در دهان شما قرار داده می شود پس از آنکه هر دندان باقی مانده برداشته شود و بافت ها شفا داشته باشند. شفا ممکن است چند ماه طول بکشد، در طی آن شما بدون دندان هستید.

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

 • پروتز کامل

  یک دندان مصنوعی کامل بلافاصله پس از حذف دندان های باقی مانده وارد می شود. (دندانپزشک شما اندازه گیری ها را انجام می دهد و مدل های فک خود را در طی یک بازدید قبلی ایجاد می کند). در حالیکه پروتزهای کامل به نفع هرگز نیازی به داشتن دندان های شما نیست، باید چند ماه پس از قرار دادن آنها از بین برود. دلیل آن این است که استخوان هایی که دندان ها را پشت سر می گذارند اصلاح می شود.

 

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

 • پروتز جزئی

  دندان مصنوعی جزئی بر روی یک چارچوب فلزی متصل است که به دندان های طبیعی شما متصل است. گاهی اوقات تاج روی برخی از دندان های طبیعی خود قرار می گیرد و به عنوان لنگر برای پروتز عمل می کند. پروتزهای جزئی یک جایگزین قابل جابجایی برای پل ها را ارائه می دهند.

بعد از چند مدت می توان از دندان مصنوعی استفاده کرد؟

پروتزهای جدید ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه اول ناخوشایند یا ناراحت کننده باشند. غذا خوردن و صحبت کردن با پروتزها ممکن است کمی تمرین بخواهد. احساس بزرگ یا سستی غیر معمول نیست، در حالی که عضلات گونه ها و زبان شما یاد می گیرند پروتزهای خود را در محل نگهداری کنند. جریان بیش از حد بزاق، احساس اینکه زبان اتاق کافی ندارد و تحریک یا درد جزئی نیز غیر معمول نیست. اگر دچار تحریک شدید، دندانپزشک خود را ببینید.

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی آخر چه مدت طول می کشد

در طول زمان، دندان مصنوعی شما نیاز دارد دوباره بازسازی شود. جابجایی به معنی ایجاد یک پایه جدید در حالی که حفظ دندان های مصنوعی. همچنین، به سن شما، دهان شما به طور طبیعی تغییر می کند. این تغییرات پروستات شما را خنثی می کند، باعث سخت شدن جویدن و سوزاندن لثه ها می شود. حداقل باید دندانپزشک خود را سالانه برای بازرسی ببینید.


بیشتر بخوانید : پروتز دندان و انواع آن


در اینجا نکاتی برای مراقبت از پروتزهای شما وجود دارد:

 • هنگام برخورد با پروتز های خود، روی یک حوله ای یا کاسه ای از آب قرار دهید. پروتزها حساس هستند و ممکن است در صورت افتادن خراب شوند.
دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی (پروتز دندان)

 • اجازه ندهید پروتزهای خود خشک شوند آنها را در محلول دندان مصنوعی یا در آب نرمال قرار دهید، وقتی که آنها را نمی پوشید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید، که می تواند آنها را از بین ببرد.
 • مسواک زدن روزانه دندان های شما رسوب مواد غذایی و پلاک را از بین برده و به جلوگیری از تغییر رنگ آنها کمک کند. برای پاک کردن پروتز های خود از یک پاک کننده اولتراسونیک استفاده کنید.
 • قبل از قرار دادن پروتز های خود، هر روز صبح با یک مسواک نرم ، لیمو، زبان خود را بشویید. این گردش خون را در بافتهای شما تحریک می کند و به پلاک کمک می کند.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

مینای دندان چیست؟

آشنایی با انواع دندان درد یا پالپیت و عواقب آن

دندانهای اولیه چیست؟

انواع مواد پرکننده دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟