02144444103
تهیه خمیردندان خانگی

طرز تهیه خمیردندان خانگی

2 بهمن 98 اصطلاحات دندانپزشکی

خمیردندان‌ها دارای مواد شیمیایی، رنگ‌ها و طعم دهنده‌ها هستند که برای بدن مفید نیستند. . بنابراین شما می‌توانید با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی در خانه خمیردندان درست کنید و برای تمیز کردن دندان‌ها از آن استفاده کنید. روش‌ها و مواد مختلفی برای تهیه خمیردندان‌های خانگی وجود دارد که در این مطلب به چند روش اشاره می‌کنیم.

روش اول تهیه خمیردندان خانگی

در این روش از موادی چون جوش شیرین، روغن نارگیل و اسانس نعناع استفاده می‌کنیم. برای تهیه خمیر دندان خانگی به این روش ابتدا مقدار یکسانی از روغن نارگیل و جوش شیرین را به آرامی با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی بوده و به تمیز شدن دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند. جوش شیرین هم یکی از بهترین پاک کننده‌های طبیعی است که دارای خاصیت قلیایی بوده و برای سفیدی و رفع بوی بد دهان موثر است. در مرحله بعد چند قطره اسانس نعناع به عنوان طعم دهنده به آن اضافه کنید. ترکیب بدست آمده را درون ظرف شیشه‌ای ریخته و برای هر بار مسواک زدن به مقدار مناسب از آن استفاده کنید.

روش دوم

در این روش نیز  از جوش شیرین، روغن نارگیل، اسانس نعناع و زرد چوبه استفاده می‌کنیم. زردچوبه به علت دارا بودن خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی می‌تواند به عنوان یکی از ابزار‌های مناسب برای سلامتی دهان و دندان و سفید کردن آن استفاده شود. برای تهیه این خمیردندان مقدار یکسانی از روغن نارگیل و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده و چند قطره اسانس نعناع به آن اضافه کرده و در مرحله آخر زردچوبه را اضافه می‌کنیم. ترکیب به دست آمده را تا جایی که به صورت خمیری نرم درآید هم‌میزنیم حالا خمیردندان شما آماده است.

روش سوم

مواد مورد استفاده در روش سوم جوش شیرین، پروکسید هیدروژن، عصاره نعناع و افزودنی‌های اختیاری مثل گلیسیرین و آب هستند. جوش شیرین را درون ظرفی ریخته و گلیسیرین را به آن اضافه کنید. گلیسیرن در اینجا نقش شیرین کننده را دارد و به سلامت دندان و لثه نیز کمک می‌کند، استفاده از آن به صورت اختیاری است. در مرحله بعد پروکسید هیدروژن و عصاره نعناع را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس خمیردندان خانگی خود را در یک ظرف مناسب ریخته و به هنگام استفاده مقداری از آن را بر روی مسواک قرار داده و مسواک بزنید. توجه داشته باشید که جوش شیرین مورد استفاده در این روش‌ها باید به صورت پودری باشد.

تهیه خمیردندان ذغالی

مواد مورد نیاز در این روش ذغال چوب فعال، پوست پودر تخم‌مرغ و روغن نارگیل است. ذغال فعال به علت ویژگی ترکیبی که دارد برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌رود. ذغال فعال خاصیت سم‌زدایی دارد و می‌تواند با باکتری‌ها و مواد سمی مبارزه کند و پلاک و جرم موجود روی دندان‌ها را از بین ببرد. برای تهیه این خمیردندان ذغال فعال را با پوست پودر تخم‌مرغ مخلوط کرده و سپس روغن نارگیل را به آنها اضافه کنید. مخلوط را با یک قاشق غیر فلزی به خوبی مخلوط کرده تا حالت خمیری شکل شود. خمیردندان دست ساز ما آماده است حالا مخلوط بدست آمده را در یک ظرف شیشه‌ای نگهداری کنید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.