02144444103
اشعه ایکس برای کودکان

اشعه ایکس برای کودکان

6 شهریور 97 اصطلاحات دندانپزشکی

اشعه ایکس برای کودکان

این مقاله بسیار مهم در مورد اشعه ایکس برای کودکان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر و ارتودنسی نیز ارائه می شود. اشعه ایکس ابزار تشخیصی ارزشمندی است و دندانپزشک کودک شما ممکن است مایل به گرفتن اشعه ایکس برای تشخیص آسیب یا بیماری به دندان های کودک شما باشد. از آنجایی که اشعه ایکس کودک شما را به اشعه تشبیه می کند، ممکن است مایل به تایید تصویربرداری اشعه ایکس باشید، تا زمانی که بیشتر بدانید که در مورد روش و چرا انجام آن چه می دانید. در اینجا والدین باید برخی از جزئیات درباره اشعه ایکس برای کودکان بدانند.

دلایل برای اشعه ایکس

در سال 2012، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) دستورالعمل های جدیدی را در مورد اشعه ایکس منتشر کرد، DentistryIQ را توضیح می دهد. دندانپزشکان از این دستورالعمل ها و قضاوت حرفه ای خود برای تصمیم گیری در مورد زمانی که کودکان به اشعه X نیاز دارند استفاده می کنند.

اشعه ایکس برای کودکان

اشعه ایکس برای کودکان

دندانپزشکان، اشعه X را توصیه می کنند، آنها سابقه سلامت فرزند شما را بررسی می کنند و یک معاینه بالینی را انجام می دهند. مناطق زیادی از دهان کودک شما وجود دارد که در حین بررسی، مانند زیر لثه ها و یا در داخل دندان دیده نمی شود.

چرا دندانپزشکان باید این مناطق دشوار را ببینند؟ دستورالعمل های ADA حاوی بسیاری از سناریوهای بالینی ممکن است که در آن اشعه X دندان ها ممکن است لازم باشد. اشعه ایکس به دندانپزشکان کمک می کند:


بیشتر بخوانید : اهمیت اشعه ایکس در دندانپزشکی


 • ببینید اگر ناهنجاری های خانوادگی وجود داشته باشد
 • حفره های بین و در دندان را پیدا کنید
 • بر روی درمان های آندودنتیک قبلی بررسی کنید
 • تعیین علت تورم دهانی
 • پس از ضربه زخم ها دندان ها را ارزیابی کنید
 • سلامت استخوان آلوئولار را ارزیابی کنید
 • تعیین اینکه چند دندان در دهان وجود دارد
 • تأثیر دندان ها را که ممکن است به طور ناخودآگاه تعیین شود تعیین کنید
 • تعیین اینکه آیا دندان های ناخوشایند از بین رفته اند یا خیر
 • پیدا کنید اگر دندان ها از دست دادن استخوان یا بیماری پریودنتال داشته باشند
 • تجسم دندان هایی که از بین می روند یا آسیب می بینند

انواع اشعه ایکس

بسته به تصویری که دندانپزشک دنبال آن است، ممکن است انواع مختلف اشعه ایکس را سفارش دهد. چند نوع وجود دارد:

اشعه ایکس برای کودکان

اشعه ایکس برای کودکان

 • بیوتینگ اشعه ایکس Bitewing برای نگاه کردن به تاج های دندان های فوقانی و پایین در یک ناحیه دهان، مانند دندان ها و پرمولر ها استفاده می شود. اشعه ایکس Bitewing به دنبال حفره های بین دندان هایی است که دشوار است در غیر این صورت نگاه کنید. آنها همچنین می توانند برای نظارت بر پر کردن قبلی برای پوشیدن استفاده شوند، کلینیک کلیولند توضیح می دهد.
 • Periapical اشعه X پرایپیکیک در یک یا دو دندان بزرگ می شود و کل دندان را از تاج تا ریشه نشان می دهد. این اشعه ایکس می تواند مورد استفاده قرار گیرد به دنبال مشکلات با ریشه دندان و یا استخوان های اطراف فک و همچنین حفره.
 • پانورامیک اشعه ایکس پانوراما دهان و دندان کودک شما را در یک اشعه ایکس نشان می دهد، بنابراین تمام دندان ها در فک بالا و پایین قابل مشاهده خواهد بود. اشعه ایکس پانورامیک می تواند برای نظارت بر پیشرفت دندان کودک شما استفاده شود و یا اینکه او نیاز به ارتودنسی دارد. این اشعه ایکس همچنین می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای دیدن دندان های در حال ظهور، دندان ها و یا تومور ها در معرض است.

بیشتر بخوانید : ایمپلنت های دندانی و روش های MRI


 • اکلوزال اشعه ایکس اشعه X نشان می دهد کل قوس دندان در هر طرف بالا یا پایین فک. این اشعه ایکس می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای دیدن همه دندان های کودک شما و دیدن اینکه چگونه دندان ها با هم، زمانی که کودک شما را گاز می خورد.
 • ارتودنسی همچنین به عنوان پیش بینی های سفالومتریک نامیده می شود، این اشعه ایکس نشان دهنده تمام قسمت های سر کودک شما است. از آنجایی که دندانها در تصویر مشابه فک و سرش دیده می شوند، این تصاویر برای برنامه ریزی درمان ارتودنسی مفید هستند.
 • توموگرافی کامپیوتری پرتو کروی. این اشعه ایکس با انواع قبلا ذکر شده متفاوت است، زیرا آنها نمای سه بعدی ای از دهان کودک شما را نشان می دهند. یک گزارش سه بعدی در زمانی که دندانپزشک نیاز به اندازه گیری فضا و رشد دندان کودک خود دارد.

ایمنی اشعه ایکس

از آنجا که اشعه ایکس کودکان را در معرض اشعه قرار می دهد، بسیاری از والدین در مورد خطر بیماری مانند سرطان نگران هستند. آکادمی آمریکایی دندانپزشکی اطفال پدران را اطمینان میدهد که میزان اشعه ای که در طول اشعه ایکس دندان دریافت می شود بسیار کم است. تجهیزات اشعه ایکس امروز اجازه می دهد تا دندانپزشکان پرتو اشعه ایکس را در محدوده مورد علاقه برای کاهش قرار گرفتن در معرض تابش تمرکز می کنند. تجهیزات حفاظتی مانند صندلی های جلو و صندلی نیز باعث حفظ امنیت فرزند شما می شوند.

اشعه ایکس برای کودکان

اشعه ایکس برای کودکان

از آنجایی که کودکان مبتلا به کمبود ریزش دندان اغلب به اشعه X نیاز ندارند، تمرین بهداشت دهان و دندان در خانه می تواند به کمینه سازی نیاز به اشعه X کمک کند. دو بار در روز، دندان های کودک خود را با یک محصول مانند خمیر دندان محافظ Colgate Kids Cavity Protector، که با فرمول فلوراید اثبات شده بالینی برای بچه ها مبارزه می کند، مسواک بزنید.

اشعه ایکس برای کودکان دارای بسیاری از کاربردهای مهم است. اگر درباره پرتوهای اشعه نگران هستید، توصیه دندانپزشک فرزندتان را در نظر بگیرید.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

مینای دندان چیست؟

آشنایی با انواع دندان درد یا پالپیت و عواقب آن

دندانهای اولیه چیست؟

انواع مواد پرکننده دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.