+98 2144 44 41 03
همه چیز درباره ی کرم خوردگی دندان

همه چیز درباره ی کرم خوردگی دندان

7 شهریور 97 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان

این مقاله در مورد هر آنچه که باید در مورد کرم خوردگی دندان و حفره و پوسیدگی دندان است و اطلاعات مفید و کاملی را در اختیارتان می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا حل مشکل دهانی و دندانی خود با متخصصین کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک خدمان دیگری نظیر ایمپلنت ، ونیر ، دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی نیز ارائه می شود.

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

در دهان شما چه چیزی وجود دارد؟

برای درک بهتر کرم خوردگی و پوسیدگی دندان در دهان و نحوه یافتادگی دندان ها بهتر است از دهان خود اطلاعات کافی داشته باشید . در اینجا به به مکانیزم و عنصر های موجود در دهان می پردازیم تا با عوامل موجود در دهان آشنا شوید:

بزاق 

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

دهان و دندان شما به طور مداوم در بزاق غوطه ور است. ما هیچ وقت به جز تف انداختن به دیگر کاربرد بزاق فکر نمی کنیم، اما این سیال از آنچه که فکر می کتید برای سلامت دهان و دندان مفید و قابل توجه است. بزاق دندان ها و سایر قسمت های دهان شما را مرطوب نگه می دارد و ذرات باقی مانده غذا را دور می کنند. بزاق حاوی مواد معدنی است که دندان ها را تقویت می کند. این شامل عوامل بافر است. آنها سطح اسید را کاهش می دهند که باعث شکنندگی دندان ها هستند. بزاق نیز برخی از ویروس ها و باکتری ها را از دهان دور می کنند.

پلاک 

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

پلاک یا جرم دندان یک ماده نرم و چسبناک است که به دندانها میچسبد مانند مربایی است که به قاشق میچسبد و یا مانند لجنی است که به پایین یک استخر شنا می چسبد، پلاک یک نوع بیوفیلم است. این شامل تعداد زیادی از باکترها هستند و اجزای جدا شده از بزاق و ذرات غذایی است. همچنین می تواند مخلوط محصولات جانبی باکتری و گلبول های سفید خون باشد که در سطح دندان رشد می کند. پلاک هنگامی که باکتری به دندان می رسد رشد می کند و شروع به فعالیت می کنند. پلاک ها درست بعد از تمیز کردن دندان ها به سراغتان می آیند. ظرف یک ساعت، زمان موجود است تا به تمیز کردن دندان ها اقدام کنید. با گذشت زمان، پلاک ضخیم می شود. در عرض دو تا شش ساعت، پلاک با باکتری هایی که می تواند حفره ها و کرم خوردگی ها و بیماری های پریودنتال را ایجاد کند، از بین می رود.

Calculus

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

اگر زمان بسیاری از تشکیل پلاک برسد ، پلاک دندان باکتری ها و مواد معدنی موجود در بزاق دهان را جذب می کنند و لایه ای جدید و پلاکی جدبد بر روی پلاک قدیمی تشکیل می یابد و باعث به وجود آمدن کریستال ها و مواد سخت می شود.

باکتری 

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

ما انواع مختلفی از باکتری ها را در دهان خود داریم. بعضی از باکتری ها خوب و مفید هستند آنها به کنترل باکتری های مخرب کمک می کنند. هنگامی که دندان ها شروع به پوسیدگی و یا کرم خوردگی می کنند، استرپتوکوک موتانس و لاکتوباسیل باکتری هایی هستند که بیشترین صدمه به دندان ها را ایجاد می کنند.


بیشتر بخوانید »»» همه چیز در مورد فلوراید


چگونه دندان هایتان فرو می ریزند

باکتری در دهان شما به تغذیه و خوردن غذا نیاز دارند. هنگامی که غذاهای شیرین و یا حتی نشاسته ای مانند برنج مصرف می کنید، باکتری ها از آنها به عنوان غذا استفاده می کنند. سپس باکتری ها اسیدهایی را تولید می کنند که می توانند مینای دندان را در خود حل کنند (لایه بیرونی دندان).

این فقط آب نبات و بستنی نیست که ما در مورد آن صحبت می کنیم. تمام مواد غذایی کربوهیدرات در نهایت به قندهای ساده تجزیه می شوند. برخی از این فرآیند در دهان آغاز می شود.

غذاهایی که به قندهای ساده در دهان می افتند، کربوهیدرات های قابل اشتعال هستند. این شامل غذاهای شاداب مانند کوکی ها، کیک ها، نوشابه ها و آب نبات ها است. اما آنها همچنین شامل برنج، کراکر، موز، چیپس سیب زمینی و غلات صبحانه هستند.

باکتری ها در دهان، قندهای این غذاها را به اسید تبدیل می کنند. این اسیدها شروع به حل کردن کریستال های معدنی در دندان ها می کنند. هر بار که از این خوراکی ها استفاده می کنید، بیشتر دندان های شما در معرض حمله اسیدی قرار می گیرند.

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

این حمله می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود، همچنین به عنوان پوسیدگی دندان یا حفره(کرم خوردگی دندان) شناخته می شود. اول، اسید شروع به حل کردن بلورهای کلسیم و فسفات در داخل دندان می کند. در این ناحیه ضعیف ممکن است در ظاهر مشکلی نداشته باشد و مینا سفید باشد. اما از بین رفتن مواد معدنی در زیر سطح مینای دندان ایجاد می شود. سطح ممکن است هنوز صاف باشد ولی داخل این دندان در حال از بین رفتن است.

در این مرحله، دندان را می توان با کمک فلوراید، پروتئین ها و مواد معدنی (کلسیم و فسفات) و به کمک بزاق ترمیم شوند. بزاق همچنین به کاهش سطح اسید از باکتری هایی که به دندان ها حمله می کند کمک می کند.

هنگامی که فساد از طریق مینای دچار حفره می شود، آسیب دائمی است. یک دندانپزشک باید پوسیدگی دندان را تمیز کند و حفره و دندان های فاسد را پر کند.عفونت دندان فرسودگی را بدتر خواهد کرد. این می تواند عفونت را از طریق مینا به درون و داخل عصب و کانل ریشه منتقل دهد گه در نهایت منجر به از بین رفتن دندانهایتان می شود . به همین است که زود تر به فکر درمان افتادن مهم است زیرا توجه نکردن منجر به افتادگی دندان می شود.


بیشتر بخوانید »»» ۵ راهنمایی برای مراقبت از جراحی دندانپزشکی


انواع افتادگی دندان

بچه های کوچک می توانند یک نوع فساد را به نام پوسیدگی دندان بطری نوزاد یا پوسیدگی های زودرس کودکی به دست آورند. این نوع مینا را به سرعت از بین می برد. این نوع پوسیدگی در کودکان که با یک بطری شیر یا آب تغذیه می شوند، رایج است. این بطری دندان ها را به طور دائمی در معرض کربوهیدرات ها در طول شب قرار می دهد. باکتری ها می توانند به سرعت رشد کنند و اسید تولید کنند که دندان ها را از بین می برد.

اگر والدین دندان های کودک را تمیز نکنند، افتادگی می تواند بدتر شود. این می تواند در عرض چند ماه مینای دندان را از بین ببرد و به درون دندان را پیدا کند و در نهایت این دندان فاسد می افتد و از دهان کودکتان حذف می شود

در افراد مسن، ریشه های در معرض پوسیدگی قرار دارند که می توانند حفره های ایجاد کنند. این نوع پوسیدگی کرم خوردگی ریشه نامیده می شود. بزرگسالان سالخورده ای که سال ها مسواک نزدند، بیشتر احتمال دارد که در معرض این بیماری و بیماری های پریودنتال قرار گیرند. آنها نیز احتمال مبتلا شدن به دهان خشک را دارند (xerostomia). کاهش بزاق باعث محافظت کمتر از دندان می شود. این باعث افزایش خطر افتادن می شود. بسیاری از داروهای رایج ممکن است باعث خشکی دهان شوند. اگر هر یک از داروهایتان باعث خشکی دهان شود، از دکتر یا داروساز بپرسید.

افتادگی می تواند در دندان های پر شده یا سایر تعمیرات دندان، مانند تاج ها ایجاد شود. گاهی اوقات باکتری ها و ذرات غذایی می توانند بین دندان و پر شدن یا تاج قرار گیرند. این می تواند به مواد پر کننده دندان اسیب برساند و یا حتی آن ها را از دندان جدا کند و باعث افتادن آن شوند.

جلوگیری و پیشگیری از ایجاد حفره(کرم خوردگی دندان) و پوسیدگی

آیا شما و یا اعضای خانواده خود اغلب دچار پوسیدگی می شوید؟ تحقیقات دندانپزشکی پی برده اند که عوامل خاصی می توانند خطر شکستگی دندان را تحت تاثیر قرار دهند. این عوامل عبارتند از:

 • تعداد فعلی دندان های فاسد شده یا پر شده
 • قرار نگرفتن در معرض فلوراید، از جمله فلوراید در آب آشامیدنی، خمیر دندان و شستشو و درمان با استفاده از فلوراید در دفتر دندانپزشکی
 • والدین یا خواهر و برادران خود دارای فساد دندانی باشند(ارثی)
 • مراقبت از دندان ها را به خوبی اجرا کنید
 • بزاق دهان، حاوی مواد معدنی است و تعادل بین مواد معدنی و آنتی بیوتیک ها را ایجاد می کند
 • به مقدار و نوع غذایتان توجه کنید (مخصوصا کربوهیدرات ها)
کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره


بیشتر بخوانید »»» ۱۰ واقیعت در مورد زبان انسان


از دندانپزشک خود بخواهید که بهترین راه برای کاهش خطرات و کاهش پوسیدگی دندان به شما پیشنهاد دهد.

برای جلوگیری از نابودی دندان ها، می توانید سه چیز را انجام دهید:

 • سیستم دفاع دهانی خود را با فلوراید و سیلانت و کلسیم قوی کنید
 • از دندانپزشک خود درخواست کنید که در دندان های عقب از سیلانت استفاده کنید
 • تعداد باکتری ها را در دهان خود کاهش دهید.
Cleaning teeth with dental floss, perfect healthy tooth

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

فلوراید به دندانها نفوذ میکند. و از آن ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند و مواد معدنی دندان ها را، تقویت می کند. مزایای فلوراید به دندان ها در ابتدا در دهه 1930 کشف شد. دندانپزشکان متوجه شدند که افرادی که آب می خورند که به طور طبیعی فلوراید موجود است، حفره و پوسیدگی دندان کمتری داشتند. در سال 1945 جوامع شروع به افزودن فلوراید به منابع آب کردند. افزودن فلوراید به آب، موفق ترین روش پیشگیری از حفره تا به امروز بوده است.

در اوایل دهه 1960، فلوراید نیز به خمیر دندان اضافه شد. این نیز تاثیر مهمی در پیشگیری از حفره ها داشت. در حال حاضر تقریبا تمام خمیر دندان حاوی فلوراید است. هر کس باید روزانه خمیر دندان فلوراید را با قلم مو رنگ کند. ادارات دندانپزشکی بعضی اوقات سطح بالای فلوراید را در خمیر دندان، ژل و دهانشویی برای کودکان و بزرگسالان توصیه می کنند.

سیلانت دندان ها یک وسیله ی محافظتی هستند که روی دندان های پشت قرار می گیرند چون بیشتر در معرض جویدن قرار دارند. آنها باکتری ها و اسیدها را از چسبیدن به شیارهای کوچک در سطوح جویدن این دندان ها متوقف می کنند. سیلانت را می توان در بزرگسالان و کودکان قرار دارند. کودکان نیز می توانند از سیلانت برای دندان های عقب استفاده کنند ،دندان هایی که تازه هستند. 

شما هرگز نمی توانید از تمام باکتری ها در دهان خود خلاص شوید. اما شما می توانید اقدامات را برای کنترل و اختلال باکتری ها انجام دهید تا آنها به دندان هایتان را حمله نکنند:

 • مسواک زدن دو بار در روز.
 • استفاده از نخ دندان
 • مصرف کربوهیدرات ها و قند ها را کاهش دهید
کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

کرم خوردگی دندان و پوسیدگی دندان و حفره

برخی از دهانشویه ها باکتری ها را در دهان کاهش می دهند. این می تواند به جلوگیری از کرم خوردگی دندان کمک کند. آدامس های بدون قند ، می توانند منجر به کاهش تعداد باکتری هایی که موجب حفره می شود شوند و به افزایش جریان بزاق کمک می کند.

مهمتر از همه، به طور منظم دندانپزشک خود را ملاقات کنید. دندانپزشک می تواند هر نشانه پوسیدگی و حفره را در اوایل پیدا و شناسایی کند کند و در این زمان می تواند درمان شود و از عواقب بدتر جلوگیری شود.

source

 

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

نکات جویدن پس از پر کردن دندان

اهمیت اشعه ایکس در دندانپزشکی

همه چیز در مورد فلوراید

انواع مواد پرکننده دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.