02144444103
آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

29 مرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان

این مقاله در مورد فلوراید است و شرایطی که باید از فلوراید استفاده کنیم و این که آیا فلوراید فقط محصوص بزرگسالان است ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک ارام و مجهز می توانید از خدماتی نظیر دندانپزشکی کودکان ، ارتودنسی و… بهره مند شوید.

*فلوراید فقط برای کودکان نیست*

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

استفاده از فلوراید می تواند برای کودکان و بزرگسالان مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که فلوراید مستقیم به دندان ها برای مبارزه با پوسیدگی دندان بسیار مهم است.

هر کس باید هر روز از خمیر دندان فلوراید استفاده کند. اما برخی از بزرگسالان در معرض خطر پوسیدگی بیشتری نسبت به دیگران هستند. آنها ممکن است نیاز بیشتری به استفاده از فلوراید داشته باشند. برای پیدا کردن اینکه آیا ممکن است شما نیاز بیشتری به فلوراید داشته باشید، این سوالات را در نظر بگیرید:

1. آیا شما دارویی را مصرف می کنید که باعث خشکی دهان می شود؟ آیا بیماری دارید که باعث ایجاد خشکی دهان می شود؟

Isolated on white background opened orange prescription RX medicine bottles with white, orange and green pills.

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

بسیاری از بزرگسالان داروهایی را مصرف می کنند که می توانند باعث خشکی دهان شوند. این نیز به نام xerostomia است. بسیاری از داروهای رایج این عارضه جانبی را دارند. آنها شامل داروهای ضد هیستامین و داروهای آلرژی، اضطراب و فشار خون بالا هستند.

برخی از بیماری ها همچنین می توانند باعث خشکی دهان شوند. مهمترین آنها سندرم سوزن و دیابت است.

کاهش جریان بزاق می تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش دهد. این به این دلیل است که بزاقاکتری های فاسد را از دهان دور کند. این باکتری ها اسید هایی را تولید می کنند که دندان ها را از بین می برند. بزاق به هضم اسید کمک می کند. همچنین دارای بسیاری از مواد معدنی، از جمله فلوراید است. این مواد معدنی برای تقویت مینا، سطح بیرونی دندان های شما کمک می کند.

اگر دچار دهان خشک شده اید، از دهانشویه فلوراید استفاده کنید. این می تواند دهان شما را مرطوب نگه دارد و دندان های شما را حفظ کند. شما همچنین می توانید جایگزین بزاق را در داروخانه خریداری کنید. بسیاری از مردم از آنها برای جایگزینی بزاق استفاده می کنند.

مکیدن آب نبات سخت بدون قند یا جویدن آدامس بدون قند باعث افزایش جریان بزاق می شود. محصولاتی که حاوی زایلیتول هستند بیشتر مفید هستند. این قند طبیعی به محافظت از دندان ها کمک می کند زیرا باکتری قادر به استفاده از کزولیتول به عنوان غذا نیست.


بیشتر بخوانید »»» ۱۱ راز برای نگه داشتن دندان سالم شما


2. آیا لثه های شما روبه گسستگی است بنابراین بیشتر دندان های شما نمایان می شوند؟ یا دندانپزشک شما به شما گفته است که بیماری پریودنتال (آدامس) دارید؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

 زمانی که شما یک بزرگسال هستید، ممکن است در حال حاضر برخی از انواع بیماری پریودنتال را داشته باشید. این بیماری می تواند لثه های شما را از بین ببرد و بیشتر دندان های شما را در معرض خطر قرار دهد.این بیماری لثه ها را به باکتری ها تحویل می دهند تا تا آن ها را بیشتر از بین ببرند. این باعث می شود شما در معرض حفره های زیر مینا و در ریشه دندان های شما قرار بگیرید. برای مثال، بیش از نیمی از بزرگسالان بالای 75 سال دچار پوسیدگی ریشه شده اند. اگر دندانپزشک شما بیماری پریودنتال شما را درمان کرده باشد، لثه های شما ممکن است تغییر شکل داده شود. این فرایند ریشه های دندان را بتحت تاثیر قرار می دهد که همچنین می تواند منجر به فرسایش شود.

برای محافظت از ریشه های دندان هایتان، دندانپزشک شما می تواند لاک فلوراید یا ژل روی آنها تجویز کند. برای دریافت فلوراید بیشتر میتوانید از دهانشویه فلوراید یا یک ژل فلوراید استفاده کنید.

3. آیا شما در گذشته دندان پر شده دارید؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

اگر اخیر دچار حفره های دندان شده اید، در معرض خطر بیشتری هستید. شما هنوز باکتری ها و شرایط را در خود دارید که باکتری ها دندان های شما از بین ببرند. استفاده از فلوراید اگر بخاطر حفره های قبلی، باید بخش مهمی از رژیم مراقبت های بهداشت دهان و دندان باشد.

4. آیا برای دندان هایتان از تاج یا روکش استفاده کردید؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

دندان های crowned در برابر حفره ها ایمن نیستند. تا زمانی که برخی از دندان های طبیعی باقی بمانند، این دندان ها در معرض خطر هستند. لبه های پرکننده ها یا تاج ها می تواند مکان هایی برای باکتری های ایجاد کنند که بتوانند به کار خود برسند. فلوراید می تواند دندان را از پوسیدگی محافظت کند. در موارد خاص، می تواند روند فرسایش را متوقف کند و دندان را مجددا ترمیم کند.


بیشتر بخوانید »»» براکت یا سیم های شکسته


5. آیا شما از براکت های ارتودنسی استفاده می کنید؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

” هنگامی که براکت دارید تمیز کردن تمام قسمت های دندان دشوار است و آنها حاوی نیچه هایی هستند که در آن غذا می تواند قرار گیرد.که در نتیجه پلاک یا جرم تشکیل می شود حاوی باکتری هایی است که می تواند حفرات ایجاد کند. دندانپزشک شما می تواند شستشوی فلوراید یا ژل را توصیه کند. برای محافظت از دندان ها در برابر حفره ها.

6. آیا شما دریافت رادیوتراپی به سر و گردن دارید و یا شیمی درمانی می کنید؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

آیا فلوراید می تواند برای بزرگتر ها کمک کند؟

بزرگسالانی که این نوع درمان را دریافت می کنند، در معرض خطر خیلی زیاد پوسیدگی دندان هستند.و آن به این دلیل است که تابش به غدد بزاق آسیب می زند. این باعث خشکی دهان میشود. بزاق از ناهنجاری های دفاعی می کاهد، به طوری که افراد دارای خشکی دهان در معرض خطر بالا آمدن باکتری و پوسییدگی هستند.

اگر دهان خشک ناشی از پرتودرمانی باشد، مهم است که از مقادیر زیادی فلوراید برای جلوگیری از فساد استفاده کنید. دندانپزشک شما می تواند ظرفیت سفارشی (سینی) را برای نگهداشتن ژل فلوراید ایجاد کند. این سینی را هرروز به مدت 5 دقیقه روی دندان هایتان قرار دهید برای اطمینان از تماس طولانی دندان هایتان با فلوراید. پس از استفاده از فلوراید، نباید دهان خود را برای 30 دقیقه شستشو دهید. شما همچنین باید دندانپزشک خود را هر 2 تا 3 ماه یا مدتی که دندانپزشک به شما گفته است ملاقات کنید.


بیشتر بخوانید »»» جلوگیری از پوسیدگی دندان با ارتودنسی


چکار باید بکنیم

صرفنظر از سطح خطر آنها، تمام بزرگسالان باید از خمیر دندان فلوراید استفاده کنند.و فلوراید برای شستشوی دهان در همه جا موجود است . آنها را می توانند یک یا دو بار در روز استفاده شوند. خمیردندان حدود 1000 عدد در میلیون فلوراید را عرضه می کند. شستشوی دهان حدود 250 عدد در میلیون را فراهم می کند.

اگر فکر می کنید که شما در معرض خطر پوسیدگی هستید، در مورد دریافت درمان های فلوراید از دندانپزشک خود بپرسید. در طی درمان دندانپزشکی، دندانپزشک شما، دندان هایتان را با یک ژل تمیز می کند یا ژل یا فوم را برای محافظت از دندان و دهان می دهد. شما محافظان را برای یک تا چهار دقیقه استفاده می کنید. شما همچنین می توانید یک لکه یا ژل روی ریشه های دندان های خود داشته باشید. از شما خواسته خواهد شد که 30 دقیقه پس از مصرف این مواد حاوی فلوراید از نوشیدن، خوردن یا سیگار کشیدن پرهیز کنید.

درمان فلوراید دندانپزشکی فلوراید را در سطح بالا ارائه می دهد. آنها بسته به نوع، از 9000 عدد در میلیون تا 20،000 عدد در میلیون متغیر است.

شما همچنین می توانید هر روز در معرض فلوراید قرار بگیرید. این درمانها معمولا به صورت ژل تجویز می شوند. فلوراید در آنها از 1000 قسمت در میلیون به 5000 عدد در میلیون رسیده است. دندانپزشک شما می تواند این درمان ها را براساس نیازهای خاص خود و خطر پوسیدگی دندان ها تجویز کند.

برای تعیین خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، با دندانپزشک خود صحبت کنید. شما می توانید این خطر را در چندین روش کاهش دهید:

  • از محصولات فلوراید استفاده کنید.
  • مسواک روزانه دو بار در روز و نخ دندان.
  • خوردن های مکرر را کاهش دهید، به خصوص کربوهیدرات ها را کاهش دهید.
  • از خمیر دندان ضد میکروبی و دهانشویه فلوراید استفاده کنید.
  • از دهانشویه استفاده کنید که اسیدی (pH) دهان شما را کاهش می دهد.
  • از خمیر دندان استفاده کنید که مواد معدنی (علاوه بر فلوراید) را برای تقویت دندان مینای دندان را دارند.

شما می توانید دندان های خود را به مدت طولانی سالم نگه دارید ولی باید بهداشت دهان ودندان را رعایت کنید که یکی از این توصیه ها می تواند استفاده از فلوراید باشد. با این ماده شما می توانید اطمینان به دست آورید که دندان های سالمی را دارید.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندان پزشکی تاج:

ونیرها چگونه کار می کنند؟

۱۱ راز برای نگه داشتن دندان سالم شما

براکت یا سیم های شکسته

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ – ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.