02144444103

10 علت پوسیدگی دندان

9 مرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان چیست؟

در این مقاله به چند علت پوسیدگی دندان می پردازیم و امیدواریم مفید واقع بشود.برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید. در این کلینیک خدمات دیگری نظیر ایمپلنت و دندانپزشکی کودکان نیز ارائه میشود.
پوسیدگی دندان، همچنین به عنوان حفره نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که باکتری هایی که در دهان شما زندگی می کنند، اسید تولید می کنند که بعد از آن دندان ها را می خورد. پوسیدگی غیرطبیعی ممکن است باعث عفونت، درد شدید و از دست رفتن دندان شود. روند فرسایش با آسیب ناخوشایند به مینای دندان ها شروع می شود و سپس به طور پیوسته به لایه های عمیق تر دندان می رسد و در نهایت منجر به از دست رفتن دندان میشود. پالپ دندان هایتان حاوی عروق خونی بسیار حساس و اعصاب است.


بیشتر بخوانید »»» علل و درمان خانگی ترک خوردگی گوشه لب


10 علت اصلی پوسیدگی دندان عبارتند از:

ضعف های بهداشت دهان و دندان

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان نه تنها شامل مسواک زدن منظم میشود بلکه استفاده از نخ دندان ، شستشوی دهان با دهانشویه و تمیز کردن زبان بسیار مهم هستند که باید رعایت بشوند.  شما باید دندان های خود را حداقل دو بار در روز صبح و شب بشویید، اما بعد از هر وعده غذایی، بهتر است مسواک بزنید و به یاد داشته باشید حداقل دو دقیقه مسواک بزنید. یک تایمر کوچک برای خودتان تهیه کنید تا بطور کامل بمدت دو دقیقه انهارا شستشو دهید. نهایتا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در نهایت منجر به پوسیدگی دندان می شود.

آسيب هاي دنداني عميق و مسائل مربوط به مينا

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

افرادي که مشکل مینا دندان یا شکاف عمبق در دندان دارند بیشتر در خطر پوسیدگی دندان هستند . این به این دلیل است که این شکاف ها محیط را برای رشد باکتری ها فراهم میکند. سیلانت های دندان معمولا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در بیماران مبتلا به شکاف های عمیق دندان استفاده می شود. یک دندان مصنوعی تنها برای دندان های غیر عفونی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

تغذیه نامناسب

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

 نخوردن غذاهایی با قند بالا، کربوهیدرات بالا و اسید زیاد، یک علت پوسیدگی دندان است و بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در رابطه با اسیب های ناشی از تغذیه نامناسب است. خوردن یک رژیم غذایی سالم یعنی خوردن غذاهای سالم و اجتناب از مصرف  نوشیدنی های اسیدی و نوشیدنی شیرین است.

غذاهای شیرین

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

غذاهای شیرین بهترین دوستان باکتری در دهان شما هستند. باکتری در دهان شما به معنای واقعی از غذاهای شیرین استفاده میکند و در دهان شما ولید اسید میکند و دندان را در معرض خطر قرار میدهند اینها همه می تواند در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد و می تواند چندین بار طی یک وعده غذایی رخ دهد، به همین دلیل توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی برای از بین بردن اسید، دندان های خود را تمیز کنید. هنگام فکر کردن بیش از حد به غذاهای شیرین، مانند “آب نبات” و چیزهایی مثل آن فکر می کنید در نظر داشته باشید که بسیاری از غذا ها حاوی قند پنهان هستند  پس مراقب باشید و همیشه در جستجوی قندهای پنهانی باشید. به یاد داشته باشید که نوشیدنی های شیرین مثل آب میوه ها فقط به دندان هایتان آسیب می رسانند.

غذاها و نوشیدنی های اسیدی

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

هنگامی که اکثر مردم به “اسید” فکر می کنند، فورا به “سودا” فکر می کنند، در حالی که در واقع بسیاری از مواد غذایی معمولی که مردم روزانه مصرف می کنند شامل اسید هستند. به طور حیرت انگیز، حتی غذاهای مانند ماهی و نان حاوی اسید است. البته، نوشیدنی های گازدار مانند سودا و همچنین آب میوه، همه عوامل اسیدی هستند که باعث پوسیدگی دندان می شوند. غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها بلافاصله به مینای دندان آسیب می رسانند.


بیشتر بخوانید »»» غذاهایی که دندانهای کودکان را تقویت می کنند


مسائل مربوط به خشکی دهان

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

با توجه به این واقعیت که بزاق به مهار رشد پلاک کمک می کند، افراد دارای خشکی دهان بیش از حد احتمال دارد مسائل دندانپزشکی را ایجاد کنند که منجر به پوسیدگی دندان می شود. خشکی دهان ممکن است از طریق داروهای تجویزی ایجاد شود، ممکن است ژنتیکی باشد، یا ممکن است به علت شرایط پزشکی مانند دیابت باشد. یک دندانپزشک معتمد با توجه به مسائل مربوط به خشکی دهان با بیمار کار خواهد کرد تا از بروز پوسیدگی دندان و یا کاهش پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

به هم ساییدن دندان 

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان چیست؟

بسیاری از مردم دندان های خود را به هم می فشارند و حتی ممکن است متوجه نباشند که این کار را انجام می دهند اما یک علت پوسیدگی دندان است. به هم ساییدن دندان معمولا هنگامی رخ می دهد که افراد یا در خواب و یا تحت استرس زیاد باشند. ساییدن دندان به علت این که لایه بیرونی دندان مینای دندان را از بین می برد منجر به پوسیدگی دندان می شود. 

ژنتیک

shutterstock_61775431

 

به علت ژنتیک، اغلب مردم با مشکل دندانپزشکی مواجه هستند. درست همانطور که رنگ چشمان و موهای خود را از خانواده خود به ارث می برید، همچنین می توانید شکاف های عمیق دندان و مسائل مینا را نیز به ارث بیاورید، که منجر به حفره ها می شود.


ایا نیاز به درمان دارید؟

*اینجا کلیک کنید*


سن

دلایل زیادی وجود دارد که حفره ها با سن بیشتر شود، اما بعضی از آنها شامل داروهای رایج تجویزی هستند که باعث ایجاد خشکی دهان هستند. ویا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در طول زندگی و در نهایت کهولت سن باعث پوسیدگی میشوند.

اجتناب از دندانپزشک

در نهایت اجتناب از رفتن به دندانپزشک که برای دندان هایتان مناسب نیست و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان های خواهد شد ، یکی از علت پوسیدگی دندان است. دندانپزشک وجود دارد که به شما کمک کند. در حالت ایده آل، شما باید هر 6 ماه یکبار برای تمیز کردن و معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.دندانپزشک در طی آزمایش دهان خود را برای هر نشانه ای از پوسیدگی دندان بررسی خواهد کرد. اگر علائم پوسیدگی دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک خود به سرعت برای درمان مسائل و همچنین  اقدامات پیشگیرانه ای برای جلوگیری از پوسیدگی ارائه خواهد کرد.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

۷ ماده معدنی مورد نیاز دندان

علت تلخ بودن طعم دهان

پوسیدگی دندان کودک و چگونگی جلوگیری از آن

۱۲ درمان خانگی برای کاهش درد دندان

۱۰ روش موثر خانگی برای درمان عفونت لثه

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

دندانپزشکی کودکانونیرکلینیک دندانپزشکیارتودنسی دندانایمپلنت

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.