02144444103
روش موثر برای حفظ دندان هایتان

روش موثر برای حفظ دندان هایتان

2 مرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی

7  راز موثر برای حفظ دندان هایتان 

آیا مطمئن هستید که همه چیز را برای جلوگیری از حفره ها انجام می دهید؟ در این مقاله مفید ما می خواهیم شما را با 7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان اشنا کنیم که چطور با حفره ها و پوسیدگی دندان ها و در نهایت افتادن دندان ها جلوگیری کرد.برای کسب اطلاعات کاملتر بهتر است از مشاورین کلینیک دندانپزشکی تاج کمک بگیرید.در این کلینیک خدمات دیگری نظیر ایمپلنت ، ونیر کامپوزیت ، دندانپزشکی کودک ، اورتودنسی نیز ارائه میشود.

پوسیدگی دندان و حفره ها دومین مقام بعد از سرماخوردگی قرار دارد که ملت در سلامت خود با آن مواجه هستند. اگر چه حفره ها بیشتر در کودکان و نوجوانان رایج هست، ولی اساسا این عادی است که تمام افراد با هر سنی دچار حفر بشوند. برای حفظ دندانهایتان ایمن، در اینجا شما هر انچه برای جلوگیری از ایجاد حفره و پوسیدگی خواهید فهمید.

چگونه حفره ها تشکیل می شوند؟

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

مجرمان اصلی این عامل باکتری ها و مواد غذایی هستند. حفره ها با گذشت زمان منجر به پوسیدگی دندان می شوند. در اینجا این است که چگونه این روند اتفاق می افتد:

فرم پلاک

دهان شما پر از انواع باکتریها است، هر دو خوب و بد. باکتری هایی که در پشت پلاک تشکیل شده اند نوعی از شکر موجود در غذا و نوشیدنی هستند. هنگامی که شکر در تماس با دندان های شما قرار می گیرد، باکتری ها روی آنها تغذیه می کنند و در نتیجه باعث تولید اسید می شوند. حمله اسید حدود 20 دقیقه پس از غذا ادامه خواهد یافت. این منجر به تشکیل پلاک باکتریایی (ماده واضح و چسبنده بر روی دندان ها و لثه ها) می شود. اگر پلاک حذف نشود در حالی که نرم است، سخت و خشن هم می شود. حذف دشوار است، بخصوص دندان های عقب که برای زندگی باکتری ها بسیار مناسب باشد.

حملات پلاک

پلاک اسیدهای تولید می کند که غذا می خورد ولی غذاهای انها مواد معدنی مینای دندان  ها و لایه محافظ دندان هست. مرحله اول حفره ها این است که این فرسایش حفره ها و حفره های کوچک را در مینای دندان ایجاد می کند.همانطور که مینای دندان برداشته می شود، اسید و باکتری ها در دنتین خود را جای می دهند،دنتین لایه بعدی دندان است، از بین می روند. این لایه بیشتر آسیب پذیر است زیرا آن نرمتر و مقاوم به اسید نیست.

ادامه ی روند پوسیدگی

اگر در ان مراحل جلوگیری نکنید، باکتری ها و اسید به کار خود ادامه خواهد داد تا پوسیدگی دندان را عمیق تر به ساختار دندان ها ادامه دهند. پس از مینا و عاج،ان ها خمیر و مواد داخلی دندان خود را که شامل اعصاب و عروق خونی است. هنگامی که پوسیدگی پیشرفت کرد و به این سطح رسید، ممکن است در یک عفونت باکتریایی ایجاد کند که می تواند به یک آبسه دندان (جیب چرک) منجر شود. ممکن است علائمی از قبیل دندان درد شدیدی، درد، حساسیت دندان و ناراحتی داشته باشید. 

چند موردی که باعث ریسک بالای پوسیدگی دندان می شود:

  • سیگار کشیدن
  • داشتن دیابت
  • خوردن غذاهای با کربوهیدرات بالا یا شیرینی که باکتری را در دهان افزایش میدهد. 
  •  مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان.
  • ملاقات نکردن دندانپزشک بطور منظم.
  • داشتن دهان خشک و نبود بزاق کافی. بزاق غذا و قندها را از بین می برد که به دندان ها آسیب می رساند، مینای دندان را محافظت میکند.

علائم

اغلب اوقات هنگامی که حفره در ابتدا رشد می کند، هیچ نشانه ای از علائم ایجاد نمی شود. به همین دلیل دیدن دندانپزشک و بررسی های منظم بسیار مهم است چون از این مشکل جلوگیری میکند. همانطور که فساد بدتر می شود، ممکن است علائم و علائم زیر را داشته باشید:

حساسیت دندان ، احساس درد در دندان هنگام خوردن چیز های شیرین یا نوشیدن چیز های گرم و یا سرد و لکه های قهوه ای سیاه و سفید نشانه های پوسیدگی و یا حفره هستند.


بیشتر بخوانید »»» ۶ اشتباه روزانه که دندان هایتان را خراب می کند


7 راه پیشگیری از افتادن دندان و پوسیدگی

متخصصان دندانپزشکی این تاکتیک ها را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان توصیه می کنند:

پس از غذا با خمیر دندان فلوراید، دندان های خود را بشویید

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

 در حالت ایده آل بهتر است پس از هر وعده غذایی،حداقل دو بار در روز از مسواک استفاده شود. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید بسیار توصیه می شود. پزشکان توصیه می کنند برای تمیز کردن بین دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. اگر بعد از خوردن دندان های خود را نمی توانید مسواک بزنید، حداقل دهان خود را با آب یا دهانشویه بشویید. اگر فرزند دارید، مهم است که با دندانپزشک خود در مورد چگونگی مراقبت از دندان هایتان مشورت کنید. 

بطور منظم شستشو دهید

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

 دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که با داشتن دهانشویه حاوی فلوراید شستشو دهید اگر در معرض خطر ابتلا به حفره ها هستید. 

محافظ دندان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

 مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري توصيه مي كنند براي تمام كودكان مدارس راهنمايي این شیوه را استفاده كنند. با این حال، آنها برای بزرگسالان و کودکان مفید هستند. مهر و موم ها محافظ و پوشش پلاستیکی هستند که در قسمت هایی که بیشتر با غذا سرکار دارند قرار داده میشوند. آنها به سطح جویدن دندان های عقب اعمال می شوند و تا 10 سال طول می کشد تا جایگزین شوند. 

خوردن مکرر خود را محدود کنید

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

 خوردن یا نوشیدن کمی در اینجا و آنجا در طول روز  دندان های خود را تحت حمله مداوم قرار می دهد، به ویژه هنگامی که شما غذاهای شیرین بخورید. باکتری در دهان شما از مواد غذایی و کربوهیدرات ها برای تولید اسید استفاده میکند که مینای دندان را از بین می برد. بهترین کاری که باید بکنید این است که آب بنوشید وبعد از خوردن در ئعده های اصلی احساس سیری کنید و سیگار را در حداقل نگه دارید.

خوردن غذاهای سالم 

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

 رژیم غذایی برای همه جنبه های بهداشت، از جمله بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. غذاهایی که به مدت طولانی در دندان های شما گیر میکنند، فساد دندانی را افزایش میدهد، مانند چیپس یا سودا ها. در عوض، سبزیجات تازه و میوه ها را انتخاب کنید، زیرا آنها در واقع باعث افزایش جریان بزاق می شوند و مینای دندان را دوباره بازسازی می کنند. 

یک درمان ضد باکتری را در نظر بگیرید

  در این مورد، شما ممکن است بخواهید با متخصص دندانپزشک خود در مورد درمان هایی که برای برطرف کردن باکتری های مضر مانند دهانشویه ضد باکتری ها استفاده می شود صحبت کنید. 


بیشتر بخوانید »»» سرطان دهان را چگونه تشخیص دهیم؟


درمان

نوع درمان شما متناسب با حفره دندانیتان است. اگر در مراحل اولیه خود گرفتار شوید، یک ضایعه کوچک را می توان با خمیر فلوراید درمان کرد و لاک زد تا مانع از فرو رفتن داخل دندان شود. با این حال اگر حفره شکل می گیرد، تنها راه درمان آن این است که فشار را از بین ببریم و جای خالی را از بین ببریم. روش های متعددی برای این نوع درمان وجود دارد، از جمله:

پر کردن

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

اگر شما نیاز به پر کردن داشته باشید ، دندانپزشک شما با استفاده از یک مته، مواد دندانی فاسد شده را خارج می کند.سپس آنها را جایگزین می کنند که از طلا، آلیاژ نقره، رزین کامپوزیتی یا پرسلن تشکیل شده است. به طور سنتی، پر کردن فلز برای دندان های پشتی که مواد بسیار قابل مشاهده نیستند استفاده می شود. رزین پرسلن یا کامپوزیت معمولا برای حفره های دندان های جلو برای مطابقت با رنگ دندان طبیعی استفاده می شود.

تاج یا کلاه

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

اگر فساد دندانی گسترده تر باشد ممکن است با ساختار کمی باقی مانده باشد. در این مورد، یک دندان نیاز به بیش از یک پر شدن سنتی دارد و ممکن است با یک تاج دندان بازسازی شود . دندانپزشک شما اولین قسمت دچار دندان را از بین می برد. سپس یک تاج طلایی یا چینی به اندازه ی باقی مانده از دندان قرار می دهد.

عصب کشی

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

7 راز موثر برای حفظ دندان هایتان

اگر حفره بدون درمان باقی بماند، فرسایش می تواند به طور جدی به دندان آسیب برساند و منطقه اطراف آن را ادامه دهد. اگر یک عصب آسیب دیده باشد، یک کانال ریشه ضروری است. در طی این مراحل، مرکز خمیر و فرسایش دندان باید برداشته شود. سپس، دندان با یک ماده آب بندی پوشیده می شود، سپس پر می شود، سپس یک تاج روی بالای دندان قرار می گیرد.


ایا نیاز به درمان دارید؟

*اینجا کلیک کنید*


 

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

۷ ماده معدنی مورد نیاز دندان

علت تلخ بودن طعم دهان

پوسیدگی دندان کودک و چگونگی جلوگیری از آن

۱۲ درمان خانگی برای کاهش درد دندان

۱۰ روش موثر خانگی برای درمان عفونت لثه

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

اطلاعات تماس


تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳ ۴۴۸۹۸۳۲۴ ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از ۹ صبح تا ۱۰ شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.