انتظار می رود طعم تلخ در دهان خود را در حالی که شما مصرف چیزی تلخ، مانند قهوه،سیگار کشیدن را نداره اید امری غیر طبیعی باشد .

 داشتن طعم تلخ مزمن در دهان شما، صرفنظر از آنچه که می خورید یا می نوشیدن، طبیعی نیست و می تواند یکی از چندین شرایط سلامتی را نشان دهد و مت در این مقاله میخواهیم بدانیم چه چیزی باعث طعم تلخ در دهان میشود. .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل طعم تلخ در دهان، وقتی که باید به دنبال کمک باشید و از این علائم خلاص شوید، از متخصصان و کارشناسان کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید.

علت تلخ بودن طعم دهان چیست؟

داشتن طعم تلخ در دهان شما اغلب یک مشکل جدی نیست، اما می تواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد و بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارد.

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان

همانطور که از نامش بر می آید، سندرم سوزش دهان باعث حساسیت یا سوزش در دهان می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. این علائم ممکن است در یک قسمت دهان و یا در سراسر دهان رخ دهد.همچنین می تواند احساس خشکی دهان و طعم تلخ یا فلزی ایجاد کند.

سندرم سوزش دهان در هر دو زن و مردان رخ می دهد ، به ویژه در زنان که در معرض یائسگی قرار دارند.

گاهی اوقات علت سوزش دهان قابل شناسایی نیست. پزشکان معتقدند ممکن است به علت آسیب به اعصابه دهان باشد. همچنین ممکن است به شرایط یا درمان های اولیه برای شرایطی مانند دیابت ، درمان سرطان و تغییرات هورمونی در طول یائسگی مرتبط باشد.

بارداری

استروژن هورمون زنانه که در دوران بارداری نوسان می کند نیز می تواند جوانه های طعم را تغییر دهد. بسیاری از زنان وقتی که باردار هستند، طعم تلخ یا فلزی در دهانشان گزارش می کنند. این معمولا بعدها بعد از بارداری یا پس از زایمان حل میشود.

دهان خشک

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان

 

احساس دهان خشک ، همچنین به عنوان xerostomia شناخته شده است، می تواند ناشی از کاهش تولید بزاق یا تغییر در آرایش بزاق باشد. این کاهش می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، از جمله:

 • سالخورده
 • داروهای خاص
 • یک بیماری خود ایمنی مانند سندرم Sjögren ، که باعث خشکی بیش از حد در دهان و چشم می شود
 • دخانیات و سیگار کشیدن

بدون تولید بزاق مناسب، طعم و مزه را می توان تغییر داد. چیزهایی ممکن است به عنوان مثال طعم تلخ، یا شور. علاوه بر این، کمبود بزاق می تواند باعث بلعیدن یا صحبت کردن سخت شود و افرادی که با این وضعیت ممکن است حفرات و عفونت های لثه را متوجه شوند .

رفلکس اسید

علت تلخ بودن طعم دهان

علت تلخ بودن طعم دهان

رفلکس اسید، همچنین به نام GERD، زمانی رخ می دهد که اسفنکتر مری پایین تر از حد مجاز است و اجازه می دهد غذا و اسید معده از معده به بالا و مری و دهان منتقل شود. اسفنکتر مری پایین تر از ماهیچه ای است که در پایین مری قرار دارد که لوله ای است که غذا را از دهان به معده می برد. از آنجا که این غذا حاوی اسید های گوارش و آنزیم ها است، می تواند منجر به طعم تلخ در دهان شما شود.

سایر علائم عبارتند از:

 • مشکلات بلع
 • سرفه مزمن خفیف

داروها و مکمل ها

pills isolated on white background

علت تلخ بودن طعم دهان

هنگامی که بدن شما نوع خاصی از دارو را جذب کرده است، بقایای دارو به بزاق منتقل می شود. علاوه بر این، اگر یک داروی یا مکمل دارای عنصر تلخ یا فلزی باشد، می تواند طعم تلخ دهان را ترک کند.

مجرمان رایج عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک تتراسایکلین
 • لیتیوم، که برای درمان برخی از اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد
 • برخی داروهای قلبی
 • ویتامین ها و مکمل های حاوی روی، کروم یا مس

بیماری ها و عفونت ها

علت تلخ بودن طعم دهان

علت تلخ بودن طعم دهان

هنگامی که شما عفونت سرد، سینوس یا بیماری دیگری دارید، بدن شما به طور طبیعی یک پروتئین تولید شده توسط سلول های مختلف بدن را برای ترویج و التیام می دهد. تصور می شود که این پروتئین همچنین می تواند جوانه های طعم را تحت تأثیر قرار دهد و باعث افزایش حساسیت به طعم تلخ شود.

درمان سرطان

علت تلخ بودن طعم دهان

علت تلخ بودن طعم دهان

پرتودرمانی و شیمی درمانی می تواند جوانه های طعم را تحریک کند، باعث می شود بسیاری از چیزها، از جمله آب،  طعم فلزی یا تلخ بدهد.

سندرم مهره کاج

علت تلخ بودن طعم دهان

علت تلخ بودن طعم دهان

در حالی که حساسیت نیست، بعضی افراد می توانند واکنش به آجیل کاج داشته باشند که طعم تلخ یا فلزی در دهان حدود 12 تا 48 ساعت پس از مصرف آجیل به وجود می آید. دانشمندان دقیقا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما آنها معتقدند که ممکن است چیزی برای آلودگی وجود داشته باشد، مانند هر کدام از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند تخریب، یک موقعیت ژنتیکی یا روغن مهره ای که تبدیل به غبار شده است.

 

درمانهای خانگی

برخی از چیزهایی که می توانید در خانه انجام دهید برای کمک به تسکین و حتی جلوگیری از طعم تلخ در دهان شما وجود دارد.

 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات و جویدن آدامس بدون قند برای کمک به افزایش تولید بزاق.
 • تمرین خوب بهداشت دهان و دندان. به آرامی دو دقیقه دندان هارا را دوبار در روز بشویید و دندانپزشک خود را هر شش ماه برای بازرسی ببینید.
 • از خوردن غذاهای تند و چرب، مصرف مواد مخدر سیگار کشیدن، محدود کردن الکل و صرف غذا های کوچک و مکرر، به جای آنهایی که بزرگ هستند. انجیر اسلیم گیاهی می تواند به افزایش ترشحات مخاطی کمک کند، که برای محافظت از تخریب لمینال دستگاه گوارشی GI از تحریک اسید معده کمک می کند.
 • و در صورت لزوم به پزشکتان بگویید داروهایی که به شما طعم تلخ میدهد را عوض کند.
 
عملکرد پزشکان در مواجه با بیماران

درمان طولانی مدت بستگی به عاملی است که دهان شما را به طعم تلخ تبدیل می کند. دکتر شما برای اولین بار از علائم سؤال می کند، سابقه پزشکی و داروهای شما را می گیرد و سپس یک معاینه فیزیکی انجام میدهید. پزشک شما ممکن است برای آزمایش شرایطی مانند دیابت، به آزمایشگاه مراجعه کند.

درمان بستگی به وضعیت پایه و یا دیگر عامل ها است که طعم تلخ را ایجاد می کند. به عنوان مثال، اگر ریفلاکس اسید طعم تلخ را ایجاد می کند، ممکن است دکتر آنتی اسیدها بدون نسخه یا با نسخه تجویز کند.

 اگر دیابت نوع 2 این موضوع باشد، پزشک ممکن است داروهایی مانند متفورمین (Glucophage) تجویز کند. متفورمین مقدار قند (گلوکز) تولید کبد را کاهش می دهد. اگر داروهای خاصی که باعث می شود طعم تلخ ایجاد شود، ممکن است پزشک بتواند چیزی متفاوت را تجویز کند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما همچنین ممکن است شما را به:

 • یک دندانپزشک اگر متقاعد شوند طعم تلخ مربوط به موضوع دندانپزشکی است
 • یک متخصص غدد درون ریز، اگر آن را با یک بیماری مانند دیابت ملاقات مرتبط است
 • یک روماتولوژیست اگر فکر می کنید ممکن است سندرم Sjögren داشته باشید

نتیجه

داشتن طعم تلخ در دهان شما، حتی زمانی که شما چیزی تلخ را نخورده و ننوشیده اید، یک مشکل نسبتا شایع است. بیشتر علل قابل درمان هستند

هنگامی که شما و دکتر شما تعیین می کنند که چرا شما طعم تلخ دهان خود را دارید و شروع به درمان می کنید، در اغلب موارد جوانه های چشایی شما باید بدون عوارض طولانی مدت به حالت عادی باز گردند.