02144444103
مشکلات اساسی لثه : درد ، تورم و خونریزی لثه

مشکلات اساسی لثه : درد ، تورم و خونریزی لثه

15 تیر 97 جراحی لثه

در این مقاله بسیار مفید در مورد مشکلات اساسی لثه : درد ، تورم و خونریزی لثه که مورد توجه بسیاری از بیماران قرار گرفته اماده شده است

هنگامی که شما در مورد سلامت دندان فکر می کنید، احتمالا تمرکز روی حفره ها در دندان ها است. اما توجه به لثه ها نیز مهم است. لثه نقش مهمی را نه تنها در سلامت دندان ها بلکه در رفاه عمومی  ایفا می کند.

در بسیاری از موارد لثه های متورم و خونریزی علائم بیماری لثه است. با این حال، تعدادی از چیزهای دیگر وجود دارد که می تواند باعث مشکلات دندان شود. به هر علت درد، لبخند دردناک، گام هایی برای کاهش آسیب و ناراحتی لثه هست.

مشکلات اساسی لثه

لثه و تکنیک مسواک زدن

برای تمیزی دندان ها و لثه ها باید به صورت روزانه مسواک زد. با این حال، لثه از بافت حساس ساخته شده است، بنابراین مسواک زدن به شیوه اشتباه می تواند به آنها آسیب برساند.

این که آیا شما یک مسواک دستی یا الکتریکی را انتخاب می کنید، یکی از آنها را با موهای پلاستیکی نرم که ساخته شده است را انتخاب کنید. حتی اگر مسواک با موهای سخت را انتخاب کنید به مینای دندان اسیب میرساند یا باعث ایجاد لثه های قرمز و تورم آن  میشوند.


بیشتر بخوانید »»» بهترین روش مسواک زدن و شستن دندان ها


هنگامی که شما مسواک را برداشته اید، از حرکات ملایم و دایره ای خود برای ماساژ و تمیز کردن دندان ها و لثه استفاده کنید. در حالی که بسیاری از مردم از حرکت عقب و جلو استفاده می کنند، این حرکت می تواند باعث سوزش و صدمه زدن به لثه ها شود، به آنها آسیب می رساند و به احتمال زیاد خونریزی را کاهش می دهد.

مشکلات اساسی لثه

مشکلات اساسی لثه

لثه و تکنولوژی flossing (نخ دندان)

ما به طور روزانه  هنگام مسواک زدن مکان هایی در دندان وجود دارد برای حذف پلاک دندان که با مسواک زدن قابل تمیز کردن نیست .برای حذف و تمیز کردن چنین مکانهایی استفاده از نخ دندان مهم است  که باعث جلوگیری از خونریزی دندان میشود. 


بیشتر بخوانید »»» روش صحیح استفاده از نخ دندان


بیماری لثه

بیش از سه چهارم بزرگسالان آمریکایی بالای 35 سال مبتلا به بیماری پریودنتال (لثه) هستند. در حالی که اکثر افراد مبتلا به بیماری لثه دارای فرم شدید تر و گینوییت هستند، بین 5 تا 15 درصد موارد بسیار جدی تر از بیماری های لثه ای شناخته شده به نام پرئودونت می باشند.

وقتی مردم بهداشت مناسب دندانپزشکی را انجام نمی دهند، باکتری ها در دهان پلاک ایجاد می کنند. این باکتری ها ممکن است لثه های شما را ملتهب کنند که باعث ایجاد قرمزی، تورم یا خونریزی لثه می شود. برای بسیاری از افراد مبتلا به بیماری لثه، این التهاب دردناک نیست. در صورتی که نشانه های زیر را داشته اید، حتی اگر احساس ناراحتی نداشته باشید بخوانید :

  • تغییر در دندان ها با دویدن یا پروتز های دندانی
  • تشکیل پلاک های عمیق بین دندان ها و لثه ها
  • لثه هایی که در هنگام مسواک زدن یا بعد از آن خونریزی میکنند
  • دندان های شل و یا تغییر یافته
  • بوی بد دهان
  • از بین بردن لثه
  • درد،تورم و خونریزی لثه

وقتی ژنژیویت پیشرفت می کند، به پریودونتیت تبدیل می شود، وضعیتی که در آن لثه ها و استخوان هایی که دندان ها را در جای خود قرار می دهند، می توانند به شدت ضعیف شوند. باکتری روی دندان، مواد سمی را که به لثه ها آسیب می رساند و باعث آلوده شدن آنها می شود، آزاد می کند. شما ممکن است لثه های دردناکی داشته باشید که ممکن است خونریزی داشته باشند. اگر پارگی نداشته باشد، پریودنتیت می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود.

مشکلات اساسی لثه

مشکلات اساسی لثه

لثه ها و زخم های دندانی

در دهان زخم های دردناک وجود دارد. این زخم های دردناک می تواند در هر نقطه از داخل دهان، از جمله در لثه، و اغلب دارای یک مرکز سفید با لبه های قرمز است. ممکن است در یک زمان دچار درد شدید شوید، و فقط یک ناحیه در لثه ها ایجاد شود، یا ممکن است در یک زمان در دهان شما زخم های متعدد داشته باشید.

در حالیکه محققان نمی دانند که علت زخم ها چیست، ممکن است دخالت باکتری یا ویروسی وجود داشته باشد. افراد مبتلا به بیماری های اتوایمیون خاص ممکن است به احتمال زیاد دچار مشکلات لثه ناشی از زخم های سرطانی شوند. زخم ها اغلب با گذشت زمان دوباره به وجود میایند و مسری نیستند.ما در کلینیک دندانپزشکی تاج با استفاده از بروز ترین تجهیزات اماده ارائه خدمات به تمام شما بیماران عزیز هستیم.

لثه و شیمی درمانی

شیمی درمانی می تواند تعدادی از عوارض جانبی ناخوشایند، از جمله درد، متورم شدن، و خونریزی لثه داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان در معرض استوماتیت هستند که باعث ایجاد زخم های دردناک و زخم در لثه ها و در سراسر دهان می شود.

مشکلات اساسی لثه

مشکلات اساسی لثه

محصولات تنباکو

استفاده از سیگار و سایر محصولات تنباکو می تواند به لثه ها بسیار آسیب برساند. افرادی که سیگار می کشند احتمال ابتلا به بیماری های لثه به مراتب بیشتر است. سیگار کشییدن باعث ایجاد خونریزی در لثه ها میشود.

لثه ها و هورمون ها

بعضی از زنان می بینند که مشکلات جنسی در دوران بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی دارند. افزایش هورمون در دوران بلوغ می تواند جریان خون را به لثه ها افزایش دهد، آنها را قرمز، متورم و حساس می کند. برای زنان مبتلا به ژنژیت قاعدگی، لثه ها قرمز، تورم و احتمالا به مدت کوتاهی قبل از هر دوره قاعدگی خونریزی داشته باشند. این مشکلات معمولا بعد از دوره شروع می شوند. Gingivitis بارداری معمولا در ماه دوم یا سوم بارداری شروع می شود و در ماه هشتم ادامه می یابد، باعث ایجاد درد، تورم و خونریزی می شود. 


بیشتر بخوانید »»» دندانپزشکی در دوران بارداری


8 نکته برای جلوگیری از مشکلات اساسی لثه : درد ، تورم و خونریزی لثه

1) دندان هایتان حداقل دوبار در روز بشویید. اطمینان حاصل کنید که از روش مسواک زدن مناسب استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که چه کاری انجام میدهید، از روشهای مهم مسواک زدن که در این سایت آمده مطالعه کنید.

2) استفاده از نخ دندان. این کار بیش از چند دقیقه طول نمی کشد، اما ممکن است یکی از مهم ترین کارهایی باشد که می توانید برای جلوگیری از مشکلات زخم در حال حاضر و در آینده انجام دهید.

3) استفاده از دهانشویه به صورت روزانه. دهانشویه ضد عفونی کننده باکتری ها را می کشد که جلوگیری از بیماری های صمغی می شود.

4) رژیم غذایی متعادل بخورید. یک رژیم متعادل، از جمله مقدار زیادی از ویتامین C و کلسیم، ممکن است به احتمال زیاد  جلوگیری از ایجاد مشکلاتی میشود.

5) مقدار زیادی آب بنوشید. آب آشامیدنی، به ویژه پس از خوردن غذا، می تواند به شستن غذا از روی دندان ها کمک کند و احتمالا باکتری ها پلاک مضر را ایجاد می کنند.

6) به تنباکو نه بگو. اگر سیگار می کشید یا از سایر محصولات تنباکو استفاده می کنید، سعی کنید ترک کنید.

7) با احتیاط از غذاهای بسیار گرم یا سرد و نوشیدنی ها استفاده کنید. وقتی دچار مشکلات دندان میشوید، ممکن است شما راحت تر غذاها و نوشیدنی های خنک را پیدا کنید.

8) آرامش با توجه به افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول، افزایش احتمال التهاب در سراسر بدن شما، از جمله در لثه ها.

 

مشکلات اساسی لثه

مشکلات اساسی لثه

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

علت مهم بوی بد دهان در صبح چیست؟

مراقبت های مهم و اساسی بعد از پرکردن دندان

تاج دندان

پروتز دندان و انواع آن

۱۵ مشکل رایج دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

ایمپلنت – دندانپزشکی کودکان – ونیر – ارتودنسی دندان

اطلاعات تماس

تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳  – ۴۴۸۹۸۳۲۴  ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از 9 صبح تا 10 شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟