02144444103
4+5 علت و درمان خونریزی لثه

4+5 علت و درمان خونریزی لثه

10 تیر 97 جراحی لثه

در این مقاله، علل رایج خونریزی لثه ها را توضیح می دهیم، آنچه شما می توانید برای متوقف کردن خونریزی انجام دهید، و چگونه می دانید وقت آن رسیده است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دیدن خون در سینک بعد از مسواک زدن میتواند هشدار دهنده باشد، اما وحشتی وجود ندارد. شما ممکن است حتی بدون دیدن دندانپزشک اقدام به درمان خونریزی لثه کنید.

چگونه لثه ها کار میکنند ؟

اگر لثه ها را بررسی می کنید، باید رنگ لثه سالم صورتی باشند – نه قرمز. آنها باید شکل “C” را در اطراف گردن دندان ایجاد کنند (جایی که دندان شما شروع به پوسته شدن می کند). جایی که آنها دندان های شما را لمس می کنند، آنها یک شیار کوچک مانند یک یقه در اطراف دندان تشکیل می دهند.

اگرچه آنها بخش کوچکی از بدن شما هستند، لثه ها یک کار بزرگ دارند. آنها ریشه های دندان های شما را از باکتری محافظت می کنند. بدون لک های سالم که در محافظت از دندان های شما هستند، باکتری ها می توانند زیر دندان ها شما را ورود کنند و به بافت ها آسیب برسانند. با گذشت زمان، بافت ها بیش از حد آسیب می بینند تا دندان های شما را حفظ کنند و منجر به سستی های دندان شوند که حتی می توانند از بین بروند.

خونریزی لثه

خونریزی لثه

چه چیز باعث خونریزی لثه میشود

معمولا با ایجاد نوعی تحریک لثه ها خونریزی میکنند. در اینجا دلایل شایع تحریک اورده شده است:

1) gingivitis (بیماری لثه)
اگر شما به طور مرتب مسواک یا نخ دندان استفاده نکنید، باکتری ها در اطراف دندان ها ایجاد می شوند. گاهی اوقات شما حتی می توانید پلاک دندان را به عنوان علائم سفید و یا زرد توسط لثه ها مشاهده کنید.

همانطور که باکتری ها رشد می کنند و حرکت می کنند، لثه های شما را تحریک می کنند و باعث ایجاد گینوییت می شوند. Gingivitis مرحله اولیه بیماری لثه است و شایع ترین علامت آن خونریزی لثه ها است. علاوه بر خونریزی لثه، شما همچنین می توانید علائم لثه ای مانند لثه قرمز، لثه های حساس داشته باشید.

خوشبختانه این مرحله بیماری لثه برگشت پذیر است. دندانپزشک شما می تواند به دفع پلاک و باکتری کمک کند. مسواک زدن و نخ دندان باعث جلوگیری از نفوذ باکتری در دندان و داشتن دندان هایی سالم میشود.

با این حال، اگر gingivitis بدتر شود، لثه ها ممکن است شروع به از بین بردن دندان ها کنند، و فضا را برای باکتری ها به داخل بافت های زیر دندان خود می رسانند.


بیشتر بخوانید »»» روش صحیح استفاده از نخ دندان


2) بارداری
هنگامی که شما حامله هستید، تغییرات در هورمون شما بر تمام بدن شما اثر می گذارد. لثه ها هیچ استثنائی نیستند. تغییرات هورمون می تواند باعث “گینوییت بارداری شود.” لثه ها ممکن است در هنگام استفاده از نخ دندان باعث ایجاد حساسیت شود. برای جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان، با دندانپزشک خود در مورد چگونگی مراقبت از دندان های خود در حین بارداری صحبت کنید.

خونریزی لثه

خونریزی لثه

3) دارو
داروهایی که مصرف میکنید، ممکن است باعث خونریزی دندان ها بشود، حتی اگر به صورت عادی مسواک بزنید. آسپرین باعث رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته شدن میشود. این داروها به ویژه باعث افزایش خطر لقاح خونریزی میشوند و ممکن است دندانهایتان را بعد از مسواک زدن به مدت طولانی خونریزی کنید.

اگر این داروها را مصرف کنید، باید دندانپزشک خود بگویید. ما در کلینیک دندانپزشکی تاج می خواهیم به دهان شما کمک کنیم.

4) یک روال جدید بهداشت دهان و دندان
اگر تازه شروع به یک روال جدید بهداشت دهان و دندان کرده اید، مانند مسواک زدن یا ریش تراشیدن اغلب، لثه ها ممکن است خونریزی کنند تا دهان شما به عادات جدیدی برسد. با مسواک زدن باکتری ها و پلاک ها را از لثه ها پاک کنید. همانطور که این عادت های خوب را تمرین می کنید، لثه ها باید خونریزی کنند تا زمانیکه در نهایت به طور کامل متوقف شود.

به خاطر داشته باشید که مسواک زدن بیش از حد سخت می تواند لثه های شما را تحریک کند و باعث خونریزی شود. هنگام مسواک زدن از یک مسواک نرم استفاده کنید.

زمانی که لثه ها شروع به خونریزی کردند :

بنابراین آیا باید دندانپزشک خود را ببینید؟ شاید.

گاهی اوقات، اگر شما عادت های خوب را تمرین کنید، لثه ها بدون مراجعه به دندانپزشک بهبود می یابند.

اما اگر لثه ها به طور مرتب خونریزی می کنند مانند هر بار که دندان های خود را برای چند هفته با مسواک تمیز می کنید، من شما را تشویق می کنم که به زودی متخصص دندانپزشک مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید »»» بیماری لثه


من همچنین توصیه می کنم دندانپزشک خود را اگر دچار علائم دیگری از بیماری لثه، مانند:

  • لثه های قرمز یا متورم شده
  • لثه های حساس – به ویژه در دمای گرم یا سرد
  • لثه ها که به نظر می رسد جدا از دندان ها هستند، فاصله ای بین لثه و دندان ایجاد می کنند
  • بوی بد دهان یا مزه در دهان شما
  • دندان های شل 
  • تغییرات در نحوه قرار گیری دندانهای بالا و پایین 

هر چه زودتر دندانپزشک خود را در مورد علائم بیماری لثه گویا سازید

خونریزی لثه

خونریزی لثه

وقتی دچار خونریزی لثه شدیم چه کنیم؟

در حالی که خونریزی لثه باعث ایجاد ناخوشنودی میشود، این نشانه ای است که شما باید تغییرات مثبتی در روال بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید.

من همه را تشویق می کنم که با این نکات، سلامت لثه را بهبود ببخشند:

1) مسواک و نخ دندان دو بار در روز

نخ دندان باکتری ها را از شیار اطراف دندان خارج میکند و مانع از ایجاد پلاک می شود. مسواک زدن نیز لایه ای از باکتری ها را بر روی دندان های شما برطرف می کند. اگر هنگام مسواک زدن و یا نخ دچار خونریزی نشوید، به این معنا نیست که مجبور شوید از آن خارج شوید. به یاد داشته باشید، هنگامی که مسواک بزنید، لثه های سالم خونریزی نمی کنند، علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن بنابراین از مسواک زدن نیست، این التهاب یا وضعیت بیماری است که خونریزی می کند. در دندانپزشکی ما این را “خونریزی بر تحریک” می نامیم.
2) از یک مسواک برقی استفاده کنید
مسواک های الکتریکی می توانند پلاک و باکتری های اطراف لثه ها را به طور موثرتر از مسواک های معمولی حذف کنند. این قلم ها سریعتر حرکت می کنند تا شما بتوانید یک قلم مو را حرکت دهید و در عین حال پاکیزه ای ملایم نیز داشته باشید.
3) به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید
شما باید حداقل هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان هایتان را تمیز کند. دندانپزشک شما همچنین می تواند به سؤالات مربوط به خونریزی لثه ها یا سایر مشکلات بهداشت دهان پاسخ دهد.
4) اجتناب از سیگار کشیدن
محصولات تنباکو، از جمله سیگار ، باعث صدمه به تمام اجزا بدن، از جمله سلامت دهان و دندان میشود. تنباکو دندان ها و لثه های خود را از بین می برد، منجر به افتادن دندان و از دست دادن دندان ها می شود.
5) یک رژیم سالم بخورید
غذاهایی که می خورید، سلامت دهان شما را تحت تاثیر قرار می دهند. شکر و نشاسته غذا را برای باکتری ها فراهم می کنند و به رشد آنها کمک می کنند. خوردن در طول روز همچنین می تواند مقدار باکتری در دهان شما را افزایش دهد. کاهش میزان کربوهیدرات ها و میان وعده هایی که می خورید برای رسیدن به سلامت دهان و دندان بهتر است.
بیماری لثه در واقع یک پیش بینی کننده بزرگتر از بیماری های قلبی است. دفعه بعد که خون را روی بینی خود می بینید، باید به این واقعیت فکر کنید. تنها راه حل درست برای حل کردن این لثه ها، در نهایت، مراجعه به دندانپزشک است.

خونریزی لثه

خونریزی لثه

امیدوارم این پست شما را از این امر متقاعد کرده است.

Dr. Mark Burhenne

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

مهمترین علت و درمان بوی بد دهان + ( فیلم ) در سال ۲۰۱۸

۱۴+۱ راز شگفت انگیز داشتن دندان سفید و سالم

ارتودنسی دندان 

رازهای بلیچینگ دندان خانه و مطلب در سال ۲۰۱۸

دندان عقل و نکات مهم آن

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

ایمپلنتکلینیک دندانپزشکی – دندانپزشکی کودکان – ونیر

اطلاعات تماس

تلفن : ۴۴۴۴۴۱۰۳  – ۴۴۸۹۸۳۲۴  ( ۰۲۱ )
آدرس :جنت اباد مرکزی تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس) طبقه فوقانی بانک کوثر پلاک ۲
ساعت کاری : کلینیک دندانپزشکی تاج از 9 صبح تا 10 شب
(روزهای جمعه و تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۷ شب)
ایمیل: Info@tajdentalclinic.com

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.