02144444103
12+1 راز شگفت انگیز درمان و تسکین درد دندان

12+1 راز شگفت انگیز درمان و تسکین درد دندان

2 تیر 97 اصطلاحات دندانپزشکی

همه ما در طول زندگی حداقل یک بار دچار درد دندان شده ایم و این درد میتواند در خانه ، محل کار ، مسافرت و مکان های دیگر باشد اما مهمترین مسئله رفع این درد میباشد.در این مقاله قصد داریم در مورد راه های جلوگیری و رفع درد دندان (دندان درد) و دارو های طبیعی و گیاهی و راه های پیشگیری را ارائه دهیم.امید است با مطالعه این مقاله مفید در سایت کلینیک دندانپزشکی تاج شما را بهتر با اصطلاحات و روشهای دندانپزشکی اشنا کنیم.

دلیل دندان درد چیست ؟

 • پوسیدگی دندان
 • التهاب مغز دندان
 • فرسودگی مینای دندان
 • دندان قروچه (فشردن یا ساییدن دندا‌ن‌ها بر هم)
 • التهاب لثه (پریودنتیت)
 • فشار سینوس‌ها
 • نشانگان‌ مفصل‌ گیجگاهی‌ فکی
 • درد قفسه سینه (آنژین قلبی)
 • سکته‌ی قلبی

[aparat id=”r4Bos”]

درمان های خانگی رایج دندان درد عبارتند از :

1) روغن یا تکه های میخک

درد دندان

درد دندان

میخک درمان سنتی برای بی‌حس کردن اعصاب است؛ اوژنول (ترکیب شیمایی اصلی میخک) یک بی‌حس کننده‌ی طبیعی است.

نحوه‌ی استفاده: یک یا دو قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و روی دندانی که درد می‌کند بگذارید. در شرایط حاد می‌توانید از میخک پودر‌شده یا تکه‌های پودر نشده‌‌ی میخک هم استفاده کنید. میخک را کمی بجوید تا روغنش بیرون بیاید و حداکثر تا نیم ساعت روی دندانی که درد می‌کند نگاه دارید تا درد فروکش کند.

احتیاط: نباید این روغن را مستقیما در دهان‌تان بریزید. ریختن مستقیم روغن میخک می‌تواند لثه‌ی حساس را تحریک و درد بیشتری ایجاد کند. همچنین مراقب باشید روغن روی زبان‌ یا سایر بخش‌های دهان‌تان نریزد.


بیشتر بخوانید : جراحی ایمپلنت دندانی


2 ) پودر فلفل قرمز و زنجبیل

درد دندان

درد دندان

هر دوی این مواد دارای مسکن هستند و می‌توانید از آنها به صورت جداگانه نیز استفاده کنید. کپسایسین (capsaicin) موجود در این دو ادویه راه رسیدن پیام درد به مغز را مسدود می‌کند.

نحوه‌ی استفاده:‌ هر یک از این مواد را در اندازه‌های مساوی با هم مخلوط کنید سپس مقدار کافی آب به آن اضافه کنید تا به صورت خمیر درآید. یک گلوله‌ی پنبه‌ای درست کنید و آن را در این ماده بغلتانید و تا زمانی که درد فروکش کند یا دیگر نتوانید سوزش آن را تحمل کنید روی دندانی که درد می‌کند نگه دارید.

احتیاط:‌ سعی کنید این مخلوط با لثه و زبان‌تان تماس پیدا نکند.

3 ) آب نمک درمانی 

درد دندان

درد دندان

آب‌نمک برای تمیز کردن ناحیه‌ی عفونی و شستن عوامل عفونت‌زا از محل کاربرد دارد و التهاب را کاهش می‌دهد.

نحوه‌ی استفاده:‌ برای درست کردن آب‌نمک یک قاشق غذاخوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و بگذارید سرد شود. مقدار کمی آب‌نمک یا محلول نمکی (سالین) را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بگردانید. می‌توانید این کار را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. 

4)پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن مانند آب‌نمک باکتری‌ها را می‌شوید و از محل دور می‌کند اما از آب‌نمک قوی‌تر است زیرا مستقیما می‌تواند میکروب‌ها را نابود ‌کند. این محلول به خصوص اگر دندان دردی همراه با تب و دهانی بدمزه دارید به شما کمک می‌کند دقایقی از درد خلاص شوید.

نحوه‌ی استفاده: مقداری محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بگردانید و سپس بیرون بریزید و در آخر چند بار آب را در دهانتان بگردانید و بیرون بریزید.

احتیاط: پراکسید هیدروژن ماده‌ای قوی است. اگر آن را با آب مخلوط نکنید دهانتان دچار التهاب و سوزش می‌شود. همچنین نباید آن را قورت بدهید در غیر این صورت دچار مشکلاتی در معده و روده‌ها می‌شوید. برای همین بعد از گرداندن پراکسید هیدروژن در دهان‌تان لازم است آب هم بگردانید و بیرون بریزید.

5)چای نعناع یا چای سیاه

درد دندان

درد دندان

نحوه‌ی استفاده: چای نعناع همراه با طعم مطبوعش تا اندازه‌ای خاصیت‌ بی‌حس‌کنندگی نیز دارد. یک قاشق چایخوری نعناع را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت بیست دقیقه دم کنید. بعد از اینکه چای سرد شد آن را در دهان‌تان بگردانید، می‌توانید آن را قورت بدهید یا بیرون بریزید.

چای سیاه پررنگ هم به دلیل دارا بودن تانین که ماده‌ای قابض است با کاهش التهاب می‌تواند به کاهش درد دندان کمک کند. می‌توانید چای کیسه‌ای را که در کمی آب جوش خیسانده‌اید روی دندانی که درد می‌کند بگذارید.


بیشتر بخوانید : تاج دندان


6) یخ

درد دندان

درد دندان

نحوه‌ی استفاده: یک تکه یخ کوچک را در پلاستیک و سپس داخل پارچه‌ای نازک بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید تا درد فروکش کند. همچنین می‌توانید از کیسه‌های یخ طبی روی گونه‌تان در جایی نزدیک به دندانی که درد می‌کند استفاده‌کنید. همچنین بر اساس داستان‌های قدیمی اگر دست‌تان را با یخ ماساژ دهید دندان دردتان کم می‌شود. زمانی که اعصاب دست پیام سرما را به مغز برسانند ممکن است بر پیام درد پیشی بگیرند. کافی است یک تکه یخ را در پارچه‌ی نازکی بپیچید و روی ناحیه گوشتیِ بین انگشت شست و انگشت اشاره بمالید.

7)سیر

درد دندان

درد دندان

سیر مانند یک آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند و جلوی رشد باکتری‌هایی را که به دندان حمله کرده‌ا‌ند می‌گیرد.

نحوه‌ی استفاده: برای تسکین درد دندان به دو روش می‌توان از سیر استفاده کرد. اول اینکه می‌توانید یک حبه سیر له شده را با کمی نمک مخلوط کنید و روی دندان قرار بدهید. راه دوم این است که یکی دو حبه سیر را بجوید. این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

احتیاط: استفاده از سیر مانند تمام روش‌های دیگر این مقاله موقتی است. علاوه بر اینکه زمانی که دندان درد شما ناشی از عفونت نباشد (برای مثال ناشی از آنژین یا نشانگان‌ مفصل‌ گیجگاهی‌ فکی) سیر نمی‌تواند درد را حتی به‌طور موقت کاهش بدهد. به‌علاوه مصرف سیر یکی از دلایل بوی بد دهان است.

8) عصاره وانیل

درد دندان

درد دندان

الکل ،که یکی از مواد فعال موجود در عصاره‌ی وانیل است، به طور کلی به عنوان عامل بی‌حس‌کننده عمل می‌کند. از جانب دیگر عطر وانیل به اعتقاد بسیاری اثرات آرام‌بخش و تسکین دهنده دارد، این خاصیت‌ها می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

نحوه‌ی استفاده: انگ

شت خود را اندکی با عصاره‌ی وانیل تر کنید و به اطراف دندان‌تان بمالید. همچنین می‌توانید چند قطره از آن را روی گلوله‌ی پنبه‌ای بریزید و روی دندان‌تان قرار بدهید. و این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

احتیاط: با اینکه میزان الکل موجود در عصاره‌ی وانیل کم است، اما همچنان الکل است. این شیوه به خصوص برای کودکان خطرناک است زیرا حتی مصرف مقادیر کمی الکل می‌تواند برای آنها خطرات جدی ایجاد کند.

9) مر

درد دندان

درد دندان

شستشو‌ی دهان با محلول مر می‌تواند کمک‌کننده باشد. مر قابض است و به همین علت به کاهش التهاب کمک می‌کند. مر علاوه بر این باکتری‌ها را می‌کشد.

نحوه‌ی استفاده: ۱ قاشق چایخوری پودر مر را در ۲ فنجان آب به مدت ۳۰ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و بگذارید خنک شود. یک قاشق غذاخوری از این محلول را در نصف فنجان آب بریزید و هر روز ۵ تا ۶ مرتبه دهان‌ خود را با آن بشویید.

10) ابزار مخصوص دندان های حساس

درد دندان

درد دندان

اگر مشکل شما مربوط به لثه‌های در حال تحلیل‌رفتن باشد این کار درد ناشی از برخورد غذای گرم و سرد با دندان‌تان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. وقتی بافت لثه‌ها تحلیل برود عاج دندان زیر مینا در معرض محیط دهان قرار می‌گیرد. عاج دندان قسمتی حساس است و با تغییر دما واکنش نشان می‌دهد. از مسواک‌های نرم‌تر استفاده کنید تا از بافت لثه‌ی باقی‌مانده محافظت کنید و از تخریب بیشتر آن جلوگیری نمایید.

11) آدامس جویده شده 

وقتی دندان شکسته یا خالی شده از مواد ترمیمی در معرض محیط دهان قرار می‌گیرد می‌توان با آدامس جویده شده روی آن را پوشاند تا درد کاهش یابد. این کار را با دندان پر‌شده‌ای که موادش در شرف بیرون ریختن است نیز می‌توان انجام داد تا خود را به دندان‌پزشک برسانید. تا زمان درمان با چنین دندانی چیزی نجوید تا درد افزایش پیدا نکند.

12) فشار 

درد دندان

درد دندان

از تکنیک‌های طب فشار (acupressure) استفاده کنید تا درد دندان‌تان به سرعت کاهش پیدا کند. برای دو دقیقه با انگشت شست‌ نقطه‌ای از پشت دست دیگرتان را که در آن انتهای انگشت شست و اشاره به هم متصل می‌شوند، فشار دهید. این کار ترشح اندروفین‌ها (هورمون‌های احساس خوب تولیدشده در مغز) را تسهیل می‌کند. این روش برای مادرانی که باردار هستند محدودیتی ندارد. 


بیشتر بخوانید : ۱۶ روش سفید کردن دندان


درد دندان در حین سفر

اگر درحین سفر دچار دندان درد شدید و به دندانپزشک دیترسی نداشتید به توصیه های زیر توجه کنید.

دندان درد از دردهایی است که تحملش سخت است. اگر به صورت ناگهانی در سفر دچار دندان در شوید و امکان رفتن به دندانپزشکی نداشته باشید این درد میتواند کلافه کننده باشد و سفر را به کامتان کاملا تلخ کند. برخی کارها است که با انجام آن ها می توانید تا حد زیادی درد دندانتان را آرام کنید تا به دندانپزشک مراجعه کنید. با این مطلب همراه شوید تا با برخی کارهای ضروری در زمان دندان در آشنا شوید.

توصیه مهم قبل سفر

بهتر است قبل از رفتن به سفر برای بررسی دندان هایتان به یک دندان پزشک مراجعه کنید. این موضوع زمانی که به یک کشور خارجی سفر می کنید یا به مناطق دورافتاده و کمتر توسعه افته می روید، بیشتر اهمیت پیدا می کند.
در نظر بگیرید؛ قبل از رفتن به سفر با مراجعه به دندان پزشک، حتما دندان هایتان را تمیز کنید، مخصوصا زمانی که دچار بیماری های لثه ای هستید و باید تحت درمان های دوره ای و منظم قرار بگیرید. دندان های عقل پایینی معمولا دردسرساز می شوند؛ قبل از سفر سعی کنید به آن ها رسیدگی کنید و اگر نیاز است، با صلاح دید پزشک آن ها را بکشید.
درمان ریشه دندان حتما باید قبل از سفر کامل شود تا از عواقب بالقوه و درد ناشی از تغییرات فشار در طول سفر هوایی کاسته شود. سازمان سلامت و روش های ضدعفونی (OSAP) توصیه می کند:
قبل از سفر به کشورهای کمتر توسعه یافته حتما واکسیناسیون هپاتیت B را انجام دهید تا در زمان درمان مشکلات دندان پزشکی در این کشورها، دچار مشکل نشوید.
این واکسیناسیون طی یک دوره 6 ماه قبل از سفر انجام می شود.

داروهای ضد درد دندان

داروهای خوراکی اولین و بهترین گزینه برای کنترل دندان درد شما هستند. به شرطی که منع مصرفی در مورد داروهای خوراکی ضد درد که به آن ها اشاره می شود، نداشته باشید. قرص های روی پیشخوان دارو خانه ها (OTC) در کنترل درد های دندانی موثرند. ایبوپروفن و استامینوفن شایع ترین و موثرترین این دسته از داروها هستند. برخلاف تصور عمومی که در مورد قرص دندان درد بودن مفنامیک اسید وجود دارد قرص یا شکل ژلاتینی/کپسولی ایبوپروفن مناسب ترین دارویی است که میتوانید به قیمت ارزان و بدون نسخه برای دندان درد ناغافل خود تهیه کنید. قرص های ترکیبی ضد درد حاوی ایبوپروفن هم برای این منظور بسیار مناسبند. این دارو ها را می توانید با مصرف دو قرص یا کپسول شروع کنید و تا زمان مراجعه به دندانپزشک هر شش ساعت تا چهارساعت یکبار ادامه دهید.
درد دندان

درد دندان

یا به عبارتی دیگر :

دندان درد یا درد دندان اغلب زمانی ایجاد می شود که عصب دندان تحریک شود، اما دلایل متعددی برای فرد وجود دارد که درد دندان را تجربه می کند. عوامل خطری برای درد دندان عبارتند از عفونت دندان، بیماری لثه، پلاک، پوسیدگی دندان، آسیب، دندان های ترک خورده، پر کردن ضایعات و یا تاج، شکستن  تاج دندان ، از بین رفتن دندان (از جمله استخراج دندان)، اختلالات مفصل مفصل ران (TMJ) . اما مواردی وجود دارد که درد ناشی از بیرون دهان منتهی می شود، به این ترتیب این تصور می شود که درد ناشی از دندان است. این اغلب اتفاق می افتد زمانی که مشکلی با مفصل فک (مفصل یا TMJ)، گوش ها، اعصاب، سینوسها یا عضلات وجود دارد. گاهی اوقات، مشکلات قلبی می تواند حس درد دندان ایجاد کند. حاملگی همچنین می تواند خطر ابتلا به مشکلات دندان را به دنبال داشته باشد. با توجه به میزان هورمون نوسانات در دوران بارداری، گینوییت بارداری و پوسیدگی دندان می تواند رخ دهد.

یکی از مهم ترین مشکلات دندان ها را می توان از طریق مراقبت از بهداشت عمومی بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن جلوگیری کرد.  دندانپزشک ممکن است از سیلانت ها، لاک ها و فلوراید استفاده کند که در کودکان مخصوصا مهم است اما همچنین می تواند برای بزرگسالان و سالمندان نیز ارزشمند باشد.


بیشتر بخوانید : دندانپزشکی کودکان


[aparat id=”c8to4″]

چه دندان درد ایجاد می کند؟

دندان ها از التهاب بخش مرکزی دندان به نام پالپ رخ می دهد. پالپ شامل انتهای عصبی است که بسیار حساس به درد هستند. التهاب پالپ یا پالپیت می تواند به علت هر چیزی باشد که با دندان ارتباط دارد. علل شایع درد دندان عبارتند از:

 • حفره های دندانی / پوسیدگی دندان
 • حساسیت دما – مایعات گرم و یا سرد یا غذاها
 • هوای گرم یا سرد
 • دندان خرد شده
 • جنبش ارتودنسی – پرانتز
 • دندان عقل کشیده شده
 • بارداری
 • پس از یک تاج دندان بعضی وقت ها پس از تهیه تاج حساس می شود.
 • بیماری پریودنتال
 • شکستگی دندان
 • فرسایش اسید
 • زخم سرد یا زخم معده

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

درمان ریشه

بهداشت دهان و دندان کودک

روش صحیح استفاده از نخ دندان

رازهای کاشت نگین بر روی دندان در سال ۲۰۱۸

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

ونیر – ارتودنسی دندان – ایمپلنت – کلینیک دندانپزشکی

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.