02144444103
14+1 راز شگفت انگیز داشتن دندان سفید و سالم

14+1 راز شگفت انگیز داشتن دندان سفید و سالم

23 خرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی
این مقاله در مورد رازهای داشتن دندان سفید و سالم که یکی از سوالات مهم شما عزیزان در مورد سفیدی دهان و دندان میباشد صحبت میکنیم
 
یکی از پر اهمیترین نکات زیبایی و جذابیت داشتن دندان سفید و سالم است ، برای سفید نگه داشتن دندان باید حساسیت زیادی بر روی آن ها داشت .

15 راز شگفت انگیز برای داشتن دندان سفید و سالم

اهمیت و نقش دندان در زیبایی وسلامت امری غیرقابل انکار است برای همین رعایت برخی نکات در رابطه با حفظ سلامت این عضو حساس اهمیت خاصی خواهد داشت پس داشتن آگاهی از روش های موثر در این مورد کاربردی خواهد بود. 

در اینجا 15 راز برای سفید و مرواریدی و زیبا نگه داشتن دندان هایتان وجود دارد:

1) رژیم “دندان سفید بگیرید”

اگر شما از چای سیاه زیاد استفاده میکنید و یا سیگار میکشید انتظار میرود که دندان هایتان به اندازه ی کافی سفید نباشند دیگر مجرمانی که باعث تیرگی دندان هایتان میشوند نوشیدنی های تیره و قرمز هستند.اگر قبل از قرار دادن برخی از خوراکی ها در دهانتان رنگشان تیره است ممکن است دندان هایتان را لکه دار کند بلافاصله پس از مصرف چیزهایی که دندان را لکه دار میکند مسواک بزنید و از یک سفید کننده ی مناسب استفاده کنید و یا به دندان پزشک مراجعه کنید.

دندان سفید و سالم

دندان سفید و سالم

2) مسواک تان را عوض کنید

مسواک معمولی و یا سر مسواک برقی خود را هر دو سه ماه یک بار برای سلامت دندان هایتان تعویض کنید.در غیر این صورت فقط انتقال باکتری به دهن خود را انجام میدهید.بر طبق گفته ی هارولد کاتز دندانپزشک بلورلی دی دی اس بهترین راه مسواک زدن قرار دادن مسواک شما در زاویه 45 درجه در برابر لثه هاست و به آرامی آن را در یک حرکت دایره ای تکان دهید نه حرکت عقب جلو.

3) زبان خود را تمیز کنید

هرروز صبح از پاک کننده ی زبان استفاده کنید تا پلاک و باکتری زبان را از بین ببرید و نفس خود را تازه کنید یک دلیل عمده برای بوی بد دهان ایجاد باکتری در زبان است هرروز با استفاده از مسواک زبان این باکتری هارا از بین ببرید علاوه بر این بوی بد دهان دلایل دیگری نیز دارد که یک مسواک بهتر از اسکرابر آن هارا از بین میبرد

4) غذاهای پاک کننده بخورید

غذاهایی که سفت هستند یا زود ترد میشوند باعث میشوند هنگام خورده شدن دندان هایتان را تمیز کند. قبلا هم ذکر کردیم که سیب ها مسواک طبیعی شناخته شده اند گزینه های دیگر عبارتند از هویج خام ،کرفس ،پاپ کورن،برای نتیجه ی بهتر پس از غذا خوردن اگر میدانید که قادر به مسواک زدن نیستید این مواد را به عنوان مواد شوینده دندان در آخر مصرف کنید

5) سرکه ی سیب غرغره کنید

این کار را صبح انجام دهید و بعد دندان هارا به طور معمول بشویید این کار کمک میکند تا دندان هایتان سالم و سفید بماند و از زرد شدن جلوگیری شود و باکتری های دهان و لثه کشته شوند

بیشتر بخوانید : پلاک دندان چیست؟


دندان سفید و سالم

دندان سفید و سالم

6) تازه بمانید

برای چک کردن اینکه نفس شما تازه است یا نه روی دست خود تنفس کنید و درحالی که هنوز مرطوب است آن را ببویید اگر بویی حس کردید وقت آن است که از خوشبو کننده دهان بدون قند استفاده کنید.اگر دهان شویه میخرید حواستان باشد که بدون الکل باشد دهانشویه با الکل زیاد باعث میشود آب دهان شما خشک شود و دهانتان به باکتری حساس تر شود.

7) تمرین استفاده از نخ دندان با چشمان بسته

اگر بتوانید بدون نیاز از آینه نخ دندان را هدایت کنید میتوانید در هنگام رانندگی و روی میز و در تخت خواب و قبل از قرار های مهم این کار را انجام دهید چند بسته نخ دندان بخرید و در کیف و خود رو و کمد خود قرار دهید.

8) قبل از به رخت خواب رفتن و بعد از بیدار شدن حتما مسواک بزنید

کتلین ویلسون ام دی یک متخصص داخلی در مرکز بهداشت اوسنر در نیوارلئان و نویسنده کتاب زمانی که شما فکر میکنید در حال سقوط هستید میگوید که آن ها دو زمان مهم هستند به این دلیل که بذاق دهان در شب خشک میشود پس بهتر است که تمام باکتری ها و پلاک هارا قبل از آن از دهان پاک کنید،همچنین مسواک زدن اول صبح برای تنفس صبحگاهی و از بین بردن باکتری هایی که ممکن است هنگام خوابیدن در دندان وجود بیایند ضروری است.

9) پنهان کردن با رنگ

از رژ های مرجانی یا قرمز استفاده کنید این رنگ ها دندان های شمارا سفید تر نشان میدهند در حالی که رنگ های روشن تر رژ لب باعث زرد دیده شدن دندان ها میشوند.

10) رژیم غذایی برای داشتن دندان های سالم و سفید

آنچه می خورید روی دندان هایتان جرم می بندد, اگر شما چای سیاه می خورید و یا سیگار می کشید, دندان های سفیدی نخواهید داشت. از دیگر دشمنان دندان ها نوشابه ها,سس ها وآب میوه های تیره رنگ هستنند که باعث ایجاد لک روی دندان ها می شوند.
مرحله  اول: بلافاصله بعد از خوردن غذاهایی که ممکن است سبب ایجاد لک روی دندان هایتان شوند مسواک بزنید.
مرحله دوم: طبق نظر دندان پزشک خود از مواد سفید کننده مناسب استفاده کنید.
 مرحله سوم: غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند را بشناسید و بعد از مصرف انها مسواک بزنید و در صورت همراه نداشتن مسواک سیب بخورید.


دندان سفید و سالم

دندان سفید و سالم

11) برای مسواک زدنتان زمان تنظیم کنید

شما به حداقل دو دقیقه زمان برای مسواک  زدن کل دندان هایتان نیاز دارید, در این مدت زمان می توانید باکتری هارا از روی پلاک دندان هایتان پاک کنید. در دستشویی خود از ساعت یا زمان سنج استفاده کنید و زمان آن را روی دو دقیقه تنظیم کنید. یا آهنگی که دو دقیقه طول می کشد را تا اخر گوش کنید و همزمان با آن مسواک بزنید.


بیشتر بخوانید : اصطلاحات رایج دندانپزشکی


12) مسواک خود را مانند مداد در دست بگیرید

آیا فرچه مسواکتان طوری به نظر می رسد که انگار با آن ماشین تمیز کرده اید؟ اگر این چنین است, شما خیلی محکم مسواک می زنید.
بر خلاف آنچه که بعضی از مردم فکر می کنند, محکم مسواک زدن روش خوبی برای تمیز کردن پلاکت های دندان نیست. بهترین روش مسواک زدن این است که مسواک خود را 45 درجه مقابل لثه ها قرار داده و به جای حرکت عقب جلو, مسواک را آرام آرام به شکل دورانی حرکت دهید. مسواک خود را مانند مداد در دست بگیرید و محکم روی دندان هایتان نکشید زیرا باعث خط افتادن می شود.


13) روزانه یک فنجان چای بنوشید

فلاونواید ها و مواد دیگر موجود در چای از رشد باکتری های مضر روی دندان ها که سبب ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان ها می شود جلوگیری می کند.چای حاوی مقادیر بالای فلوراید است.


14) به طور مرتب مسواکتان را عوض کنید

مسواکتان را هر دو یا سه ماه یک بار دور بیندازید و اگر از مسواک برقی استفاده می کنید, سر آن را عوض کنید. در غیر این صورت دوباره باکتری ها را به دهان خود انتقال داده اید.یکی از بهترین سایت ها در حوزه طراحی سایت تبریز شرکت طراحان وب تبریز میباشد.


15) از دهانشویه های الکل دار استفاده نکنید

بیشتر دهان شویه ها مقدار زیادی الکل دارند و استفاده از آنها سبب جذب باکتری می شود. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که دهان شویه های حاوی الکل به مدت طولانی همانند مصرف مشروبات الکلی هستند که خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهند.


دندان سفید و سالم

دندان سفید و سالم

 

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

پریودنتیست چیست؟

بیماری لثه

۱۵ مورد از دندانپزشکی زیبایی

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

ونیر – ارتودنسی دندانایمپلنت – دندانپزشکی کودکان – کلینیک دندانپزشکی

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.