02144444103
بی نظیرترین ترمیم شکستگی دندان کودک در سال 2018

بی نظیرترین ترمیم شکستگی دندان کودک در سال 2018

21 خرداد 97 دندانزشکی کودکان

در این مقاله مفید قصد داریم در مورد شکستگی دندان کودک و راه های ترمیم این دندان ها صحبت کنیم

توصیه هایی برای شکستگی دندان کودک

شکستن دندان کودک و به هم خوردن نظم و زیبایی دندان های کودک مشکلی است که بسیاری با آن روبرو هستند. دندان کودک شما ممکن است در حین بازی و یا به دلیل ضربه ناگهانی بعد از زمین خوردن دچار شکستگی شود که در این شرایط دندانپزشک بهترین راه را پیش رویتان خواهد گذاشت. 

رئیس انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران با اشاره به تمهیداتی برای مواقعی که دندان کودک می شکند، گفت:بسیاری از بچه هایی که دندانهای شان دچار شکستگی می شود به دلیل مسخره شدن توسط همکلاسی هایشان دچار افت تحصیلی و منزوی می شوند. در صورت شکستن دندان کودک بر اساس ضربه یا سانحه، بهتر است بلافاصله دندان را داخل بزاق دهان خود کودک یا سرم فیزیولوژی قرار داده و در کوتاه ترین زمان ممکن به دندانپزشک رساند.

اقدامات بعد از شکستن دندان کودک

شکستگی دندان بچه ها را به دو حالت اتفاق می افتد: گاهی شکستگی به گونه ای است که دندان با ریشه درمی آید و گاه بر اثر ضربه قسمتی از دندان شکسته می شود که بهتر است آن قسمت شسته شود و در بزاق کودک یا سرم  فیزیولوژِی قرار گیرد، زیرا نباید آن بخش شکسته شده خشک شود، چون در صورت خشک شدن شکننده است و قابل استفاده نخواهد بود.

رئیس انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ایران گفت:می توان قسمت شکسته دندان را با باندینگ های مخصوص سر جای خود قرار داد، ولی اگر این کار انجام نشود، ممکن است کودک از نظر روانی تحت تأثیر حس های منفی قرار گیرد. بسیاری از بچه هایی که دندانهای شان دچار شکستگی می شود به دلیل مسخره شدن توسط همکلاسی هایشان دچار افت تحصیلی و منزوی می شوند، در حقیقت درست کردن دندان شکسته برای زیبایی نیست، چرا که بچه به آن نیاز دارد و در صحبت کردن تأثیر منفی می گذارد، به گونه ای که کلمات را نمی تواند درست بیان کند و دوستانش مسخره اش می کنند، ولی می توان با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی بدون اینکه به دندان های دیگر صدمه ای وارد شود آن دندان ترمیم و بازسازی شود.

در صورت بروز چنین مشکلی با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی می توان دندان شکسته کودک را بدون آن که صدمه اضافه ای به بافت آن وارد شود با استفاده از باندینگ ها و مواد چسبنده ترمیم کرد.

شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک


بیشتر بخوانید : ایمپلنت


علت شکستگی دندان کودکان

کودکان به اقتضای سن خود همواره مشغول بازی هستند که گاهی ممکن است در حین بازی دچار حادثه شوند. مثلا به زمین بخورند و یا با جسم سخت برخورد کنند. از آنجایی که دندانهای شیری استحکام کمتری دارند، احتمال شکستن آنها بیشتر است.

شکستگی دندان کودکان

بسیاری از والدین به نقش دندانهای شیری توجه زیادی ندارند. در حالی که شکستن و یا خرابی آنها در سلامت دهان کودک تاثیرات نامطلوبی بر جای میگذارد.

زمانی که بافت دندانی کودک بطور کامل از لثه جدا میشود، امکان بازسازی آن کمتر میشود. در بزرگسالان میتوان از روش ایمپلنت استفاده کرد اما کاشت دندان در کودکان به دلیل رشد ناکافی لثه، یا امکانپذیر نیست و یا با سختی و مشکلات زیادی همراه است.

گاهی ممکن است قسمتی از دندان کودک شکسته شود اما به کل دندان آسیب وارد نشود و کودک لبه های تیز دندان را در زیر زبان خود احساس کند. شکستگی دندان کودک گاهی در حجم کم رخ میدهد و گاهی نیز کل دندان را درگیر خود میکند. در صورتی که شکستگی به اعصاب آسیب وارد کند، موجب میشود تا دندان کودک در مقابل گرما و سرما مقاوم نباشد و در نتیجه کودک به درد دندان دچار شود.

علل شکستگی دندان

علتهایی که موجب شکستن دندان کودک میشود عبارتند از:

 • سقوط و افتادن
 • وارد شدن ضربه به دهان و دندان
 • گاز گرفتن و شکستن اجسام سخت
 • ایجاد حفره در دهان که موجب تضعیف دندان میشود
 • حفره های بزرگ قدیمی که مینا دندان باقیمانده نمی تواند از آن پشتیبانی کند.

درد دندان شکسته شده ممکن است ثابت یا متناوب باشد. بسیاری از کودکان هنگام جویدن به دلیل تحت فشار قرار گرفتن دندان، احساس درد می‏کنند. شاید والدین تا زمانی که کودک احساس درد نکند وی را به نزد متخصص دندانپزشکی کودکان نبرند که این اشتباه است و قبل از تخریب کامل، دندان شکسته باید تحت معاینات دندانپزشکی کودکان قرار بگیرد.

انواع شکستگی دندان در کودکان

شکستگی دندان در کودکان به اشکال مختلفی رخ میدهد که با توجه به نوع شکستگی، درمان متفاوتی را میطلبد. در زیر به آن میپردازیم:

 1. ترک های کوچک و سطحی که تنها قسمت مینای دندان را تحت تاثیر قرار میدهند. این نوع ترک ها به ندرت به درمان نیاز دارند. با این وجود، میتوان به متخصص دندانپزشکی کودک و نوجوان مراجعه کرد و قسمت ترک خورده را صیقل داد و هر گونه لکه را صاف نمود.
 2. ترک دندان بطوری که دندان کودک بطور کامل شکسته شده و قطعات در محل باقی میماند، اما شکاف به تدریج گسترش مییابد. در برخی مواقع ترک را میتوان با استفاده از مواد ترمیمی در نزد دندانپزشک، بازسازی نمود. جهت پیشگیری از وخیم شدن و ترک میتوان از تاج دندان استفاده کرد. در صورتی که عصب و بافت زنده دندان آسیب دیده باشد؛ باید کانال ریشه دندان درمان شود.
 3. شکستگی های کوچک در دندان کودک که عموما به درمان نیاز ندارد اما ممکن است متخصص دندانپزشکی کودک با استفاده مواد مخصوص دندان را پر کند. این امر به منظور جلوگیری از بدتر شدن شکستگی دندان صورت میگیرد.
 4. شکستگی های نوک تیز که سطوح جویدنی دندان های کودک را تحت تاثیر قرار میدهد. در این نوع شکستگی، پالپ دندان آسیب نمی بیند و احتمال درد نیز وجود ندارد. اما مراجعه به دندانپزشک ضرورت دارد.
 5. شکستگی های شدید که عمق آن زیاد است بطوری که به اعصاب میرسد و موجب آسیب جدی دندان میشود. در این زمان بخش زیادی از دندان جدا شده که دندانپزشک زیبایی ترمیمی میتواند با بررسی های اولیه آنرا ترمیم نماید.
 6. تقسیم شدن دندان بشکلی است که دندان کودک به دو قسمت تبدیل میشود. در این نوع شکستگی، دندانهایی که بیش از یک ریشه دارند مانند دندان های مولر بیشتر آسیب میبینند. دندانپزشک کودکان درمان ریشه دندان را در اولویت قرار میدهد و سپس هر ریشه ای را که نمی تواند نگهدارد را از بین میبرد. نهایتا از تاج برای پوشش ریشه و جایگزین کردن دندان استفاده میشود.
 7. ترَک عمودی که از ریشه دندان کودک شروع میشود و به سطوح جویدنی دندان میرسد. در این شکستگی دردناک ممکن است منطقه اطراف ریشه دندان ملتهب یا عفونی گردد که گاهی دندانپزشک خوب اقدام به کندن دندان میکند.
 8. شکستگی ناشی از پوسیدگی دندان از درون تضعیف شده و منجر به شکستگی آن میشود. در این شرایط دندانپزشک دندان کودک را ارزیابی کرده و بهترین روش درمان را انتخاب میکند. اگر دندان کودک دچار پوسیدگی گسترده ای شده باشد بطوری که به سمت استخوان پیش رود، دندان برداشته میشود.
شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک

تروما چیست؟

تروما (Trauma) به معنای ضربه ناگهانی است که به دندانها وارد‎ می‏‌شود و نتیجه آن شکستن و از بین رفتن دندان است.ترومای دندان‎ می‌تواند در سنین کودکی و در دندانهای شیری اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر، تروما بیشتر برای کودکان رخ‎ می‌دهد که اکثر مواقع نیز در مدارس است.

بازیگوشی کودکان، کتک کاری، تصادف با وسایل نقلیه و … موجب آسیب به دندان‌ها‎ و تروما می‌شود. دندانهای شیری به دلیل استحکام کمتر، بیشتر در معرض تروما قرار‎ می‌گیرند. بطوری که ۳۰ درصد کودکان زیر ۷ سال دارای سابقه ضربه به دندان‌های شیری هستند. سنین ۶ تا ۱۲ سالگی که دوره‎ بازیگوشی برای کودکان محسوب می‌شود، میزان صدمات دندانها و بویژه دندانهای قدامی افزایش‎ می‏‌یابد.
در حال حاضر به دلیل افزایش تحرك و فعالیت‌های ورزشی، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات تروما قرار‎ می‏‌گیرند. در این صورت آسیب ناشی از ضربه می‌تواند از یک ترك کوچک در مینا تا بیرون آمدن کامل دندان از جایگاه خود‎ متفاوت باشد.

اقدامات لازم برای تروما در دندانهای شیری

با توجه به اینکه پیشگیری همیشه از درمان بهتر است لذا باید تا حدالامکان از رخ دادن تروما جلوگیری کرد. کودکان به هنگام بازی باید از محافظهای دندانی استفاده کند. همچنین باید به محیط بازی کودك توجه نمود و با استفاده از کفپوش نرم در محیط بازی بچه‌ها، تمهیداتی اندیشیده شود.
انجام مشاوره جهت درمان و احیای دوباره دندان دچار تروما شده یکی از نکاتی است که باید توسط والدین صورت بگیرد. کاشت دندان برای کودکان زیر ۱۸ سال وجود ندارد. لذا کودکانی که دندان شیری خود را در نتیجه تروما از دست داده‌اند، باید تا زمان رویش دندان دائمی از یک دندان مصنوعی استفاده نمایند.

 • برای تسکین درد دهان و لثه کودک‎ می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • برای کنترل خونریزی لثه، یک گاز استریل را در محل کنده شدن دندان نگه دارید.
 • ریشه دندان کنده شده نباید لمس شود و برای جابه جایی دندان با تاج، نباید به لثه دست زد. ضمن اینکه ریشه دندان نیازی به تمیز کردن ندارد و این کار توسط دندانپزشک انجام شود.
 • برای تمیز کردن دندان تروما شده تحت هیچ شرایطی از مسواک و الکل استفاده نکنید.
 • اگر در اثر تروما مقداری از دندان شکسته است، باید تکه دندان را درون شیر یا بزاق دهان گذاشت و سریعا به نزد دندانپزشک برد.
 • در صورتی که دندان لق شده است باید تا رسیدن به مرکز درمانی فشاری روی دندان وارد نشود.

دو عامل کلیدی برای دندان دچار تروما شده عبارتند از زمان درمان و محیط نگهداری. زمانی که دندان کاملا از جای خود جدا شده، باید از شستن و دستکاری ریشه دندان خودداری کرد. زیرا این کار الیاف ریشه دندان که‎ می‌تواند به جایگذاری و محکم شدن دوباره دندان کمک کند را از میان‎ می‌برد. بهترین کار قرار دادن دندان در جای خود و مراجعه سریع به دندانپزشک است.تحت هیچ شرایطی نباید از کنار ضربه خوردن به دندان حتی اگر ظاهرا آسیبی ایجاد نشده است، گذشت. در این شرایط معاینه دندانپزشکی الزامی است.در هنگام بیرون افتادن دندان ابتدا باید آن را پیدا کرد. برای برداشتن دندان باید آن را از ناحیه تاج بگیرید و به ریشه آن دست نزنید. سپس باید با فشار ملایم آب ولرم دندان را شسته و از خشک کردن آن با پارچه خودداری نمایید.

شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک


بیشتر بخوانید : ۷ روش ساده برای سفید کردن دندان ها در خانه


پیشگیری از تروما در کودکان

آموزش برای اطلاع والدین، کودکان و معلمان نسبت به نحوه پیشگیری از صدمات تروما از رخ دادن این اتفاق پیشگیری‎ می‏‌نماید.

مراقبت از کودکان در هنگام بازی در پارک و یا بازی با دیگر بچه‌ها اهمیت زیاد دارد.

استفاده از کمربندهای محافظت کننده و تهیه صندلی‌های مطمئن در هنگام رانندگی یکی از مواردی است که والدین باید به آن توجه کنند.

استفاده از محافظهای دهانی تروماهای دندانی را باید جدی گرفت. آبسه‌های مکرر آزار دهنده‎ و یا سیاه شدن ممکن است از عوارض تروماهای دندانی باشند

دندان‌های که بیشتر از همه شکسته می‌شوند

دندان‌هایی که بیش از همه دچار شکستگی و ترک دندان می‌شوند، به ترتیب عبارتند از دندان آسیاب بزرگ اول، دندان آسیاب بزرگ دوم و دندان آسیاب کوچک دوم. تمامی این دندان‌ها یک خصوصیت مشترک دارند و آن این است که سمتی از این دندان‌ها که به طرف زبان است، بیشتر از سایر دندان‌ها با زبان در تماس است. وقتی فشار ناشی از گاز گرفتن روی این قسمت از دندان‌ها می‌افتد، احتمال شکسته شدن آن‌ها بیشتر است چرا که این قسمت از دندان به خوبی توسط ریشه‌ها پشتیبانی نمی شود. ساختار این دندان‌ها به اندازه‌ی دندان‌های دیگر قوی نیست.

انواع شکستگی‌ها و ترک‌خوردگی‌ها دندان

دندان‌ها ممکن است به صورت‌های مختلفی بشکنند:

 • شکستگی تاج دندان. شکستگی از جایی در کناره یا وسط بالای تاج دندان شروع می‌شود و به سمت زیر لثه (به سمت پایین) و یا به سمت کناره‌ها یا میانه‌های دندان گسترش پیدا می‌کند. این شکستگی‌ها معمولا از مرز کناری دندان (به سمت زبان یا به سمت صورت) عبور می‌کند و همچنین تا یک‌سوم پایینی تاج دندان (به سمت ریشه) امتداد می‌یابد.
 • ترک‌های کوچک. این ترک‌خوردگی‌های نازک که در لایه بیرونی مینای دندان ایجاد می‌شوند، معمولا موجب بروز هیچ علائمی نمی شوند و در واقع به درمان نیز نیاز ندارند. اما اگر دندان شما ترک خورده و ترک دندان درد دارد، لازم است توسط دندانپزشک معاینه و بررسی شود و در صورت نیاز ترمیم روی آن صورت بگیرد.
 • ترک‌های عمودی. این ترک‌ها معمولا از سر تاج دندان شروع می‌شوند و به‌طور عمودی امتداد می‌یابند تا این که به ریشه می‌رسند. البته ممکن است در مواردی هم ترک از ریشه شروع شود و تا تاج دندان امتداد یابد. در هر دو صورت، دندان به‌طور کامل به دو نیمه تقسیم نمی شود. بسته به میزان ترک‌خوردگی ممکن است شما تنها درد بسیار خفیفی را احساس کنید که تنها در هنگام خوردن غذاهای سرد یا گرم شدید می‌شود، و یا ممکن است در هنگام جویدن غذا درد بسیار تیرکشنده و شدیدی را حس کنید.
شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک

درمان شکستگی دندان

این که کدام روش درمان و ترمیم شکستگی دندان از همه بهتر و مناسب‌تر است، به نوع و شدت شسکتگی دندان بستگی دارد:

فیشورسیلانت 

در صورتی که ترک‌خوردگی‌های کوچک در زمان مناسب و زودهنگام تشخیص داده شوند، می‌توان به روش فیشور‌سیلانت و با کمک موارد ترمیمی روی ترک‌خوردگی را پوشاند.

عصب‌کشی دندان

در صورتی که شکستگی گسترده‌تر باشد و ریشه‌ی دندان را درگیر کرده باشد، لازم است درمان عصب‌کشی انجام شود.

باندینگ

در صورتی که شکستگی کوچک اما در معرض دید باشد، ممکن است پزشک از مواد همرنگ دندان مانند رزین، برای ترمیم و پرکردن دندان استفاده کند. رنگ پرکردگی دندان دقیقا با رنگ دندان کودک شما انطباق داده می‌شود و سپس روی دندان و در قسمت شکسته شده چسبانده می‌شود. بعد از این رزین روی دندان شکل داده شد و محکم شد، سطح آن صاف و صیقلی می‌شود و بنابراین دندان کودک شما درست مانند قبل خواهد بود.

مراحل انجام باندینگ

 1. در ابتدا سطحی از دندان که قرار است باندیگ شود به خوبی پاک‌سازی می‌شود تا هیچ پلاکی روی آن نباشد.
 2. پس از این که ژل شست‌وشو از روی سطح دندان پاک شد، رزین کامپوزیتِ مایع، که رنگ آن از قبل کاملا با رنگ دندان انطباق داده شده است، روی سطح دندان مالیده می‌شود تا تمامی منافذ دندان را بپوشاند و یک پوشش محکم ایجاد کند.
 3. از یک نور مخصوص که روی دندان تابانده می‌شود، استفاده می‌شود تا رزین، سخت و محکم شود.
 4. بعد از این که لایه‌ی اول رزین محکم شد، لایه‌ی دوم روی دندان زده می‌شود.
 5. زدن لایه‌های متوالی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ناحیه ترمیم شده به ضخامت مورد نظر برسد.
 6. سپس ماده‌ی باندیگ با مته‌ی مخصوص تراشیده می‌شو تا شکل داده شود و صیقلی شود.

روکش کردن دندان

روکش دندان یک شئ شبیه به تاج دندان است که از جنس پراسلین، سرامیک یا رزین ساخته شده است و از دندان‌هایی که ترک یا شکستگی بزرگ دارند محافظت می‌کند. البته روکش‌های فلزی نیز موجود هستند که استقامت بالایی دارند اما رنگ آن‌ها با دندان‌ها متفاوت است و کاملا در بین دیگر دندان‌ها که سفید هستند، نمایان هستند. روکش‌های سرامیکی به خاطر همرنگ بودن با دندان بیشتر انتخاب می‌شوند. این روکش‌ها را می‌توان با رنگ دندان کودک تطبیق داد.

شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک

مراقبت‌های بعد از ترمیم دندان

در صورتی که برای انجام ترمیم دندان، دندان‌های شما بیحس شده‌اند، لازم است بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی و تا زمان از بین رفتن اثر بی‌حسی، بسیار مراقب جویدن و گاز گرفتن با دندان‌ها و همچنین برخورد دندان‌ها با یکدیگر یا با زبان خود باشید. ممکن است بین 1 تا دو ساعت طول بکشد که اثر بیحسی به‌طور کامل از بین برود.

خصوصا ممکن است در صورتی که دندانپزشک از بیحسی استفاده کرده باشد، هنگامی که در اتمام جلسه‌ی درمانی، نحوه قرارگیری دندان‌ها روی هم را تست می‌کند، به خاطر وجود بی‌حسی، این تست نتایج دقیق و صحیحی نداشته باشد. شما نباید تا زمان رفع بی‌حسی، هیچ فشاری روی دندان ترمیم شده بیاورید. بعد از برطرف شدن اثر بی‌حسی می‌توانید به آرامی دندان‌های خود را روی هم بگذارید و وضعیت قرارگیری دندان‌ها روی هم را چک کنید. در صورتی که هر گونه اشکالی احساس کردید آن را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. دندانپزشک می‌تواند با ایجاد اصلاحات کوچکی، این مشکل را برطرف کند.

منبع : کلینیک دندانپزشکی تاج

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

رازهای کاشت نگین بر روی دندان در سال ۲۰۱۸

مهندسی بافت در دندانپزشکی

اصطلاحات رایج دندانپزشکی

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید.

ونیر – دندانپزشکی کودکان – کلینیک دندانپزشکی

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.