02144444103
روش صحیح استفاده از نخ دندان

روش صحیح استفاده از نخ دندان

9 خرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی

در این مقاله قصد داریم در مورد روش صحیح استفاده از نخ دندان که یکی از موارد مهم در بهداشت دهان و دندان میباشد صحبت کنیم

بیماری لثه در بین دندان ها شروع می شود. زمانی که به مسواک دسترسی کامل ندارید استفاده از نخ دندان  به صورت روزانه  میتواند باعث حذف پلاک دندان و مراقبت از بهداشت دهان و دندان شما باشد.

اما برای به دست آوردن بهداشت دندان ، شما باید از تکنیک مناسب استفاده از نخ دندان ارا بلد باشید. اما برای اینکه با استفاده از نخ دندان به طور موثر پلاک دندان  را احذف کنید، باید مطمئن شوید که از تکنیک درست استفاده می کنید. ابتدا دست های خود را بشویید سپس انگشتانتان را داخل دهان قرار دهید.

انجمن بهداشت و درمان آمریکا تکنیک مناسب استفاده از نخ دندان را در چهار مرحله ساده توضیح می دهد:

  • نخ دندان را در اطراف انگشت میانی یا انگشت اشاره یک دستتان، هر کدام که شما ترجیح می دهید، و مقدار کمی بر روی انگشت وسط یا انگشت اشاره از دست دیگرتان قرار دهید. (با استفاده از انگشت میانی انگشت اشاره خود را به سمت نخ رها کنید.) به نظر می رسد که خیلی نخ طولانی است، اما شما می خواهید به اندازه کافی بخش مهمی از دندان خود را تمیز کنید.
    راهنمایی: طول یک تا دو اینچ دندانه را بین انگشتان خود نگه دارید. از انگشت های خود برای هدایت نخ بین دندان های پایین استفاده کنید.
  • با استفاده از حرکت zig-zag به آرامی هدایت نخ را بین دندان ها انجام دهید. نخ دندان را به صورت دایره ای در دندان ها استفاده کنید.
  • نخ دندان را به بالا و پایین هر دندان جهت تمیز کردن استفاده کنید یادتان باشد پشت دندان را هم تمیز کنید. همانطور که از یک دندان به بعد حرکت می کنید، قسمت تازه ای از نخ را از انگشت یک دست جدا کنید، در حالی که این کار را را بر روی انگشتان از طرف دیگر نوردید.
  • مهم نیست که شما با دندانهای بالایی یا پایینی شروع میکنید یا اینکه از جلو یا عقب شروع میکنید. فقط اطمینان حاصل کنید که  در تمام دندان هایتان بچرخانید، از جمله قسمت پشتی آخرین دندان در سمت چپ، راست، بالا و پایین دهانتان.

فراموش نکنید که زیر خط دندان و در کنار دندان ها که فضاهای خالی وجود دارد که دندان ها از بین رفته اند یا پوسیده شده اند، وسط دندان ها فضای خالی وجود داردکه غذاها در این فضاها قرار می گیرند. با استفاده از روش صحیح، شما می توانید این ذرات غذا در بین دندان ها را تمیز کنید و به بهبود سلامتی دهان و دندان خود کمک کنید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان

روش صحیح استفاده از نخ دندان


بیشتر بخوانید : ایمپلنت


 استفاده از Flosser

شما از یک فلوس دستی استفاده می کنید، مشابه تکنیک نخ دندان است. دسته فلوس را محکم نگه دارید و نوک نخ را با زاویه رو به قسمتی که میخواهید در آن  (دندان بالا یا پایین) قرار دهید. نخ را به آرامی بین دو دندان قرار دهید و مطمئن شوید که از ضربه زدن یا کشیدن نخ دندان اجتناب کنید. از همان حرکت زنجیری که شما با نخ  استاندارد استفاده می کنید استفاده کنید. نخ را در اطراف هر دندان خم کنید و آن را زیر خط دندان و در طول هر سطح دندان قرار دهید.

 استفاده از Flosser الکتریکی

همان تکنیک های زیگ زاگ را اعمال کنید اگر یک فلوس الکتریکی را انتخاب کنید.  نخ را به آرامی در محل قرار دهید و حرکت دهانه را به عقب و جلو حرکت دهید تا حرکت زایگ زاگ را با نخ دندان ایجاد کنید. آیا شما دچار مشکل در برخورد با دو طرف پشت دندان هستید؟ بعضی از فلوس ها دارای دسته های زاویه ای هستند که باعث می شود آنها به راحتی به این نقاط حیرت انگیز (بین دندان ها )  دسترسی پیدا کنند. شما می توانید از نخ مخصوص ارتودنسی استفاده کنید که دارای انتهای سفت و سخت می باشد.

روش صحیح استفاده از نخ دندان

روش صحیح استفاده از نخ دندان

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان:

 

 

1- نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.
2- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.
3- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.
4- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.
5- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پُرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان

روش صحیح استفاده از نخ دندان

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

دندانپزشکی کودکان

پروتز دندان و انواع آن

زخم دهان چیست و عوامل ایجاد آن

بلیچینگ (سفید کردن) دندان در خانه و مطب

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

کلینیک دندانپزشکی ، ارتودنسی دندان  – ونیر 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟