02144444103

پروتز دندان و انواع آن

7 خرداد 97 پروتز دندان

پروتز دندان تخصصی در دندانپزشکی است که عمدتا با ترمیم و جایگزینی دندانهای از دست رفته و آسیب دیده در ارتباط است.

پروتزهای دندانی

پروتز دندان یکی از 9 تخصص دندانپزشکی شناخته شده توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) است. دندانپزشکان در زمینه پروتزهای دندانی (پروتزهای ارتودنسی) پیشرفته ترین روش توالی درمان، ترمیم و نگهداری را ارائه می دهند. آنها همچنین سطح زیبایی و  بازسازی کامل دهان را انجام می دهند.

انواع پروتز های دندانی

پروتزهای دندان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که بر اساس تعداد دندان های بیمار ، پروتز انجام می شود.قبل از آغاز پروتز ، مهم است که این موارد  را با یک دندانپزشک معتبر مثل کلینیک دندانپزشکی تاج مورد بحث قرار دهید. شما ممکن است بخواهید هزینه هر نوع و همچنین مزایای زیبایی شناختی و عملکردی خود را در نظر بگیرید. در  زیر انواع پروتز های دندان اورده شده است که عبارتند از : 

پروتز کامل

پروتز کامل برای بیمارانی است که تمام دندان های طبیعی خود را در فک بالا و یا فک پایین تر از دست داده اند. پروتز کامل به  استفاده کننده در  صحبت کردن و خوردن به طور معمول کمک می کند.

پروتزهای جزئی

برای کسانی که برخی از دندان ها را از دست داده اند، اما نمی خواهند ایمپلنت های دندانی یا پل ها را انجام دهند، پروتزهای جزئی یک گزینه مقرون به صرفه هستند. پروتزهای جزئی با دندان های طبیعی، لثه ها و ساختار پیوندی ساخته شده از پلاستیک و فلز در محل دندان قرار می گیرند.

پروتزهای متداول

پروتزهای متداول پروتز هایی  هستند که زمانی که استخوان ها و لثه ها پس از برداشتن دندان های طبیعی بهبود می یابند قرار می گیرند. پروتز ها معمولا برای اولین بار مناسب می باشند. پروتزهای متداول گزینه مناسبی هستند.

پروتزهای فوری

پروتزهای فوری، همانطور که از نام آن معلوم است، زمانی که دندان های طبیعی برداشته میشوند با دندان مصنوعی فوری، نیاز بیمار به دندان برطرف میشود ، می تواند به طور طبیعی خیلی زود از دندان مصنوعی معمول استفاده کند.

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندانی ثابت

پروتز دندانی ثابت در بهبود دندان ها با استفاده از ترمیم هایی که در دهان بیمار انجام می شوند، مربوط می شود.

ترمیم های غیر مستقیم می توانند برای بازگرداندن و تعمیر دندان های تکی یا چندتایی استفاده شوند و می توانند برای احیای فضاهای نسبتا کوچک بین دندان استفاده شوند. اغلب ترمیم های غیرمستقیم را می توان برای بهتر شدن (زیبایی دندان) انجام داد. دشوار است بگوییم چقدر طول می کشد تا ترمیم ها ثابت بمانند. اگر آنها برنامه ریزی شده، اجرا شده و به درستی نگهداری شوند، می توانند تا 10-12 سال و شاید بیشتر عمر کنند.

انواع بازسازی غیرمستقیم در زیر نشان داده شده است:

تاج 

تاج ها اغلب به عنوان “کلاه” بر روی دندان شناخته می شوند. هنگامی که  مقدار زیادی از ساختار دندان از دست رفته باشد، قسمت های باقی مانده از دندان طبیعی را پوشش می دهند. تاج های مختلف را می توان از مواد مختلف ساخته مثل  طلا و … ، تا به تاجی که از سرامیک  ساخته شده است با قدرت بالا اشاره کرد. نوع تاج بستگی به تعداد دندان، نوع دندان و اولویت بیمار دارد.

بریج 

بریج یا پل ها برای ایجاد شکاف بین دندان های طبیعی ساخته شده اند. آنها می توانند توسط یک دندان مجاور تاج پوشش داده شوند، یا می توانند روی یک دندان مجاور با یک ب فلز با چسب مخصوص بچسبند. گاهی اوقات پل ها در هر دو طرف شکاف (متعارف)، گاهی فقط در یک طرف  قرار می گیرند؛ این بستگی به اندازه ، فاصله و نحوه عملکرد دندان ها دارد. پل ها می توانند بسیار خوب باشند، اما گاهی پل هایی که با فلز گیر کرده اند، دندان های مجاور کمی تیره تر می شوند. با این حال، آنها بسیار محافظه کارتر از ساختار دندان هستند، در صورتی که دندان مجاور به منظور نگهداری پل به استفاده میشوند.

آراستن

یک گزینه محافظه کارانه برای یک تاج، پوشش است. اگر مقدار نسبتا کمی بافت دندان در محدوده دندانی از بین رفته باشد، ممکن است یک تاج را اضافه کنیم. تاج می تواند از فلزات، رزین یا سرامیک ساخته شود.


بیشتر بخوانید : تاج دندان چیست ؟


 

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

پروتز ثابت چیست؟

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است.

پروتز ثابت خود بر دو نوع است:

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود. گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید. که البته توضیحات مبسوطی در این زمینه در سری مقالات سایت از جمله روکشهای دندانی وپروتز ثابت موجود است.

بریج دندان ( dental bridges)

یکی دیگر از انواع پروتز ، بریجهای دندانی هستند . آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز ، در واقع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

پروتز متحرک چیست؟

گاهی به دلایل متعدد نمیتوان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید. پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته میشود .

پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند:

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان « دندان تکه ای » موسوم است همین نوع از انواع پروتز هستند. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد : برای مثال پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) ، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع دیگر پروتزهای پارسیل پروتزهای کرم کبالت است که از قدیم الایام به عنوان درمان بی دندانیها با انتهای آزاد ( کسانی که دندانهای خلفی _دندانهای عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است. این انواع پروتز شامل ترکیب آکریل ( بخش صورتی دست دندان « لثه پروتز ») و آلیاژ فلزی هستند که بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل میشود .معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان میباشد و به آنها پروتز پارسیل felexite گفته میشود.


بیشتر بخوانید : دندان نیش


پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

حتما دست دندانهای پدر بزرگها و مادر بزرگها را دیده اید. این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که تمام دندانهای خود را از دست داده اند . هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنتهای دندانی ، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتز کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است .

نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است.

این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

شاید این سوال پیش بیاید که “پس نقش پروتزهای کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست ؟

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده میشود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.

اگر پروتز با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد ، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کار آیی آن بسیار پایینتر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد میشود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف ( لثه نرم ) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتریها و قارچها در خلل و فرج آنها زیاد است.

اوردنچر ( over denture )

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

مزایای استفاده از پروتزهای دندانی چیست؟

در صورتیکه شما تعدادی از دندانهای خود را از دست داده باشید ، پروتز ها می توانند وضعیت ظاهری شما و همچنین جویدن ، گاز گرفتن و نحوه صحبت کردن شما را بهبود ببخشند. آنها سفارشی و بر طبق شکل و اندازه دهان شما ساخته شده و تا حد ممکن طبیعی ساخته می شوند.

 پروتز ها باعث می شوند که از فرسایش و سائیدگی و یا شکستگی و آسیب دندانهای باقی مانده جلوگیری شود بدون پروتزها ممکن است که دندانهای طبیعی جابجا شده و یا کج شوند.

دندانهای مصنوعی (پروتز ها ) می توانند پس از اینکه در آورده شوند سریعاً در جای خود قرارگیرند و هیچ کس از وجود آنها در دهان شما مطلع نمی شود اینها پروتزهای فوری نامیده می شوند.

پروتزها هرگز نمی توانند جای خود دندانهای طبیعی را بگیرند پس بنابراین مدت زیادی طول می کشد تا به آنها عادت کنید در صورتیکه قبلاً از دندان مصنوعی استفاده نکرده اید از دندانپزشک بخواهید در مورد مشکلات آن هنگام گذاشتن و بو داشتن برای شما توضیح دهد. و همچنین در مورد چگونگی مراقبت کردن از آنها و نگهداری صحیح آنها شما را آگاه کند.

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

مراحل ساخت پروتزهای درمانی چیست؟

در ابتدا دندانپزشک از یک سری مواد قالبگیری مخصوص جهت بدست آوردن قالب دهان بیمار استفاده می کند و تکنسین دندانساز این قالبها را برای ساختن دندانهای مصنوعی (پروتز ) بکار می گیرد. در بعضی مواقع ممکن است طی ۲ مرحله قالبگیری صورت بگیرد .

تکنسین از تکه هایی موم برای تثبیت کردن مدل دندان (پروتز ) استفاده می کند . دندانپزشک آنها را در دهان بیمار می گذارد تا موقعیت آنها در ارتباط با فک ها و نحوه جایگیری آنها در دهان امتحان کند.

سپس دندانپزشک موم ها را کمی انعطاف داده و آنها را محکم بر روی دندانها قرار میدهد تا بدین وسیله فرم شکل گیری دندانها را بر روی یکدیگر به دندانساز نشان دهد. و به این ترتیب شکل و فرم اصلی دندان ( پروتز ) ساخته شده در دهان بیمار گذاشته شده و مورد آزمایش و امتحان قرار می گیرد. دندانپزشک در مورد چگونگی تثبیت آنها در دهان بیمار پرسش خواهد نمود و همچنین در مورد چگونگی احساس شما ، احساس راحتی یا عدم آن و نظر و عقیده تان بر اساس آخرین تغییرات آنها (پروتز ) نظر خواهی می کند.

سپس پروتز های آزمایشی ( آزمایش شده ) مجدداً به لابراتوار بازگردانده می شوند که بصورت پروتز دائمی و ثابت ساخته شوند. و پس از این مراحل پروتز ها آماده استفاده قرار می گیرند. سپس دندانپزشک از شما میخواهد چند روز یکبار به ملاقات او بروید تا از چگونگی کارکرد پروتزهای شما آگاهی پیدا کند. اگر آنها (پروتزها ) مشکلی داشته باشند می توانند مجدداً در سایز کوچکتری ساخته شوند.


بیشتر بخوانید : اصطلاحات رایج دندانپزشکی


معایب پروتز دندان

راحتی و تناسب دندان: رایج ترین مشکل برای دنداهایی که پروتز شده اند  دستگاه های دندانپزشکی است. اکثر بیماران احساس می کنندوقتی برای اولین بار این پروتز قرار میگیرد احساس عجیب و غریبی دارند. اما وقتی پروتز در دهان آنها قرار گرفت، این ناراحتی معمولا از بین می رود.

اسهال:  بعضی از بیماران ممکن است  بعد از پروتز باعث تحریک دوره ای و زخم های دهانی ناشی از جویدن، خرد کردن، یا ذرات غذایی در بین دستگاه های دندانپزشکی و لثه ها باقی بماند.

دشواری جویدن برخی غذاها: در نهایت، بعد از انجام پروتز میتوانند به راحتی غذاهای مورد نظر را بخورند. با این حال، برخی از غذاهای تند و یا چسبنده ممکن است در هنگام جویدن مشکلی ایجاد کنند. خوردن این غذاها ممکن است باعث درد یا حرکت در پروتز دندانی شود.

مراقبت: مراقبت مناسب از پروتزها برای جلوگیری از زخم های دهانی، حفظ سلامت لثه ها و حفظ پروتز در شکل مناسب ضروری است. دندان مصنوعی باید حداقل برای چند ساعت در روز برداشته شود، در طی آن پروتزها باید در آب و و در جای تمیز خیس باقی بماند.

صحبت کردن: هنگامی که بیماران برای اولین بار پروتزهای دندانی خود را شروع می کنند، صحبت کردن ویا تلفظ کلمات خاص دشوار است.

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

جایگزینی برای پروتزهای دندانی

بیمارانی که می خواهند  به جای دندان مصنوعی دندان  پایدارتر و راحت تر داشته  باشند، ممکن است علاقمند به صحبت با دندانپزشکان خود در مورد ایمپلنت های دندانی و پل های دندانی باشند. اگرچه هر دو این درمان ها گران تر از پروتزهای دندانی هستند، اما به طور کلی مناسب و قابلیت جویدن بهتر از پروتزهای دندان را ارائه می دهند. بیماران همچنین می توانند یک  دندان سرامیکی یا چینی یا دندان مصنوعی که ظاهر طبیعی تری داشته باشد، استفاده کنند.

ایمپلنت های دندانی: ایمپلنت ها شبیه به پروتزهای دندانی هستند، زیرا آنها دندان مصنوعی هستند که برای جایگزینی دندان های طبیعی استفاده می شوند. با این حال، ایمپلنت در واقع به فک متصل می شود. شش ماه قبل از بازگرداندن ایمپلنت می تواند در دهان بیمار قرار گیرد، یک  فلزی به طور دائم در داخل استخوان جاگذاری می شود. 
پل دندان: یک پل دندان به یک دندان ساده یا سه تا دندان مصنوعی متصل می شود که به دندانهای مجاور طبیعی با استفاده از اتصال دهنده های فلزی یا پلاستیکی متصل می شوند. پل ها به حفظ برخی از یکپارچگی ساختمان دندان کمک می کنند. با این حال، بیماران که اکثرا دندان های خود را از دست داده اند معمولا نامزد خوبی برای پل های دندانی نیستند. کاندیداهای خوب برای پل های دندانی باید دارای لثه های سالم و دندان های سالم طبیعی باشند.


بیشتر بخوانید : ساختمان دندان


پس از درمان

پس از انجام پروتز در محل، بیماران باید دندان ها و لثه ها را به درستی مراقبت کنند. دندان مصنوعی، لثه ها باید دو بار در روز تمیز شود. بیماران همچنین باید روزانه به دندان ها برسند تا بین دندان هاتمیز شود؛ اگرچه بعضی دندان ها  از طریق پوسیدگی دندان آسیب نمی بینند، اما ایجاد پلاک ممکن است باعث ایجاد بیماری های صمغی و تنفسی شود. 

فواید

توانایی خوردن را بهبود می بخشد

پروتزهای که توسط ایمپلنت های دندانی پایه گذاری می شوند، اجازه غذا خوردن به بیمار را سه برابر می کنند، در مقایسه با پروتزهای سنتی، و خوردن غذاهای تند، سخت و جویدن راحت تر است. علاوه بر این، پروتزهای انجام شده با ایمپلنت، حتی هنگام فشار دادن به پروتز در غذا خوردن، مشکلی ایجاد نمیکند.

توانایی صحبت کردن را بهبود می بخشد

برای بیمارانی که پروتز سنتی انجام داده اند، مشکلات صحبت کردن شایع است. این ناشی از عضلات ناخوشایند صورت است که در تلاشند تا پروتزهای مناسب را در موقعیت مناسب خود حفظ کنند. با پروتزهای ایمپلنت، این مشکلات برطرف میشوند. هنگامی که پروتزهای ایمپلنت دندانی ایمن باشند  با استخوان فک پایین  کامل میشوند. این به میزان قابل توجهی توانایی بیمار را برای صحبت کردن به روشنی بهبود می بخشد.

راحت تر

دندان مصنوعی تحت تاثیر ایمپلنت به دو دلیل راحت تر است. اول، تکنسین دندانپزشکی یا متخصص پروتز دندان، پروتزهای دندان مصنوعی را ارائه می دهد. ثانيا، دندان مصنوعي در موقعيت ايده آل خود، به طور دائم باقي خواهد ماند، زيرا آنها به وسيله ایمپلنت های دندانی که به جراحی استخوان فک وارد می شوند، به دندان مصنوعی متصل می شوند.

عوارض پروتز دندان

بیماران نسبت به پروتز دندان واکنش های مختلفی نشان می دهند. به گفته 40 درصد دندانپزشکان، از هر 300 نفر یک نفر دچار واکنش های داخل دهانی می شوند. علل این واکنش های عبارتند از رزین های اکرلیک، سمنت های درارای اوژنول، آلیاژهای فلزهای پایه، جیوه، طلا، مواد دارای پلی اتر یا اپیمین.

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن

منبع : کلینیک دندانپزشکی تاج

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

دندانپزشکی کودکان

مینای دندان چیست؟

عصب کشی دندان : هر آنچه که باید بدانید

بلیچینگ (سفید کردن) دندان در خانه و مطب

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

ارتودنسی دندان  – کلینیک دندانپزشکی – ونیر 

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟